Zasady dyplomowania na kierunku SINOLOGIA

Stopień I

 

  1. Studia I stopnia na kierunku sinologia kończą się złożeniem pracy dyplomowej oraz egzaminem dyplomowym.
  2. Praca dyplomowa jest dowodem opanowania przez studenta wiedzy związanej z kierunkiem studiów oraz zastosowania jej do rozwiązania określonego problemu badawczego.
  3. Praca licencjacka powinna wyczerpać temat. Nie określamy minimum i maksimum stron tekstu. Za wartość merytoryczną pracy odpowiedzialna jest osoba kierująca licencjatem. Student przygotowuje pracę dyplomową samodzielnie z poszanowaniem praw autorskich osób trzecich.
  4. Praca licencjacka napisana w języku polskim powinna odzwierciedlać strukturę tekstu naukowego, tj. zawierać wstęp, rozdziały teoretyczno-analityczne, zakończenie, spójnie skonstruowane przypisy bibliograficzne, bibliografię załącznikową, ewentualnie aneksy, ilustracje, tabele oraz spisy ilustracji i tabel. Streszczenie winno być napisane w języku polskim. Korzystanie z agencji tłumaczeń oraz pomocy osób trzecich przy redakcji i korekcie tekstu nie jest dozwolone. 
  5. Zgodnie z § 38. p. 2 Regulaminu studiów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II tytuł pracy ustala kierujący pracą, opiniuje Rada Programowa kierunku,  a zatwierdza Rada Instytutu Literaturoznawstwa KUL nie później niż na pół roku przed ostatnim dniem zajęć dydaktycznych w ostatnim semestrze studiów.
  6. Ogólne zasady edytorskie pracy licencjackiej określa załącznik nr 1 Zarządzenia (nr ROP-0101-2/20) Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 10 stycznia 2020 r. w sprawie zasad dyplomowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II; zasady redagowania strony tytułowej określa załącznik nr 6 powyższego zarządzenia.
  7. Zgodnie § 38 p. 3 Regulaminu studiów kierującym pracą oraz recenzentem powinien być nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Jeśli tematyka pracy tego wymaga, możliwe jest powołanie promotora pomocniczego, który ma prawo uczestniczyć w egzaminie dyplomowym, jednak bez prawa głosu. Promotor pomocniczy nie może także pełnić funkcji recenzenta pracy.
  8. Egzamin licencjacki odbywa się przed komisją składającą się z przewodniczącego, kierującego pracą i recenzenta. Przewodniczącym komisji jest samodzielny pracownik naukowy.
  9. W kwestiach nieujętych niniejszymi zasadami decyzję podejmuje dziekan.
  10. Egzamin dyplomowy odbywa się w języku polskim na podstawie tez egzaminacyjnych opracowanych dla kierunku. Egzamin składa się co najmniej z trzech pytań, z czego większość powinna odwoływać się do tez egzaminacyjnych. Pozostałe powinny dotyczyć tematyki pracy dyplomowej i mogą być uzupełnione krótkim autoreferatem dotyczącym głównych tez zawartych w pracy. Pytanie do pracy zadaje jej recenzent.
  11. Wykaz tez egzaminacyjnych, proporcjonalny do liczby uczestników seminarium, zgodnych z profilem prowadzonego seminarium, przygotowuje kierujący pracą. Tezy zostają zaopiniowane przez Radę Programową, zatwierdzone przez Dziekana WNH i  podane do wiadomości studentów na stronie internetowej kierunku nie później niż w pierwszym miesiącu akademickim w planowanym roku obrony pracy.
  12. Przed uruchomieniem procedury recenzenckiej praca powinna przejść weryfikację w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym (JSA). Oceny pracy dyplomowej dokonują kierujący pracą oraz recenzent.
  13. Wzór recenzji pracy dyplomowej określa załącznik nr 10 do Zarządzenia (nr ROP-0101-2/20) Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 10 stycznia 2020 r. w sprawie zasad dyplomowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Recenzja musi mieć formę wydruku komputerowego podpisanego własnoręcznie przez kierującego pracą i recenzenta.

