Konferencja "Państwo wobec wielowymiarowych wyzwań i zagrożeń XXI wieku"

kul_plakat_2023_konferencja_30_listopada30 listopada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana "Państwo wobec wielowymiarowych wyzwań i zagrożeń XXI wieku", która jest częścią  projektu realizowanego z grantu MEiN w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, którego kierownikiem jest dr Grzegorz Tutak z Instytutu Nauk o Polityce i administracji KUL. Celem konferencji jest podjęcie rozważań nad istotnymi, społeczne dyskutowanymi problemami i wyzwaniami przed jakimi stoją społeczeństwa oraz współczesne państwa.  Podczas wydarzenia podjęte zostaną kwestie relacji UE z państwami członkowskimi, problematyka obronności i bezpieczeństwa państwa, zmiany środowiska bezpieczeństwa w kontekście wojny w Ukrainie, a także wyzwania natury środowiskowej. 

Integralną częścią konferencji będzie sesja posterowa podczas której studenci zaprezentują wyniki swoich badań. Początek konferencji o godzinie 10.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-1031.

 


Zasoby archiwalne i biblioteczne Instytutu Pileckiego

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z załączoną informacją o możliwości korzystania ze zbiorów archiwalnych i bibliotecznych Instytutu Pileckiego.

 


23-24.11.2023 r. - 15-lecie Dziennikarstwa na KUL

W dniach 23-24 listopada 2023 r. odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Jaki nadawca? Wpływ sztucznej inteligencji na media”, zorganizowana z okazji 15-lecia Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.
Wydarzenie rozpocznie wykład inauguracyjny pt.: „Gdy sztuczna inteligencja kłamie. Dziennikarstwo (algorytmiczne) w poszukiwaniu prawdy”, który wygłosi prof. dr hab. Jan Kreft (23.11.2023 r. godz. 10.00 sala CTW 114).
O godz. 11.00 rozpocznie się uroczysta Gala Wręczenia Nagród AKLAUD (Akademicki Laur Dziennikarski) w kategorii: AKLAUD i AKLAUD Młodych. Na godz. 12.30 zaplanowano Debatę Ekspertów: „Sztuczna inteligencja – urojone lęki czy realne obawy”. Udział w niej wezmą: dr hab. Ewa Lekka-Kowalik prof. KUL, dr hab. Małgorzata Gruchoła, prof. KUL, red. Małgorzata Piasecka, Radio Lublin, Łukasz Kwietniewski, IT Consultant w Sollers Consulting oraz Łukasz Semeniuk, psychoterapeuta, związany ze stowarzyszeniem Agape.
Drugiego dnia konferencji, 24 listopada w godz. 12-14.00, odbędzie się debata absolwentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Studiu Telewizyjnym KUL, zatytułowana „Teraźniejszość i przyszłość dziennikarstwa”.

Zaproszenie

Program

 


Serdecznie zapraszamy!


22.11.2023 r. wykład otwarty prof. Claudio Melchiora z Uniwersytetu w Udine

Instytut Nauk Socjologicznych KUL zaprasza na wykład otwarty prof. Claudio Melchiora z Uniwersytetu w Udine. Wykład zatytułowany "A STORM IN A TEACUP OR SOMETHING WE DO NOT YET UNDERSTAND? AN INTRODUCTORY RESEARCH ON THE USE AND OPINIONS OF ITALIAN UNIVERSITY STUDENTS ON LANGUAGE MODEL-BASED CHATBOT" odbędzie się 22 listopada o godzinie 14.15 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-618.

 

Serdecznie zapraszamy!


21.11.2023 r. seminarium naukowe pt. Organizacje polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii po 2004 roku

Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Instytut Nauk Socjologicznych KUL zapraszają na seminarium naukowe pt. "Organizacje polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii po 2004 roku", które odbędzie się we wtorek 21 listopada 2023r., w godz. 14.10-15.40, s. CTW-203.

