Cyberpsychologia pozytywna

Dnia 22 września 2023 roku w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki odbyła się pierwsza na świecie sesja dotycząca cyberpsychologii pozytywnej. Ten nowy obszar psychologii zaproponowali niezależnie od siebie, w 2021 roku, naukowcy z Dublina i Lublina - dr Jolanta Burke (Centre for Positive Health Sciences, RCSI) oraz dr Paweł Fortuna (Katedra Psychologii Eksperymentalnej KUL).

 

Cyberpsychologia pozytywna umożliwia integrację psychologicznych analiz korzystnego dla człowieka projektowania i użytkowania technologii oraz inspiruje do realizacji nowych projektów testujących i wyjaśniających pozytywny wpływ innowacji na jakość życia. W trakcie wystąpienia autorzy koncepcji wyjaśnili jej źródła oraz główne założenia, czego znakomitym uzupełnieniem była prezentacja praktycznych przykładów technologii "well" wdrożonych w Irlandii, którą przedstawi dr Pádraic Dunne (Centre for Positive Health Sciences, RCSI).

 


Jolanta Burke jest dyplomowanym psychologiem i profesorem nadzwyczajnym w Centre for Positive Health RCSI University of Medicine and Health Sciences w Irlandii. Specjalizuje się w zastosowaniu psychologii pozytywnej. W szczególności bada mechanizmy poprawiające rozwój psychiczny i nowe interwencje w zakresie dobrostanu, takie jak narzędzia proekologiczne, oparte na naturze, medycynie, stylu życia, mające na celu wspieranie pełnego rozkwitu ludzi. Jej najnowsze projekty badawcze, obejmują badanie związanych z przyrodą mechanizmów wpływających na dobrostan fizjologiczny (zmienność rytmu serca) i psychiczny (finansowane przez Science Foundation Ireland) oraz wpływ pszczół na dobrostan psychiczny pszczelarzy, ich rodziny i społeczność (finansowane Irish Research Council and Community Foundation Ireland).

 

Pádraic Dunne jest immunologiem, akredytowanym psychoterapeutą, zarejestrowanym specjalistą medycyny stylu życia i trenerem, pracującym w Centre for Positive Health Sciences RCSI University of Medicine and Health Sciences w Irlandii. Jako profesor nadzwyczajny i kierownik the Digital Health Research Group, jest zainteresowany rozwojem programów dotyczących zdrowia i dobrostanu pracowników służby zdrowia, pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe i ogółu społeczeństwa. Jest także współdyrektorem Centre's MSc in Positive Health Coaching.

Autor: Emilia Zabielska-Mendyk
Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023, godz. 11:49 - Emilia Zabielska-Mendyk