Serdecznie zapraszamy na panel

„Perspektywy pamięci. Jak pamiętamy o Zagładzie?”

 

organizowany przez Katedrę Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego

 

 

[powiększ]

 

2 marca 2017 r., godz. 16.30-18.00

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Centrum Transferu Wiedzy, sala 220

 

 

 

 

Główne zagadnienia, które zostaną poruszone w panelu:

  • Czy pamięć o Zagładzie jest ważna dla pokolenia nastoletnich Polaków? Jak ma się ta pamięć do pamięci zbiorowej o drugiej wojnie?
  • Jaka jest perspektywa pamięci konkretnych organizacje/instytucje? Na co kładą nacisk w pamięci o Zagładzie (np. osobiste historie i konsekwencje Zagłady dla kolejnych pokoleń, miejsce Zagłady wśród innych ludobójstw, miejsce Zagłady w historii drugiej wojny światowej widzianej z polskiej perspektywy itd.) i dlaczego?
  • Jaka może być rola pamięci o Zagładzie w działalności organizacji/instytucji? Dlaczego uważana jest za istotny element misji organizacje/instytucje? Co wnosi konkretna perspektywa pamięci o Zagładzie?
  • Jakie wyzwania spotykają organizacje/instytucje w kultywowaniu pamięci o Zagładzie?
  • Jakie perspektywy rozwoju pracy z pamięcią o Zagładzie potrafimy przewidzieć czy zaplanować na przyszłość?

 

 

 


 

 TRYCYKL KULTUROWY:

"W KRĘGU SZALOMA ASZA"

W 2017 r. przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci pochodzącego z regionu łódzkiego wybitnego pisarza i działacza społecznego-politycznego - Szaloma Asza. W związku z tym wydarzeniem Katedra Studiów Europejskich (Uniwersytet Łódzki), Pracownia Literatury Polsko-Żydowskiej (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), Instytut Polonistyki (Akademia Pomorska w Słupsku) oraz Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pragną zorganizować cykl imprez upamiętniających życie i twórczość tego artysty.

Szczegóły

 

 

Źródło grafiki: http://culture.pl/pl/tworca/szalom-asz 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z organizowanych przez Pracownię Literatury Polsko-Żydowskiej KUL wydarzeń:

fotoreportażu z Otwartego Seminarium Pracowni Literatury Polsko-Żydowskiej połączone z dyskusją nad książką Mirosława Tryczyka Miasta śmierci

 promocji 28. tomu "Polin. Studies in Polish Jewry" i sesji Władysław Panas in memoriam

 a także

sesji naukowej z okazji wydania 28. tomu "Polin. Studies in Polish Jewry" w Żydowskim Muzeum Galicja.

 

 

 


 

Miło nam poinformować, że prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek, kierownik Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego KUL, kierownik Pracowni Literatury Polsko-Żydowskiej, dyrektor Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL został uhonorowany nagrodą "Chroniąc Pamięć".

 

 

 

 

 

 

Odznaczenie to nadawane jest corocznie w formie dyplomu Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski. Program prowadzony jest wspólnie przez Fundusz Michaela Traisona dla Polski, Jewish Community Centre w Krakowie, Hotel Eden oraz Żydowskie Muzeum Galicji w Krakowie. Program "Chroniąc Pamięć" zainicjował w 1998 r. amerykański prawnik Michael H. Traison.

 

Zobacz fotoreportaż z uroczystości wręczenia dyplomów w Żydowskim Muzeum Galicja [tutaj

 

 

 

 

 

 

Autor: Agnieszka Karczewska
Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017, godz. 18:16 - Agnieszka Karczewska