I ruszyli...

19 października odbyło się online pierwsze w tym roku akademickim posiedzenie naszego koła. Podsumowaliśmy w jego trakcie działalność ubiegłoroczną i wybraliśmy nowe władze: przewodniczyć będzie nam odtąd Marta Nowak, jej zastępcą i najbliższym współpracownikiem zamianowaliśmy ks. Sebastiana Mućkę, natomiast obowiązki sekretarza koła zadeklarowała się podjąć Weronika Kuncewicz - nowej ekipie rządzącej serdecznie gratulujemy, zapewniając, że we wszystkim chętnie będziem z nią współpracować. Trzeci punkt poniedziałkowego spotkania stanowiło omówienie spraw bieżących. Wiedzieć muszą Państwo, że spraw tych nie jest może wiele, ale za to, jak się zdaje, dość są one donośne i ważne - nie będziemy jednakowoż tymczasem uprzedzać wypadków...

 

Oto ten moment spotkania, w którym - co wyraźnie chyba widać -

Justyna Horbowska gratuluje serdecznie nowym władzom koła.

2020-10-21

Warsztaty translatorskie

img_20200520011908_dante_gabriel_rossetti_-_venus_verticordia_zmniejszamy_pl

Dante Gabriel Rossetti, Venus Verticordia

 

Agata Łuka

zaprasza na zdalne spotkanie w ramach XI edycji

warsztatów interpretacyjno-translatorskich


Ast ego vicissim risero, czyli ten się śmieje, kto się śmieje ostatni”


28 maja (czwartek) 2020 r., godz. 15.00-17.00,

telekonferencja


Celem warsztatów jest zabawa poezją antyczną i jej przekładem.

Podczas spotkania weźmiemy na warsztat epodę XV (Nox erat) Horacego.


Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem serwisu JitsiMeet;

by wziąć w nim udział, wystarczy o wyznaczonej porze kliknąć poniższy link:


https://meet.jit.si/noxerat28maja

2020-05-19

My, wy, oni. Niektóre referaty konferencyjne

img_20200506052926_baner2_zmniejszamy_pl

 

Szanowni Państwo, oto lista nagrań niektórych referatów, wygłoszonych w czasie zorganizowanej przez nasze Koło w dniu dzisiejszym konferencji - tych mianowicie referatów, których autorzy zgodzili się na ich opublikowanie w takiej wersji. Zapraszamy więc do słuchania! Raz jeszcze podajemy - poniżej - link do przygotowanych przez nas materiałów konferencyjnych - programu i broszury z abstraktami. Wszystkim prelegentom dziękujemy za udział w sympozjum i gratulujemy wystąpień. Mamy nadzieję zobaczyć się i nawzajem posłuchać znów za jakiś czas!

https://drive.google.com/drive/folders/16HGHnjuebEKpNLjZzTqIaJKL_Rxj2KAb

 

Karolina Hołubowicz, UG

Kleopatra i Antoniusz w propagandzie Oktawiana

 

 

Tomasz Bednarek, UAM

Dyskredytacja przeciwników filozoficznych u Numeniusza z Apamei

 

 

Łukasz Libowski, KUL

Obrazołap: jedno z narzędzi w warsztacie badawczym filologa klasycznego.
Czyli o metodzie dociekań imagologicznych w obrębie literatur greckiej i łacińskiej

 

 

Piotr Wilk, KUL

Obraz „Innego” na podstawie opisów triumfów historyków z I i II wieku

 

 

Marta Nowak, UMCS

Mity fundacyjne Rzymu w koncepcji pamięci kulturowej

 

 

Dominik Szurgot, KUL

Podzieleni poddani. Grecy i Egipcjanie w hellenistycznej monarchii Lagidów

 

 

Artur Turowski, KUL

Legendotwórcze przedstawienie obcych w wybranych tekstach greckich

 

 

Dawid Mielnik, KUL

Jak starożytni wyobrażali sobie dokonania zmarłego Chrystusa?
Wątek descensus w apokryficznej Ewangelii Nikodema

 

 

Justyna Horbowska, KUL

Geneza pojęcia woli u Platona

 

 

Mateusz Wyrzykowski, UJ

Diaspora żydowska i rozwijający się Kościół w Rzymie

 

2020-05-15

Wydarzenie już przygotowane

 

Szanowni Państwo, czas wrócić do tematu naszej tegorocznej konferencji My, wy, oni. Co i jak starożytni myśleli o sobie i innych?. Jako jej organizatorzy postanowiliśmy bowiem, na co wszyscy prelegenci zgodnie przystali, że odbędzie się ona online, na Skypie. Od strony technicznej wydarzenie jest już właściwie przygotowane - pozostaje pisać i wykańczać referaty! Klikając w poniższy link, uzyskają Państwo dostęp do materiałów konferencyjnych: programu konferencji - na którym podany jest link potrzeby do "włączenia się" do konferencji - oraz broszury z abstraktami poszczególnych referatów. Do zobaczenia zatem i do usłyszenia!

https://drive.google.com/drive/folders/16HGHnjuebEKpNLjZzTqIaJKL_Rxj2KAb

2020-05-05

KUL-owskie czytanie "Złotego osła" Apulejusza

 