 

Referaty wygłoszą:

  • dr Roch Dunin-Wąsowicz, London School of Economics; University College London - "Ewolucja polskich niekonfesyjnych organizacji imigranckich w Wielkiej Brytanii po 2004 roku"
  • dr Jarosław Kozak, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II - "Rozwój i wpływ polskich katolickich organizacji w Wielkiej Brytanii po 2004 roku"

 

Seminarium na charakter hybrydowy, link do spotkania:

https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a3ppHEJAgsTFgDGuYXIFXmZNVG91fjcXnaYKhQW-M6JU1%40thread.tacv2/conversations?groupId=dcf5c100-3489-434a-b5d2-f95cf29ea7f2&tenantId=be317277-3672-487f-8f68-2059ad90b435


15.11.2023 r. Konferencja pt.: "Socjolog na ambonie"

W związku z przypadającą 15 listopada 2023 roku 3. rocznicą śmierci ś.p. Księdza Profesora Jana Szymczyka Instytut Nauk Socjologicznych KUL serdecznie zaprasza konferencję pt.: "Socjolog na ambonie". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 Mszą św. w Kościele Akademickim KUL, początek konferencji o godz. 11:00 w sali C-1031.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


13.11.2023 r. Konferencja "30 lat po Traktacie z Maastricht, co dalej z Unią Europejską?"

W poniedziałek 13 listopada b.r. w Centrum Transferu Wiedzy (CTW-113) odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana "30 lat po Traktacie z Maastricht, co dalej z Unią Europejską?", którą współorganizuje Instytut Nauk o Polityce i Administracji Wydziału Nauk Społecznych KUL.

Podczas konferencji zostaną podjęte kwestie dotyczące obecnych wyzwań jakie stoją przed Unią Europejską.

W 1993 roku, po upadku muru berlińskiego, po zakończeniu zimnej wojny państwa europejskie postanowiły pogłębiać proces integracji europejskiej, wprowadzając filary w obrębie unii gospodarczej, unii politycznej i policyjno-sądowniczej. Głównym osiągnięciem Traktatów z Maastricht było wprowadzenie obywatelstwa Unii Europejskiej, które realnego wymiaru nabierało w ramach ochrony konsularnej.

Obecnie Unia Europejska mierzy się nie tylko z problemami wynikającymi z pogłębiania procesu integracji (rozszerzenie strefy o pozostałe państwa członkowskie, federalizacji Unii), ale i kryzysem migracyjnym, instrumentalizacją migrantów i pełnoskalową agresją w Ukrainie. Te i inne tematy będą przedmiotem rozważań podczas spotkania, które odbędzie się już 13 listopada na KUL.

Serdecznie zapraszamy!


10.11.2023 r. Konferencja pt.: Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) elementem współczesnej rehabilitacji kompleksowej - refleksja ich uczestników i ekspertów

W imieniu organizatorów uprzejmie zapraszamy do udziału w KONFERENCJI nt. Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) elementem współczesnej rehabilitacji kompleksowej - refleksja ich uczestników i ekspertów, która odbędzie się w dniu 10.11.2023 roku, w sali teatralnej (budynek CTW), KUL, Al. Racławickie 14, Lublin.

Celem konferencji jest ukazanie znaczenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w rozwoju osobistym oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej ich uczestników. Pragniemy, aby to wydarzenie stało się platformą do „spotkania się” opinii i głosów dwóch grup bardzo zainteresowanych działalnością WTZ, czyli ich uczestników i ekspertów (badaczy, praktyków, finansujących i nadzorujących działalność WTZ, rodzin/opiekunów prawnych). Ufamy, że realizacja tego zadania w modelu partycypacyjnym, zaangażowanie wszystkich interesariuszy umożliwi osiągnięcie tego celu.

Szczegółowy program na stronie: http://teatroterapia.lublin.pl/archiwa/3161


09.11.2023 r. seminarium naukowe "United for peace: znaczenie Trójkąta Lubelskiego dla pokoju w regionie"

Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Instytutu Nauk o Polityce WNS KUL, wraz z Partnerami wydarzenia zaprasza na seminarium naukowe zatytułowane "United for peace: znaczenie Trójkąta Lubelskiego dla pokoju w regionie", które odbędzie się 9 listopada 2023 roku w Centrum Transferu Wiedzy o godz. 14.30.

 

 


Wręczenie nominacji profesorskiej prof. dr. hab. Andrzejowi Gilowi

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Miło nam poinformować, że nominację profesorską otrzymał prof. dr hab. Andrzej Gil z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Wydziału Nauk Społecznych KUL.

 

 

Serdecznie gratulujemy!