Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II prowadzone są wszechstronne badania naukowe zarówno w zakresie nauk ogólnych, jak i szczegółowych, których profil determinują humanistyczne tradycje KUL i otwarcie na potrzeby współczesnego człowieka.
Zakres zainteresowań badawczych znajduje odzwierciedlenie w strukturze Uniwersytetu - posiada on 9 wydziałów i ponad 40 instytutów i ośrodków badawczych. O potencjale naukowym KUL świadczy fakt, że w 2010 r. aż pięć wydziałów Uniwersytetu uzyskało najwyższą ocenę parametryczną.
Wszelkie działania podejmowane na Uniwersytecie dążą do realizowania takich wartości jak uniwersalizm i otwartość. Fundamentem naszej Uczelni jest nakierowanie na ścisły związek z jego najbliższym środowiskiem. Dla KUL-u tym najbliższym środowiskiem jest zawsze człowiek.
Zakres badań prowadzonych na poszczególnych Wydziałach:
1. Wydział Teologii
2. Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji
- Instytut Filozofii Teoretycznej
- Instytut Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych
- Instytut Kulturoznawstwa
4. Wydział Nauk Humanistycznych
- Instytut Filologii Angielskiej
- Instytut Filologii Germańskiej
- Instytut Filologii Klasycznej
- Instytut Filologii Polskiej
- Instytut Filologii Romańskiej
- Instytut Filologii Słowiańskiej
- Instytut Historii
- Instytut Historii Sztuki




