26 sierpnia 2017

Fantastyczny Festiwal

ep     polcon-2017_3502

Lubelskie miasteczko akademickie w dniach 24.-27. sierpnia zostało opanowane przez miłośników fantastyki, którzy uczestniczyli w konwencie Polcon 2017. Wśród twórców programu znalazła się delegacja z Katedry Psychologii Eksperymentalnej. Na zaproszenie organizatorów Emilia Zabielska-Mendyk i Paweł Stróżak wygłosili popularno-naukową prelekcję zatytułowaną „Czy jestem agentem zombie? Kilka słów o świadomości”, a Emilia opowiadała także o procesach poznawczych zwierząt na prelekcji „Fantastyczne umysły zwierząt i jak je zbadać”.


21 sierpnia 2017

Powrót z przytupem

magda_szubielska logo_ncn

Po ponad trzyletnim urlopie, związanym z urodzeniem córki, do pracy wraca Magda Szubielska. Będzie ona kontynuować badania nad wyobraźnią osób niewidomych, realizując od września 2017 r. roczny projekt „Zdolność majoryzacji wyobrażeniowej u osób niewidomych od urodzenia i widzących w różnym wieku”. Projekt otrzymał finansowanie w konkursie Narodowego Centrum Nauki MINIATURA 1.

 

Ponadto Magda została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od lipca 2017 r. realizuje półroczny projekt z zakresu upowszechniania kultury pt. „Miasto, którego nie widać”. W ramach stypendium będzie m.in. przyglądać się twórczości osób z niepełnosprawnością wzroku w obszarze sztuk wizualnych.

 

mkidn_logo

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


26 lipca 2017

Etiuda

mr2017 logo_ncn

Marta Ratomska, doktorantka w KPE, otrzymała stypendium w konkursie ETIUDA 5 Narodowego Centrum Nauki. Marta wyjedzie na półroczny staż na Uniwersytet Ludwika-Maksymiliana w Monachium. Gratulacje!


26 maja 2017

Seminarium z Wyobraźnią

W ramach kolejnego Seminarium z Wyobraźnią, Laboratorium Katedry Psychologii Eksperymentalnej odwiedził dr Jarosław Żygierewicz (Zakład Fizyki Biomedycznej, Instytut Fizyki Doświadczalnej UW). Tematem spotkania było zastosowanie metody Matching Pursuit w analizie sygnałów EEG i MEG.


16 maja 2017

Czy wolna wola jest iluzją?

Paweł Stróżak wraz z Przemysławem Gutem (Wydział Filozofii KUL) wzięli udział w debacie dotyczącej zagadnienia wolnej woli w świetle wyników badań z dziedziny neuronauki, psychologii poznawczej oraz filozofii.
 

21-23 kwietnia 2017

5th Polish Eye Tracking Conference

W dniach 21-23 kwietnia odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Polskiej Konferencji Eyetrackingowej (5th Polish Eye Tracking Conference). Tym razem badacze i entuzjaści okulografii spotkali się w Lublinie, na naszej uczelni, a wydarzanie po raz pierwszy zyskało międzynarodowy charakter. Obok firmy NeuroDevice, Katedra Psychologii Eksperymentalnej KUL była głównym organizatorem i gospodarzem spotkania, a Piotr Francuz pełnił rolę przewodniczącego komitetu naukowego. Wśród prelegentów znaleźli się najbardziej znani badacze z dziedziny okulografii: Andrew T. Duchowski (Clemson University, USA), Kenneth Holmqvist (Lund University, Sweden), Halszka Jarodzka (Open University of the Netherlands), Jan Ober (Polska Akademia Nauki, Poznań, Polska).  Pośród licznych prezentacji nie zabrakło także wystąpień i posterów z wynikami badań prowadzonych przez pracowników i doktorantów naszej katedry.


6 kwietnia 2017

Piękno, mózg i neuroestetyka

Piotr Francuz wygłosił wykład otwarty, w trakcie którego wraz ze słuchaczami zastanawiał się nad postrzeganiem piękna oraz próbami naukowego ujmowania doświadczenia estetycznego.

 

Galeria zdjęć


13-17 marca 2017

Tydzień Mózgu

 

Światowy Tydzień Mózgu to coroczne wydarzenie popularyzujące wiedzę o umyśle, układzie nerwowym i jego działaniu oraz przedstawiające najciekawsze wyniki badań w obszarze neuronauki i kognitywistyki. W tym roku na KUL odbyły się wykłady otwarte, prowadzone przez pracowników i doktorantów KPE, dotyczące różnych aspektów działania mózgu, jak sterowanie interfesjami mózg-komputer, neurogenetyka i podejmowanie ryzyka, neuroestetyka, przetwarzanie muzyki oraz świadomość.

 

PROGRAM


2 lutego 2017

Paweł Augustynowicz doktorem

Wielowymiarowy Paweł Augustynowicz obronił doktorat z ekonomii na podstawie pracy Znaczenie przedsiębiorstw państwowych w gospodarce rosyjskiej, napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Macieja Bałtowskiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Gratulujemy!


5 stycznia 2017

Nagroda im. prof. J. B. Sidowskiego 2016

W Instytucie Psychologii KUL przyznano Nagrody im. Josepha B. Sidowskiego za publikacje artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych indeksowanych w bazie Journal Citation Reports (JCR). W tym roku w naszej Katedrze nie zabrakło laureatów: Nagrody otrzymali: Paweł Augustynowicz, Andrzej Cudo, Piotr Francuz, Agnieszka Fudali-Czyż, Natalia Kopiś, Marta Jaśkiewicz, Marta Ratomska, Paweł Stróżak, Przemek Tużnik, Emilia Zabielska-Mendyk oraz Darek Zapała.