14 listopada 2021

Rocznica śmierci Piotra Francuza

14. listopada zawsze już będzie dla naszego zespołu dniem odejścia profesora Piotra Francuza - szefa, mentora i przyjaciela. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, chcemy tego dnia symbolicznie zaświecić świecę w oknie naszej Katedry w Collegium Jana Pawła II. Liczymy na to, że przyjdzie jeszcze czas na wspólne spotkanie i wspomnienie Piotra.

 

W poniedziałek 15 listopada o godz. 19.00 w Kościele Akademickim KUL zostanie odprawiona msza na pierwszą rocznicę śmierci śp. Piotra Francuza. Zapraszamy do uczestnictwa w niej.

 

Zachęcamy także aby wesprzeć Rodzinę Profesora. Istnieje możliwość przekazywania darowizn finansowych, dowolnych, jednorazowych lub systematycznych, które zostaną przeznaczone na rehabilitację Bernarda Francuza oraz pokrycie kosztów opieki nad nim.

 

Dane do wpłat:

Fundacja na rzecz rozwoju – Inspirator

Nr konta 66 1600 1462 1027 8870 2000 0004

Tytuł przelewu „Zbiórka dla Bernarda”

 

 

 


28 października 2021

Promocje doktorskie

W dniu 28 października 2021 odbyły się uroczyste nominacje na stanowiska profesorskie oraz promocje doktorskie i habilitacyjne. Wśród promowanych była również dr Marta Szewczyk, podopieczna ś.p. prof. Piotra Francuza, która odebrała dyplom doktora nauk społecznych z rąk prof. dr hab. Maroli Łaguny. Wszystkim utytułowanym serdecznie gratulujemy.

 


1 października 2021

Nowy rok akademicki 2021/2022

 

Rok akademicki 2021/22 w Katedrze i w Laboratorium rozpoczynamy po raz pierwszy bez Piotra Francuza w składzie: Paweł Augustynowicz, Andrzej Cudo (etat w ramach SONATINA), Mikołaj Czumak, Paweł Fortuna, Natalia Kopiś, Paweł Stróżak, Marta Szewczyk (etat w ramach Alphron), Magda Szubielska, Przemek Tużnik, Emilka Zabielska-Mendyk (urlop macierzyński) i Darek Zapała (pracownicy etatowi) oraz Karina Ozga, Kateryna Shchehelska, Marcin Wojtasiński (doktoranci). Rolę kuratora Katedry pełni Tomek Jankowski.


28 - 29 czerwca 2021

Sympozjum Piękno umysłu

 

W dniach 28-29. czerwca w Oblasach koło Janowca nad Wisłą odbyło się sympozjum Katedry Psychologii Eksperymentalnej pt. Piękno umysłu. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o aktualnych kierunkach badań w Katedrze oraz planach na rozwój naukowy zespołu. Ważnym punktem programu była kwestia możliwości rozwijania myśli prof. Piotra Francuza w środowisku lokalnym, ogólnopolskim, a także na arenie międzynarodowej.

 


24 czerwca 2021

Odszedł ksiądz profesor Zdzisław Chlewiński

 

W wieku 92 lat odszedł ksiądz profesor Zdzisław Chlewiński.

 

 

„Uczciwość, rzetelność, z jaką zawsze podchodzi do podejmowanych przez siebie zagadnień naukowych, a także otwartość na nowe idee, ciekawość badawcza i nieustanna gotowość do dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą z innymi czynią zeń Mistrza w pełnym tego słowa znaczeniu”– tak Piotr Francuz opisywał profesora Chlewińskiego w artykule biograficznym opublikowanym w 2001 roku w Rocznikach Psychologicznych.

 

Profesor Chlewiński przez wiele lat pełnił obowiązki kierownika Katedry Psychologii Eksperymentalnej. Studenci psychologii znali go jako wymagającego ale też wyrozumiałego wykładowcę m. in. statystyki oraz psychologii eksperymentalnej. Był mentorem i mistrzem wielu wybitnych psychologów nie tylko z KULu. Zawdzięczamy Mu etos akademicki, podejście do uprawiania nauki i styl pracy, jaki do dziś panuje w naszej Katedrze.

 

Żegnaj Zdzisławie!

 

Pracownicy i Doktoranci

Katedry Psychologii Eksperymentalnej

 

 


14 maja 2021

Piękno umysłu. Pamięci prof. dr hab. Piotra Francuza

 

"Ta książka nie ma zakończenia - taką myślą prof. dr hab. Piotr Francuz otworzył epilog „Imagii”, swojego opus magnum. Dzisiaj już wiemy, że końca nie ma nie tylko refleksja nad neurokognitywną teorią obrazu, ale również spotkanie z naszym mistrzem, choć dialog stał się wewnętrzny i bardzo osobisty. Zasłużenie doceniany przez naukowców i studentów Profesor to dla nas, jego uczniów, po prostu Piotr. Pandemia tak niespodziewanie złożyła „czarne ultimatum”, że nie potrafimy Go sobie wyobrazić inaczej, jak tylko jako człowieka w pełni sił twórczych, zarażającego pasją zgłębiania tajemnic umysłu, mobilizującego do pracy i autentycznie przejętego naszym rozwojem. Dzięki Piotrowi się spotkaliśmy i pod Jego skrzydłami uzyskaliśmy tytuł doktora nauk humanistycznych. Obdarzył nas pięknem swojego umysłu, a teraz przyszedł czas by dowieść, że zasłużyliśmy na ten dar, podziękować, złożyć osobisty hołd…

„Piękno umysłu” jest dziełem nas wszystkich, osób związanych z Katedrą Psychologii Eksperymentalnej KUL oraz Perception & Cognition Lab. Wybierając redaktorów kierowaliśmy się kryterium czasu: Paweł Fortuna jest najstarszym współpracownikiem Piotra, natomiast Marta Szewczak jest ostatnią wypromowaną przez Piotra doktor."

