Konferencja "Wojna w przestrzeni informacyjnej w pierwszym roku pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę"

konferencja_wojna_w_przestrzeni_informacyjnej 23 lutego 2023 roku odbędzie się Konferencja Naukowa "Wojna w przestrzeni informacyjnej w pierwszym roku pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę" zorganizowana przez Interdyscyplinarne Centrum Badawcze UW "Tożsamość-Dialog-Bezpieczeństwo" i Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL.
W trakcie konferencji wystąpią z referatami:
- Prof. dr hab. Vasyl Hulai, Uniwersytet Narodowy Politechnika Lwowska, Komunikator Telegram w strukturze przestrzeni informacyjnej Ukrainy w przededniu i pierwszym roku pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej: wstępna charakterystyka, główne kierunki i opcje rozwoju
- Prof. dr hab. Marcin Składanowski, KUL, Wojna generała Konaszenkowa: Karykatura czy celowa polityka dezinformacyjna?
- Prof. UŚ dr hab. Marek Rembierz, prof. UŚ, Uniwersytet Śląski, Wojna imperialno-historiozoficzna versus wojna egzystencjalna – aspekty religijne i medialne
- Dr Marzenna K. James, Uniwersytet Princeton, Rosyjska dezinformacja na temat sankcji ekonomicznych
- Dr hab. Urszula Soler, KUL, Odporność społeczeństwa na dezinformację podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę
- Prof. KUL dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, KUL, Walka z dezinformacją: mechanizmy, sposoby, narzędzia

Po referatach przewidziana jest dyskusja z referentami i pozostałymi uczestnikami konferencji. Konferencję poprowadzi dyrektor INoPiA KUL Prof. KUL dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka.
Link do wydarzenia: https://meet.google.com/bvw-gztv-mws


Webinarium "Rok wojny Rosji z Ukrainą. Rosyjski napór, ukraiński opór, europejskie wsparcie"

webinarium Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Instytut Europy Środkowej, Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, Europe Direct Lublin oraz Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra" zapraszają na webinarium pt. Rok wojny Rosji z Ukrainą. Rosyjski napór, ukraiński opór, europejskie wsparcie.

 

Data: Lublin, 22 lutego 2023 roku, 13.00-14.00 (webinarium)

 

Uczestnicy:

Moderacja: prof. Tomasz Stępniewski, Instytut Europy Środkowej / Katolicki Uniwersytet Lubelski / ekspert Team Europe Komisji Europejskiej

 Dr Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dr Oleksii Polegkyi, Center for Public Diplomacy, Kijów, Ukraina / Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie

Dr Paweł Tokarski, Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) w Berlinie, Niemcy  

 


Konferencja "Wojna Rosji z Ukrainą: stan i perspektywy rok po agresji"

kul_plakat_2023_WOJNA_ROSJI_z_UKRAINA_konferencja 24 lutego 2023 roku w pierwszą rocznicę agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Wojna Rosji z Ukrainą: stan i perspektywy rok po agresji". Konferencja będzie poświęcona reakcji środowiska międzynarodowego na agresję Rosji na Ukrainę i trwający już rok konflikt. Dyskusji zostanie poddany wymiar polityczny, prawny i militarny trwającego konfliktu zbrojnego. Przedstawione zostanie - między innymi – wsparcie i rola państw Zachodu, Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz organizacji międzynarodowych (Unii Europejskiej i NATO). Uwaga zwrócona będzie na zmianę stylu przywództwa politycznego UE, czy też status uchodźców wojennych w Polsce.

Wydarzenie odbędzie się w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW 113. Początek o godz. 10.00. Wydarzenie będzie także transmitowane online.

 

 

 


Konkurs na granty wewnętrzne w dyscyplinie nauki o polityce i administracji

1_1 Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji ogłasza wewnętrzny konkurs grantowy na realizację projektów naukowo-badawczych dla pracowników zgłoszonych do liczby N (prowadzących działalność naukową w dyscyplinie).

Rezultatami projektów mogą być:

              • wydany lub przyjęty do druku artykuł naukowy w czasopiśmie z wykazu czasopism MEiN lub
              • monografia opublikowana w wydawnictwie znajdującym się w wykazie MEiN lub
              • rozdział w monografii opublikowany w wydawnictwie z poziomu II wykazu wydawnictw MEiN lub
              • redakcja monografii z poziomu II.

