numer

nagłówek
 
Zmarł Ksiądz Profesor Ryszard Rubinkiewicz
Profesor 30 kwietnia zmarł Ksiądz Profesor Ryszard Rubinkiewicz, Kierownik Katedry Historii Porównawczej Religii KUL oraz Kierownik Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Był wybitnym biblistą, znawcą kultury żydowskiej, promotorem dialogu między chrześcijaństwem i judaizmem, niestrudzonym nauczycielem akademickim, człowiekiem wielkiej wrażliwości, skromności i dobroci.
 
sympozja25.2.jpg
Studenckie spotkania komunikacji
komunikacja Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Katedra Kultury Medialnej oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej zapraszają 9 maja na Studenckie spotkania komunikacji: Kompetencje medialne w społeczeństwie informacyjnym.

Spotkanie odbędzie się w kampusie KUL przy ul. Droga Męczenników Majdanka, budynek nr 2, sala 241.
Wykłady im. Ks. Stanisława Kamińskiego
lectures W dniach 9-19 maja Katedra Metodologii Nauk KUL zaprasza do udziału w Wykładach im. Ks. Stanisława Kamińskiego.
Do wygłoszenia Wykładów im. Ks. Stanisława Kamińskiego zapraszani są światowej sławy filozofowie zagraniczni. Dzięki goszczeniu tak znamienitych filozofów jak i różnorodności podejmowanych przez nich tematów studenci mają szansę zapoznać się z rozmaitymi tradycjami dominującymi we współczesnej filozofii.
Tegoroczne Wykłady - a jest to już 10 edycja - poprowadzi światowej sławy filozof, prof. Linda Zagzebski z University of Ocklahoma/USA.
Prawo ochrony środowiska w Polsce
ochrona Katedra Prawa Zarządzania Środowiskiem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL zaprasza w dniach 10-12 maja do udziału w obradach konferencji pt. Dekada harmonizacji w prawie ochrony środowiska. Wdrażanie i stosowanie unijnego prawa ochrony środowiska w Polsce.

Konferencję objął patronatem przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Jerzy Buzek.
Dzień Niderlandzki
Niderlandy Katedra Literatury i Języka Niderlandzkiego KUL zaprasza na Dzień Niderlandzki - Dag van het Nederlands, który odbędzie się 10 maja.

W ramach Dnia m. in. Wielki Quiz o Niderlandach oraz pokaz filmu „Max Havelaar” w języku niderlandzkim, z angielskimi napisami.
Duszpasterstwo rodzin
Rodzina Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL z okazji 40 lat Specjalizacji Duszpasterstwa Rodzin zaprasza 11 maja na sympozjum pt. Duszpasterstwo rodzin w służbie małżeństwu i rodzinie.

Sympozjum rozpocznie Msza św. w Kościele Akademickim KUL o godzinie 9.00.
Obrady będą miały miejsce w sali C-1031 Collegium Jana Pawła II.
Narodowe Siły Zbrojne w propagandzie PRL
PRL 11 maja o godz. 17.00 w sali CN-107 Collegium Norwidianum odbędzie się spotkanie z Leszkiem Żebrowskim pt. Narodowe Siły Zbrojne w propagandzie PRL.

Organizatorami są: Akademicku Klub Myśli Społeczno-Politycznej "Vade Mecum", Klub Polonia Christiana, Katedra Historii Systemów Politycznych XIX i XX w., Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Resocjalizacja sprawców przestępstw
Temida Instytut Pedagogiki KUL zaprasza w dniach 11-12 maja na Ogólnopolską Konferencję pt. Rola nauki i służb probacyjnych w resocjalizacji sprawców przestępstw.

Konferencja odbywa się pod Patronatem: Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego; Rektora KUL, ks. prof. dr. hab.  Stanisława Wilka; Rektora Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie,  prof. dr. hab. dr. h.c. Brunona Hołysta.
Alternatywność i pluralizm współczesności a uniwersalizm chrześcijański
chrześcijaństwo W dniach 11-12 maja Katedra Teorii Religii i Alternatywnych Ruchów Religijnych KUL zaprasza na konferencję naukową pt. Alternatywność i pluralizm współczesności a uniwersalizm chrześcijański.

Organizatorzy zamierzają podyskutować o roli chrześcijaństwa we współczesnej kulturze oraz o tym, czy jej obecne inspiracje stanowić mogą realną alternatywę dla jej chrześcijańskich korzeni.
Nauczyciele modlitwy
Święci Z okazji beatyfikacji Jana Pawła II i rocznicy Grup Modlitwy Ojca Pio w Lublinie Instytut Teologii Moralnej KUL, Grupy Modlitwy Ojca Pio i Harcerskie Akademickie Koło Żywioły zapraszają 12 maja o godz 16.00 na sympozjum naukowo-duszpasterskie Nauczyciele modlitwy - Bł. Jan Paweł II i św. Ojciec Pio.

Konferencja odbędzie się w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego. Wstęp wolny.
Święty Maksymilian Kolbe
Kolbe Instytut Teologii Duchowości KUL zaprasza w ramach Roku Kolbiańskiego na ogólnopolskie sympozjum pt. ŚWIĘTY MAKSYMILIAN NIE(ROZ)POZNANY, które odbędzie się 12 maja.

Obrady sympozjum będą miały miejsce w Auli Wydziału Teologii KUL (Collegium Jana Pawła II, X piętro, sala C-1031).
Gilson i Religia
Gilson Ośrodek Wyższej Kultury Religijnej KUL, Katedra Filozofii Kultury KUL oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Étienne’a Gilsona zapraszają 13 maja na III sympozjum z cyklu „Nieprzemijająca Nowość Chrześcijaństwa” pt. Gilson i Religia.

Sympozjum odbędzie się w Collegium Jana Pawła II, sala C-102.
Prawda i kłamstwo w starożytności
starożytność

W dniach 13-15 maja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się VII Studencka Konferencja Starożytnicza.

Tematem przewodnim konferencji jest: prawda i kłamstwo w starożytności.

Emigracja i cywilizacje
migracje 14 maja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się X Międzynarodowe Sympozjum z cyklu Przyszłość Cywilizacji Zachodu, tym razem na temat: Emigracja i cywilizacje.

Sympozjum organizuje Katedra Filozofii Kultury KUL oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, a także Fundacja Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej i International Gilson Society (USA).

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Dział Informacji i Promocji, newsletter@kul.pl,  www.kul.pl