Dzień języka włoskiego i włoskiej kultury, 18 IV 2018

kul_plakat_2018_DZIEN_WLOSKIInstytut Filologii Romańskiej KUL zaprasza na Dzień języka włoskiego i włoskiej kultury, który odbędzie się 18 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 w Gmachu Głównym, sala GG - 47. W programie wydarzenia zaplanowano prezentacje o kulturze i języku włoskim. Ponadto uczestnicy będą mogli wziąć udział w w grze terenowej „Quest all’italiana” – czyli jak wiele włoskich tajemnic kryje się w Lublinie – gra terenowa na Starym Mieście.


15-lecie Akademickiego Towarzystwa Romanistów Polskich "Plejada"

W dniach 8-9 grudnia 2017 w Instytucie Romanistyki UW odbyło się seminarium “Les philologies romanes dans la perspective des 15 dernières années : succès et défis”, w którym przedstawiciele polskich romanistyk opowiedzieli o rozwoju i planach swoich jednostek. Zapraszamy do zapoznania się z programem seminarium, a także do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.


Tydzień Kultury Iberyjskiej, 23-27 X 2017

 

Tydzień kultury iberyjskiejKatedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych KUL,  Katedra Językoznawstwa Romańskiego KUL, Instytut Cervantesa w Warszawie, Koło Hiszpańsko-Polskie przy KUL, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie oraz Filharmonia Lubelska zapraszają na Tydzień Kultury Iberyjskiej (23-27 października 2017 r.), organizowany z okazji inauguracji hispanistyki - nowego kierunku studiów na KUL. W programie m.in. wykłady i koncerty. Patronat nad wydarzeniem objęły Ambasada Meksyku i Ambasada Argentyny.

 

 

Program tygodnia.pdf


Rozpoczęcie roku akademickiego 2017/18

2 października 2017 r. o godz. 9.00 w Kościele Akademickim KUL odprawiona zostanie Msza św. na rozpoczęcie roku akademickiego 2017/2018. Po Mszy św. odbędą się spotkania organizacyjne studentów I lat studiów z władzami Wydziałów i Instytutów.

 

 

Czytaj dalej...

Odszedł do Pana śp. prof. Alfons Pilorz

Z głębokim żalem pragniemy zawiadomić, że w dniu 24 lipca 2017r. zmarł śp. prof. dr hab. Alfons Pilorz, emerytowany Pracownik Instytutu Filologii Romańskiej KUL, nasz drogi Kolega, zasłużony Wykładowca, związany z filologią romańską KUL od roku 1950, Mistrz i Wychowawca wielu pokoleń romanistów.

 

Rodzinie oraz Najbliższym wyrazy głębokiego współczucia składają

Dyrekcja, Pracownicy oraz Studenci Instytutu Filologii Romańskiej KUL


Gratae Memoriae Signum Universitatis dla prof. Georges'a Jacques'a

 

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński uhonorował prof. Georges'a Jacques'a uniwersyteckim wyróżnieniem Gratae Memoriae Signum Universitatis. Jest ono wyrazem uznania i wdzięczności za długoletnią bezinteresowną pomoc i życzliwość okazywaną Uniwersytetowi poprzez niezwykle cenny wkład w rozwój Instytutu Filologii Romańskiej KUL. Uroczyste wręczenie wyróżnienia miało miejsce 18 maja 2017 r.

Reportaż AKF

Galeria zdjęć


V Foro de Lingüística Hispánica, 11-13 maj 2017, Lublin

Instytut Filologii Romańskiej KUL ma zaszczyt zaprosić na piąte forum językoznawstwa hiszpańskiego: V Foro de Lingüística Hispánica organizowane we współpracy z Instytutem Filologii Romańskiej UMCS. W odbywającej się co dwa lata konferencji, biorą udział wszyscy liczący się polscy hispaniści oraz znani językoznawcy z Hiszpanii. W tym roku gośćmi specjalnymi będą członkowie Królewskiej Akademii Hiszpańskiej (Real Academia Española): prof. Guillermo Rojo Sánchez (Universidad de Santiago de Compostela) i prof. Wiaczesław Nowikow (Uniwersytet Łódzki). Odczyty plenarne wygłoszą również: prof. Joanna Wilk-Racięska (Uniwersytet Śląski) oraz prof. Ramón González Ruiz (Universidad de Navarra). 

Szczegółowy plan imprezy: V Foro 11-13.05.2017.pdf

Zapraszamy na stronę internetową konferencji: http://forolublin.es/


Dzień Hiszpański na KUL, 30 marca 2017

 

dzień hiszpańskiInstytut Filologii Romańskiej, Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych, Koło Hiszpańsko-Polskie KUL oraz Instytut Hiszpańsko-Polski w Lublinie zorganizowały 30 marca 2017 r. na Dzień Hiszpański.
W programie znalazła się m.in. prezentacja nowego kierunku hispanistyka, który zostanie uruchomiony na KUL w roku akademickim 2017/18.


Galeria zdjęć

dzien_hiszpanski_1 Dzień Hiszpański na KUL, 30 III 2017

 

 


Międzynarodowa konferencja „Lublin-Paris-Lublin”, 23-24 marca 2017, Paryż

W dniach 23-24 marca w Paryżu odbędzie się międzynarodowa konferencja „Lublin-Paris-Lublin” związana z jubileuszem 700-lecia Lublina, ukazująca historyczno-kulturowe relacje między Lublinem a Paryżem i Francją na przestrzeni dziejów. W konferencji weźmie udział siedmioro absolwentów oraz pracowników KUL, a ponadto historia i teraźniejszość Uniwersytetu będą przedstawione podczas specjalnej debaty podsumowującej obrady.

Zapraszamy na stronę konferencji: http://paris-lublin700ans.eu/


Etap centralny XL Olimpiady Języka Francuskiego

W  dniach 16-18 marca 2017 r. odbędą się zawody etapu centralnego XL Olimpiady Języka Francuskiego. Więcej...