Kwalifikacyjne czary-mary

 

 

 

Odczuwasz stres, duży stres, rosnący stres. Najpierw długie oczekiwanie aż ktoś zainteresuje się Twoją osobą. Następnie podenerwowanie w trakcie ustalania terminu spotkania. Wreszcie jesteś i  czekasz na korytarzu w tłumie innych kandydatów i zastanawiasz się… czy na pewno dobrze wyglądam, czy zrobię dobre wrażenie? Zapewne każdy z nas choć raz przeżył obawy związane z rozmową kwalifikacyjną. Jak choć trochę wspomóc się i zwiększyć pewność siebie w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi naturalnie etykieta.

 

Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja, w której przede wszystkim chcemy dobrze wypaść. Pragniemy popisać się swoją elokwencją, znakomitym wykształceniem, doświadczeniem, a tak generalnie – zrobić dobre pierwsze wrażenie i w konsekwencji zdobyć wymarzoną pracę. Woody Allen (tak Woody Allen!) powiedział, że wygląd to 80% sukcesu. Zapewne nie wszyscy zgodzą się z taką tezą, ale wysoce prawdopodobne jest, że w trakcie spotkania z obcą osobą, która dodatkowo ma nas ocenić, zadbanie o właściwy, profesjonalny wizerunek zewnętrzny będzie pomocne.

 

Zacznijmy od tego, że większość ekspertów z zakresu doradztwa zawodowego zaleci starającemu się o pracę, aby zrobił rozeznanie mi.in.: pod kątem misji, działalności i historii potencjalnie nowego miejsca pracy. Ja ze swojej strony dodam, że warto spróbować dowiedzieć się także, czy w danej instytucji/organizacji/firmie obowiązuje dress code (innymi słowy kodeks opisujący zasady konstruowania służbowego ubioru). Taka wiedza ułatwi nam stosowne dobranie stroju na rozmowę kwalifikacyjną. Natomiast jeśli nie jesteśmy w stanie zgromadzić takich  informacji zachęcam raczej do stroju typu overdressed niż underdressed (szerzej: http://goodmanners.pl/artykul-39/damsko-meski-ubior-wyjsciowy). Wyjątkiem od tego zalecenia mogą być jedynie branże, które z założenia „nie lubią” zbyt dużej elegancji, np. artystyczne, natomiast nie zawsze możemy mieć pewność w tym względzie.

 

Jak w takim razie skonstruować bezpieczny strój na większość rozmów kwalifikacyjnych? OTO KILKA KLUCZOWYCH PORAD:

 

#1

STRÓJ NIEFORMALNY

Czyli garnitur z koszulą i krawatem dla Panów i kostium (żakiet ze spódnicą, spodniami, sukienką) dla Pań.

 

Panowie zawiązują krawat, zakładają koszulę (raczej unikając koszul z podwójnymi makietami, gdyż te bardziej odpowiednie są na wieczór) i tzw. oxfordy (klasyczne wiązane buty z zamkniętą przyszwą). Panie mają większe pole do popisu w tworzeniu zestawów, muszą jednakże pamiętać, że kobiecość i frywolność nie są synonimami. Uważają zatem, aby nie przesadzić z dekoltem i dbają o właściwą długość spódnicy (5 cm ponad lub poniżej kolana) oraz zawsze zakładają rajstopy (bez względu na temperaturę) oraz pełne buty (również bez względu na temperaturę). 

 

#2

KOLORY

Przede wszystkim stonowane.

 

Moim zdaniem pięknym, klasycznym i uniwersalnym kolorem (warto dodać kolorem luksusu) jest granat, zarówno w wydaniu dla Pań, jak i Panów. Naturalnie, jeśli nie dysponujemy garniturem, czy kostiumem w tym kolorze możemy zdecydować się na odcienie szarości, grafit, czerń. W przypadku garniturów bądźmy jednakże ostrożni z tym ostatnim, ponieważ nie jest to dobre rozwiązanie w ciągu dnia. Panie ponownie mogą pozwolić sobie na większy rozmach, ale powinny uważać na kolory zbyt jaskrawe, gdyż te wyglądają mało elegancko i budują mało poważny wizerunek. Panom analogicznie nie zalecałabym różowych (choć mają swoich fanów) i jaskrawych koszul. Zdecydowanie lepsza jest biel lub odcienie niebieskiego.

 

Unikamy jednocześnie zbyt dużej ilości wzorów. Na początku, gdy dopiero zgłębiamy tajniki etykiety ubioru, najmniej ryzykowne są zestawy, w których tylko jeden element jest wzorzysty (np. garnitur i koszula gładkie a wzorzysty krawat).

 

#3

DODATKI

Istotne uzupełnienie, które nawet nudnemu garniturowi lub kostiumowi doda klasy i charakteru.

 

Krawat – powinien sięgać do paska lub maksymalnie do połowy paska spodni.

Poszetka – chusteczka w kieszonce marynarki to oryginalne podkreślenie stylizacji (szerzej: http://goodmanners.pl/artykul-17/poszetka-w-brustaszy).

Pasek – najbardziej klasyczny to pasek z otwartą klamrą (najlepiej jeśli jest w kolorze obuwia, a u Pań także dostosowany jest do koloru torebki).

Torebka – na rozmowę kwalifikacyjną najlepiej wybrać jest torebkę o klasycznym wyglądzie (nie za dużą) w kolorze obuwia.

Zegarek – zwłaszcza w przypadku Panów bardziej elegancka wersja to ta na skórzanym pasku (nie bransolecie).

Ponadto pamiętajmy, że zadbane dłonie i włosy oraz przyjemny zapach perfum to także dodatki do ubioru.

 

Na zakończenie dodam, że naturalnie sam strój, nawet skonstruowany wedle zasad etykiety, nie zagwarantuje nam wymarzonej pracy, ale na pewno pomoże w jej zdobyciu.

 

Życzę sukcesów!

 

Osoby zainteresowane poznaniem innych tajników etykiety, a przede wszystkim pragnące budować kulturalne relacje z innymi zapraszam na mojego bloga GOODMANNERS.PL.

 

Karolina Grochowicz-Stec

Kontakt:

e-mail: k.grochowicz-stec@goodmanners.pl

www.goodmanners.pl

www.facebook.com/GoodMannersPL

 

 

 

 

 

Autor: Marta Szymańska-Jarosz
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017, godz. 13:45 - Olga Żarska-Stępień