Szanowni Państwo, dziś miała się odbyć w naszej Alma Mater ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa My, wy, oni. Co i jak starożytni myśleli o sobie i innych?. W jej trakcie - przez godzinę, bo tak stanowią zasady - mieliśmy czytać "Złotego osła" Apulejusza, włączając się do europejskiej akcji publicznej lektury rzeczonego dzieła (więcej informacji na temat tej akcji dostępnych jest pod następującym adresem: https://www.facebook.com/FestivalLatinGrec/). Z wiadomych powodów sympozjum byliśmy zmuszeni przełożyć: odbędzie się 15 maja. Nie chcieliśmy jednak zrezygnować z czytania w dniu dzisiejszym - w końcu w całej Europie na to przeznaczonym - Apulejusza. Nagraliśmy więc swoje czytanie - i niniejszym je Państwu udostępniamy, życząc miłego słuchania. Namiary na teksty w poszczególnych językach w opisach filmików.

 

 

 

 

 

2020-03-27

Rzecz mała, a ważna

2 marca miało miejsce kolejne robocze spotkanie naszego Koła. W jego ramach, prawie że w komplecie zebrani, staraliśmy się doskonalić warsztat naukowy. Zasadniczą bowiem cześć wydarzenia stanowiło wystąpienie naszego kuratora, dr. Wojciecha Kopka, poświęcone problematyce - jak się okazało, wcale obszernej - abstraktu. Przedłożenie Pana Doktora rozpadło się na trzy części. Po pierwsze, starał się Pan Kopek uzmysłowić nam, jak istotnym elementem artykułu naukowego czy też przygotowywanego wystąpienia konferencyjnego jest własnie abstrakt. Po drugie, wyłożył nam nasz Prelegent ideę abstraktu, pokazując również, jak w poszczególnych sytuacjach ona się zmienia. Trzecia część wykładu miała natomiast charakter praktyczny: tu nasz Opiekun tłumaczył nam, jak - krok po kroku - dobrze napisać abstrakt.

 

img_20200327085329_dsc_0982-1-1024x707_zmniejszamy_pl

 

PS. Oto link do rekomendowanej przez dr. Kopka strony "Vademecum naukowca", na której znajdują się informacje potrzebne do efektywnej pracy badawczej: https://www.kul.pl/vademecum-naukowca,19002.html.

2020-03-27

Doskonalimy warsztat

Wszystkich chcących wydoskonalić swój warsztat naukowy serdecznie zapraszamy na kolejne robocze spotkanie naszego Koła. Tym razem spotkanie poprowadzi nasz kurator, dr Wojciech Kopek.

16027491_0001

Żeby pisanie abstraktów szło nam, Szanowni Państwo, tak jak pisarzowi-soliście z poniższego wideo!

 

2020-03-01

Konferencja starożytnicza

Szanowni Państwo! Zapraszamy bardzo serdecznie do udziału w organizowanej przez nasze Koło konferencji studencko-doktoranckiej. Informacje o wydarzeniu na plakacie, który dostępny jest pod następującym adresem: https://drive.google.com/file/d/1BwYmb-nTpUsXuaC7y09I6tHrFvN8m28F/view. Wszystkich, którzy dotrą do niniejszego ogłoszenia, uprzejmie prosimy o włączenie się w promocję naszego sympozjum; za tę pomoc z góry dziękujemy.

 

informacjaokonferencji-1c_-_kopia

2020-01-15

Ad praesepe properemus

Jak zapowiedzieliśmy, w przededniu niemalże Uroczystości Bożego Narodzenia prezentujemy Państwu kolędę, jaką udało nam się w tym roku, jakiś już czas temu, na początku adwentu, jako wspólnocie profesorsko-studenckiej KUL-owskiej filologii klasycznej, zarejestrować. Ufamy, że nasz śpiew, z najszczerszych naszych serc płynący, bożonarodzeniowo Państwa zbuduje. Przy tej okazji składamy Państwu najlepsze i najgorętsze świąteczne życzenia: niech pójście nasze do stajenki i nasz złożony u stóp Bożego Dziecięcia pokłon przemienią, ozłocą i uszczęśliwią nasze życie!

 

2019-12-16

Będą bardziej ludzkie

9 grudnia, w miniony poniedziałek, miało miejsce kolejne robocze spotkanie Koła Klasyków KUL. Naszym gościem była dr hab. Iwona Wieżel, adiunkt w Katedrze Filologii Greckiej w Instytucie Literaturoznawstwa KUL oraz koordynator kierunku filologia klasyczna w tymże instytucie, filolog klasyczny i narratolog. Opowiedziała nam Pani Profesor o tym przede wszystkim, czym jest medycyna narracyjna: skąd - a więc: z jakiego stanu rzeczy - się ona bierze, jakie są jej założenia i jakie cele, jaka wreszcie jest jej metoda. Sugestywnie, odwołując się często do własnego doświadczenia i obficie z tego doświadczenia czerpiąc, przekonywała nas Prelegentka, że medycyna narracyjna jest niezmiernie ważna i że wiele dobrego wnieść ona może do samej medycyny, jak i do opieki zdrowotnej: może mianowicie sprawić, że dwie te dziedziny będą bardziej ludzkie, a przez to lepiej służyć będą człowiekowi.

 

przyciete

Prowadząca wykład, dr hab. Iwona Wieżel, oraz słuchacze wykładu 
Medycyna narracyjna - rola opowieści w opiece zdrowotnej.

2019-12-14