 

Czytaj dalej...

Konferencja "Wojna Rosji z Ukrainą - uwarunkowania implikacje dla bezpieczeństwa i integracji państw Europy Środkowo-Wschodniej"

plakat_wojna_ukraina-rosja W poniedziałek, 30 stycznia na platformie MS odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana  "Wojna Rosji z Ukrainą - uwarunkowania implikacje dla bezpieczeństwa i integracji państw Europy Środkowo-Wschodniej. Początek wydarzenia o godzinie 10.00. Współorganizatorem konferencji jest Katedra Teorii Polityki  Studiów Wschodnich funkcjonująca w naszym Instytucie. 


Finał VI edycji Konkursu Wiedzy o Polsce, Europie i świecie

1_1.[1]

 

Finał VI Edycji Konkursu o Polsce, Europie i Świecie odbył się 12 stycznia 2023 r. Współorganizatorami konkursu oprócz pracowników Instytutu Nauk o Polityce i Administracji były Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych KUL oraz Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego KUL. Tegoroczna edycja konkursu była połączona z konferencją Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego KUL „Bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych”. Celem konkursu oprócz promocji kierunków prowadzonych w ramach Instytutu – Stosunków międzynarodowych i Bezpieczeństwa narodowego było pokazanie, że studia to nie tylko nauka, ale konferencje naukowe, dyskusje, zdobywanie nowych kompetencji i poznawanie świata. 

 

Czytaj dalej...

Bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych

DSC_0052 12 stycznia 2023 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych", organizowana przez Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego KUL. 
 
Uroczystego otwarcia konferencji dokonali:
Dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL - dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL;
Dr Aneta Bąk-Pitucha - kurator Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego KUL;
Piotr Sebzda - prezes Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego KUL.
 
W pierwszym panelu pt. ,,Jak reagować w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych? - w wymiarze państwowym, regionalnym, lokalnym'', moderowanym przez dr Konrada Słowińskiego (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) udział wzięli: 
Jarosław Szymczyk - kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie 
Rafał Dobrowolski - przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, stanowisko ds. obronnych, ds. obrony cywilnej, Biuro Bezpieczeństwa UMWL
Jerzy Ostrowski - dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin
Jarosław Grządka - kierownik Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin)
DSC_0089
 
W drugim panelu konferencji zatytułowanym ,, Bezpieczeństwo Województwa Lubelskiego - perspektywy, wyzwania i zagrożenia '', moderowanym przez dr Ryszarda Suduła ( Uniwersytet Rzeszowski) uczestniczyli: 
Podinsp. Piotr Wolak - naczelnik Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie
St. Bryg. Tomasz Podkański - Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
Grzegorz Wiński - kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie
Ppłk. Sławomir Miazga - dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej 
 
Partnerami wydarzenia byli: Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL.

Konferencja "Bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych"

bezpieczenstwo_w_sytuacjach_kryzysowych Kurator, zarząd i członkowie Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego KUL zapraszają do udziału w konferencji pt. "Bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych".
Konferencja rozpocznie się 12 stycznia 2023 roku, o godzinie 11:00 w auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego (GG 150).
W dyskusji wezmą udział przedstawiciele: Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Urzędu Miasta Lublin, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie.
🔷 Patroni: Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL
🔶 Patroni medialni: Polskie Radio Lublin, Lublin112.pl oraz Infosecurity24

Nowy numer Studenckich Zeszytów Naukowych FORUM

okladka_forum_gotowa Z radością informujemy, że ukazał się kolejny numer Studenckich Zeszytów Naukowych FORUM. Zapraszamy do lektury najnowszego numeru. Wszystkich chętnych zachęcamy do współpracy przy tworzeniu kolejnych numerów i przesyłania własnych prac.

 

Najnowszy numer FORUM 

 

Więcej o czasopiśmie


Odznaczenia państwowe i resortowe dla pracowników Instytutu

odznaczneia Z radością informujemy, że dwoje pracowników INoPiA KUL otrzymało dziś tj. 20 grudnia 2022 roku odznaczenia państwowe i resortowe:

 

✅Dyrektor INoPiA dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL otrzymała Medal Srebrny za Długoletnią Służbę

✅Dr Andrzej Szabaciuk otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Serdecznie gratulujemy!