 

 

 

Zasady dyplomowania na kierunku SINOLOGIA

Stopień II

  1. Studia II stopnia na kierunku sinologia kończą się złożeniem pracy dyplomowej oraz egzaminem dyplomowym.
  2. Praca dyplomowa napisana w języku polskim jest dowodem opanowania przez studenta wiedzy związanej z kierunkiem studiów oraz zastosowania jej do rozwiązania określonego problemu badawczego i jest dowodem opanowania, zastosowania oraz znajomości literatury przedmiotu także w języku obcym. Oczekuje się, że w pracy magisterskiej student ujawni pogłębiony zakres wiedzy oraz większą niż w przypadku prac licencjackich samodzielność i dyscyplinę badawczą.
  3. Praca magisterska powinna wyczerpać temat. Nie określamy minimum i maksimum stron tekstu. Za wartość merytoryczną pracy odpowiedzialna jest osoba kierująca magisterium. Student przygotowuje pracę dyplomową samodzielnie z poszanowaniem praw autorskich osób trzecich.
  4. Praca magisterska powinna odzwierciedlać strukturę tekstu naukowego, tj. zawierać wstęp, rozdziały teoretyczno-analityczne, zakończenie, spójnie skonstruowane przypisy bibliograficzne, bibliografię załącznikową, ewentualnie aneksy, ilustracje, tabele oraz spisy ilustracji i tabel. Streszczenie winno być napisane w języku polskim. Korzystanie z agencji tłumaczeń oraz pomocy osób trzecich przy redakcji i korekcie tekstu nie jest dozwolone. 
  5. Zgodnie z § 38. p. 2 Regulaminu studiów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II tytuł pracy ustala kierujący pracą, opiniuje Rada Programowa kierunku, a zatwierdza Rada Instytutu Literaturoznawstwa KUL nie później niż na rok przed ostatnim dniem zajęć dydaktycznych w ostatnim semestrze studiów.
  6. Ogólne zasady edytorskie pracy magisterskiej określa załącznik nr 1 Zarządzenia (nr ROP-0101-2/20) Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 10 stycznia 2020 r. w sprawie zasad dyplomowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II; zasady redagowania strony tytułowej określa załącznik nr 6 i 7 powyższego zarządzenia.
  7. Zgodnie § 38 p. 3 Regulaminu studiów kierującym pracą magisterską powinien być samodzielny pracownik naukowy. Recenzentem – samodzielny pracownik naukowy lub doktor po uzyskaniu zgody Rady Programowej i zatwierdzeniu przez Radę Instytutu Literaturoznawstwa KUL. Jeśli tematyka pracy tego wymaga, możliwe jest powołanie promotora pomocniczego, który ma prawo uczestniczyć w egzaminie dyplomowym, jednak bez prawa głosu. Promotor pomocniczy nie może także pełnić funkcji recenzenta pracy.
  8. Egzamin magisterski odbywa się przed komisją składającą się z przewodniczącego, kierującego pracą i recenzenta. Przewodniczącym komisji jest samodzielny pracownik naukowy.
  9. W kwestiach nieujętych niniejszymi zasadami decyzję podejmuje dziekan.
  10. Egzamin dyplomowy odbywa się w języku polskim na podstawie tez egzaminacyjnych opracowanych dla kierunku. Powinien składać się co najmniej z trzech pytań, z czego większość powinna odwoływać się do tez egzaminacyjnych. Pozostałe powinny dotyczyć tematyki pracy dyplomowej i mogą być uzupełnione krótkim autoreferatem dotyczącym głównych tez zawartych w pracy. Pytanie do pracy zadaje jej recenzent. Egzamin obejmuje także czytanie i tłumaczenie krótkiego tekstu w języku chińskim.
  11. Wykaz tez egzaminacyjnych, proporcjonalny do liczby uczestników seminarium, zgodnych z profilem prowadzonego seminarium, przygotowuje kierujący pracą. Tezy zostają zaopiniowane przez Radę Programową, zatwierdzone przez Dziekana WNH  i  podane do wiadomości studentów na stronie internetowej nie później niż w pierwszym miesiącu akademickim w planowanym roku obrony pracy.
  12. Przed uruchomieniem procedury recenzenckiej praca powinna przejść weryfikację w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym (JSA). Oceny pracy dyplomowej dokonują kierujący pracą oraz recenzent. Wzór recenzji pracy dyplomowej określa załącznik nr 10 do Zarządzenia (nr ROP-0101-2/20) Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 10 stycznia 2020 r. w sprawie zasad dyplomowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
  13. Wzór recenzji pracy dyplomowej określa załącznik nr 10 do Zarządzenia (nr ROP-0101-2/20) Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z dnia 10 stycznia 2020 r. w sprawie zasad dyplomowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Recenzja musi mieć formę wydruku komputerowego podpisanego własnoręcznie przez kierującego pracą i recenzenta.