 

 

Oto fragment ze wstępu książki PIĘKNO UMYSŁU Pamięci prof. dr. hab. Piotra Francuza, w której prezentujemy ważne, współczesne obszary badawcze, nad którymi wspólnie pracowaliśmy. 

 

Jednym ze sposobów, w jaki chcemy wspominać i upamiętniać Piotra, jest nasza praca naukowa. Jednak chcieliśmy też, aby w książce zawarty został choć w części duch Piotra i atmosfera, jaka towarzyszyła naszym spotkaniom. Dlatego poza typowo merytorycznymi rozdziałami zebraliśmy w niej nasze wspomnienia i wyrazy wdzięczności, a także przygotowaliśmy jeden rozdział szczególny, w którym pokazujemy, jak wyglądał proces badawczy realizowany podczas seminariów z psychologii poznawczej w Katedrze.

 

Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Naukowego KUL.

 


12 maja 2021

Grant z Ministerstwa Zdrowia

Andrzej Cudo uzyskał finansowanie projektu naukowego ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Tytuł projektu to Wczesne nieadaptacyjne schematy, tryby schematów oraz wymiary osobowości nieprawidłowej jako predykatory trajektorii rozwoju problematycznego korzystania z gier komputerowych oraz portali społecznościowych - badania podłużne.


7 maja 2021

Wspominamy i upamiętniamy profesora Piotra Francuza

 

Zebraliśmy na jednej liście publikacje, w których prezentujemy postać oraz dorobek naukowy prof. dr. hab. Piotra Francuza:

 

Brzeziński, J. M. i Oleś, P. (2021). Piotr Francuz (1960-2020) – pro memoria. Nauka, 1, 165-171.

https://journals.pan.pl/dlibra/publication/136312/edition/119189/content

 

Cudo, A. i Kopiś-Posiej, N. (2020). Wspomnienie o śp. Profesorze Piotrze Francuzie. Przegląd Psychologiczny, 63, 4.

https://www.kul.pl/tom-63-nr-4-vol-63-4,art_92179.html

 

Fortuna, P. i Stróżak, P. (2021). Prof. Piotr Jan Francuz (1960-2020). Charaktery, 2(289), 6.

 

Fudali-Czyż, A. i Tużnik, P. (2020).  Professor Piotr Francuz (1960–2020).

Roczniki Psychologiczne, 4(23), 385-391.

https://ojs.tnkul.pl/index.php/rpsych/article/view/15007

 

Stróżak, P. i Zabielska-Mendyk, E. (2020). Im Memoriam. Professor Piotr Francuz (1960-2020). Central European Journal of Communication, 3(27), 488-489.

https://journals.ptks.pl/cejc/article/view/206

 

Zabielska-Mendyk, E. (2021). O prof. Piotrze Francuzie. Przegląd Uniwersytecki, 1(33), 44-45.

https://www.kul.pl/przeglad-uniwersytecki-1-2021,art_93480.html


18 kwietnia 2021

Międzynarodowy grant o sztuce

Magda Szubielska wraz z Robbiem Ho otrzymali grant od American  Psychological Association, Division 10 (znanego także jako Society for  the Psychology of Aesthetics, Creativity, & the Arts) na realizację  badań odbioru sztuki ulicznej (street art) w perspektywie  międzykulturowej. Badania będą realizowane w Lublinie i Hongkongu.


http://www.div10.org/20-21-microgrants-recipients/

Magda jest członkinią Society for the Psychology of Aesthetics,  Creativity, & the Arts od 2018 roku, a od 2019 roku współpracuje z  Robbiem Ho z The Hong Kong Polytechnic University (PolyU).


10 luty 2021

Projekt międzynarodowy - Erasmus +

Znalezione obrazy dla zapytania: erasmus plus logo

 

Agnieszka Fudali-Czyż bierze udział w międzynarodowym projekcie ERASMUS+ UE pt. „Building Capacity for Inclusive Education in Digital Environments" (Call 2020 Round 1 KA2 Cooperation for innovation and the exchange of good practices KA226 - Partnership for Digital Education Readiness). Dwuletni projekt będzie realizowany od marca 2021. Liderem będzie VRIJE Univeriteit Amsterdam (Holandia). Partnerami będą KUL, Universiteit Hasselt (Belgia), Knowledge Innovation Centre LTD (Malta) oraz Fundacio Per A La Universitat Oberta De Catalunya (Hiszpania).