Drodzy Profesorowie i Studenci INB KUL!!

 

Antyfona przed Ewangelią zachęca nas do mocnego trzymania się Słowa Życia. Tylko taka postawa sprawia, że stajemy się źródłem światła w świecie: Jawicie się jako źródło światła w świecie, trzymając się mocno Słowa Życia.

 

To Słowo Życia jednoczy nas i inspiruje do wytężonej pracy. W Słowie Życia możemy rozpoznawać swoją tożsamość i w Słowie Życia odnajdujemy cel naszej egzystencji.

Możemy powiedzieć, że w Słowie Życia możemy łączyć przeszłość i przyszłość w teraźniejszości.

 

Przez pryzmat tego Słowa patrzymy wdzięcznym sercem na Instytut Nauk Biblijnych wspominając naszych poprzedników, którzy odeszli do Pana: ś.p. ks. prof. Stanisława Łacha – pierwszego dyrektora Sekcji Biblijnej oraz kolejnych dyrektorów Instytutu Nauk Biblijnych ś.p. ks. prof. Józefa Kudasiewicza i ś.p. ks. prof. Ryszard Rubinkiewicz. Wspominamy zmarłych wybitnych profesorów, którzy pracowali w INB: ś.p. ks. Eugeniusza Dąbrowskiego, ś.p. ks. Feliksa Gryglewicza, ś.p. ks. Lecha Stachowiaka, ś.p. o. Augustyna Jankowskiego, ś.p. bp Jana Szlagę, ś.p. ks. Józefa Homerskiego, ś.p. ks. Stanisława Potockiego. Dziękujemy im za umiłowanie Słowa Życia i przekazywania nam jego piękna i bogactwa. Obiecujemy naszą pamięć i modlitwę prosząc o wstawiennictwo za nami u Boga.

 

Wśród zmarłych wspominamy także wszystkich naszych absolwentów, wszystkich z naszych rodzin, wszystkich nam bliskich. Dziś w sposób szczególny modlimy się za zmarłego niedawno ś.p. Zygmunta - ojca ks. Henryka Drawnela. Boże zanurz naszych zmarłych w swoim miłosiernym Słowie Życia, które się nigdy nie kończy.

 

Dziś przez pryzmat Słowa Życia spoglądamy na nasz Instytut dziękując żyjącym dyrektorom Instytutu o. prof. Hugolinowi Langkammerowi i ks. prof. Henrykowi Witczykowi – dziękując im za charyzmatyczne prowadzenie naszego Instytutu Nauk Biblijnych i za serce wkładane w jego rozwój. Dziękujemy naszym profesorom, którzy z nami pracowali w winnicy Słowa Życia w naszym Instytucie: , p. prof. Urszuli Szwarc, ks. prof. Antoniemu Troninie, ks. prof. Antoniemu Paciorkowi, o. prof. Ryszardowi Sikorze, ks. dr. Krzysztofowi Bielińskiemu, ks. prof. Wojciechowi Pikorowi, ks. prof. Waldemarowi Rakocemu, o. prof. Andrzejowi Kiejzie, ks. prof. Stanisławowi Haręzdze,

 

Dziś przez pryzmat Słowa Życia patrzymy na cały nasz zespół pracujący aktualnie z wielkim zaangażowaniem w Instytucie Nauk Biblijnych przy czterech Katedrach: Katedrze ksiąg historycznych, prorockich i sapiencjalnych, Katedrze egzegezy Ewangelii i Pism Apostolskich; Katedrze filologii biblijnej i literatury międzytestamentalnej; Katedrze Teologii biblijnej i proforystyki.

 

Cieszymy się z licznego grona naszych doktorantów, którym przekazujemy bogactwo naszego umysłu i serca, aby razem odnajdywać blask i moc Słowa Życia. Robimy to przez prowadzenie wykładów, ćwiczeń i seminariów naukowy oraz przez nasze publikacje w czasopismach: Biblical Annals i Verbum Viae, w seriach wydawniczych: Studia Biblica Lubliniensia, Analecta Biblica Lubliniensia, Materiały Pomocnicze do Wykładów z Biblistyki, a także liczne podręczniki, monografie i przekłady.

 

W naszym Instytucie wspólnie otwieramy się na światową biblistykę goszcząc w naszych progach wybitnych profesorów m.in.: kard. Gianfraco Ravasiego, prof. Jeana-Louisa Ska, prof. Jeana Noëla Alettiego, prof. Émila Puecha, prof. Jamesa H. Charleswortha, prof. Johna J. Collinsa, prof. Marca Girarda, prof. Klemensa Stocka, prof. Pasquale Bastę, prof. Adriana Schenkera, prof. Emanuela Tova i wielu innych. Cieszy bardzo owocna współpraca z Papieskim Instytutem Biblijnym w Rzymie, z Uniwersytetem Urbaniana w Rzymie oraz z Ecole Biblique et Archeologique w Jerozolimie.

 

Dziękuję Wam kochani pracownicy i studenci naszego Instytutu za otwartość, pracowitość, ofiarność. Za umiłowanie Słowa życia. Za dzielenie się tym słowem z rzeszami wiernych w parafiach, w dziele biblijnym, w Uniwersytecie Telewizyjnym, w Kursie Formacji Biblijnej, w telewizji, w radio i w internecie, na facebooku i na twiterze.

 

Z ufnością i nadzieją patrzymy w przyszłość wierząc, że Bóg prowadzi nasz Instytut Nauk Biblijnych drogą wypełnienia Jego odwiecznych zamysłów. Dziś wraz z Apostołami prosimy Chrystusa: Panie dodaj nam wiary! Dodaj nam wiary w trzymaniu się mocno Słowa Życia. Dodaj nam wiary w rozpoznawaniu swojej tożsamości jako źródła światła w świecie. Dodaj na wiary w naszym patrzeniu na przeszłość, na przyszłość i na teraźniejszość. Proszę Was wszystkich o budowanie w naszej wspólnocie jedności, solidarności, przyjaźni, dobroci i miłości – aby Ewangelia Słowa Życia przenikała do głębi naszą codzienność.

 

Jawicie się jako źródło światła w świecie, 

trzymając się mocno Słowa Życia.

 

ks. prof. Mirosław Wróblel

Dyrektor INB KUL

Autor: Marcin Zieliński
Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017, godz. 07:17 - Marcin Zieliński