I. Temat pracy

 

  • Student, który pisze pracę dyplomową pod kierunkiem innej osoby niż prowadzący seminarium, składa do prodziekana ds. studenckich wniosek o zmianę kierującego pracą; po otrzymaniu decyzji w tej sprawie, Student może przystąpić do wypełniania wniosku na e-KUL;
  • Student wypełnia na e-KUL elektroniczny wniosek o zatwierdzenie pracy dyplomowej i zatwierdza go;
  • Kierujący pracą sprawdza i akceptuje wniosek Studenta - UWAGA! Wnioski, które zawierają błędy interpunkcyjne (np. kropkę na końcu tytułu), literowe i inne, muszą zostać cofnięte do poprawy;
  • Zaakceptowany przez Kierującego pracą wniosek jest drukowany przez Sekretarzy ds. obsługi studenta i następnie przekazany do dalszego procedowania.


Terminarz
1) dla studiów II stopnia
... - nieprzekraczalny termin składania wniosków o zmianę kierującego pracą - dla studentów, którzy rozpoczęli studia II stopnia w roku akad. 2021/2022;
... - nieprzekraczalny termin składania wniosków (tj. wniosek na e-KUL wypełniony przez studenta i zaakceptowany przez Promotora) o zatwierdzenie tematu pracy magisterskiej - dotyczy studentów 1. roku studiów magisterskich (por. Regulamin studiów § 39, ust. 2);

 

2) dla studiów I stopnia
5 listopada 2022 - nieprzekraczalny termin składania wniosków o zmianę kierującego pracą licencjacką;
15 listopada 2022 - nieprzekraczalny termin składania wniosków (tj. wniosek na e-KUL wypełniony przez studenta i zaakceptowany przez Promotora) o zatwierdzenie tematu pracy licencjackiej (por. Regulamin studiów § 38, ust. 2).

II. Zasady dyplomowania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz wytyczne edytorskie

Zasady dyplomowania KUL

 

Ogólne zasady edytorskie

UWAGA: Należy dodać dodatkowo 0.5 cm do marginesów po stronie oprawiania, tzn. marginesy grzbietowe mają mieć w sumie 3 cm.

Wzór strony tytułowej

 

III. Recenzja pracy 

  • Recenzja pracy może mieć formę elektroniczną podpisaną odręcznie przez promotora i recenzenta, wg załączonego wzoru:

Wzór recenzji dyplomowej

  • Recenzję sporządza promotor oraz recenzent, a następnie przesyłają je drogą elektroniczną do sekretariatu WNH co najmniej 2 dni robocze przed proponowaną datą egzaminu dyplomowego.
  • Przed uruchomieniem procedury recenzenckiej praca powinna przejść weryfikację w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym (JSA). Oceny pracy dyplomowej dokonują kierujący pracą oraz recenzent.

IV. Procedura końcowa 

  • Student składa w sekretariacie Wydziału jeden egzemplarz pracy dyplomowej przeznaczony dla Archiwum Uniwersyteckiego, z zastrzeżeniem formatu wydruku: wydruk dwustronny, począwszy od spisu treści, w miękkiej okładce o klejonym grzbiecie.
  • Kierujący pracą oraz recenzent mają dostęp do pracy dyplomowej w wersji elektronicznej poprzez platformę e-kul. Na prośbę kierującego pracą lub recenzenta student składa w sekretariacie wydziału dodatkowe egzemplarze pracy dyplomowej w formie papierowej.

V. Terminy

 

Ostateczny termin składania prac dyplomowych do Sekretariatu Wydziału w roku akademickim 2020/21: _______________. 

 

  • Wg Regulaminu studiów, Dziekan ds. Studenckich, na uzasadniony wniosek studenta, złożony w ww. terminie i zaopiniowany przez kierującego pracą, może przesunąć termin złożenia pracy dyplomowej, nie dłużej niż do dwóch miesięcy od ostatniego dnia zajęć dydaktycznych w ostatnim semestrze studiów.
  • W przypadku uzyskania zgody na późniejszą obronę, pracę dyplomową należy złożyć nie później niż do TRZECH miesięcy od ostatniego dnia zajęć dydaktycznych w ostatnim semestrze (roku) studiów, z zastrzeżeniem, iż w każdym przypadku komplet dokumentów oraz PRACA musi trafić do dziekanatu najpóźniej 7 dni przed wyznaczoną datą egzaminu dyplomowego.

 

 

Autor: Magdalena Grela-Tokarczyk
Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022, godz. 14:41 - Magdalena Grela-Tokarczyk