Aleksander Rozefeld

 

 

26 czerwca 2017 r. gościem KULowskich spotkań literackich był Aleksander Rozenfeld – polski poeta i dziennikarz pochodzenia żydowskiego, przez wiele lat związany z Lublinem oraz z „Solidarnością”.

 

Urodził się w warszawskiej, wyemancypowanej, laickiej rodzinie żydowskiej, którą wojennaRozenfeld zawierucha rzuciła do ZSRR. Wśród licznych miejsc z nim związanych jest również Lublin, w którym zamieszkiwał od lat siedemdziesiątych do stanu wojennego. Studiował na KUL, gdzie poznał m.in. kard. Karola Wojtyłę. Był jedną z najciekawszych postaci lubelskiego środowiska literackiego. W latach 1980-1981 był pracownikiem NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego opuścił Polskę, udając się do Izraela. Do kraju powrócił w 1987 r., a odzyskanie polskiego paszportu stało się możliwe dzięki pomocy Jana Pawła II.   W latach 1996-2001 pracował jako doradca w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Wydał m.in. tomik poezji „Wiersze na koniec wieku”, „Poemat o mieście Złotowie i trochę innych wierszy”, „Bzyk - wiersze nie dla dzieci”, „Szmoncesy” oraz „Opowieści lasku żydowskiego”.

 

Fotorelacja

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017, godz. 12:30 - Leszek Wojtowicz