kliknij, aby pobrać plakat w pliku pdf

Wielce Szanowni Państwo,

w przedmowie do edycji Pism Ks. Idziego Radziszewskiego pisał JM Rektor KUL Ks. Prof. Stanisław Wilk: Z perspektywy ponad dziewięćdziesięciu lat działalności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego lepiej dostrzega się odwagę i bardziej ceni zaangażowanie oraz śmiałość myśli tej niewielkiej grupy osób, która pod koniec pierwszej wojny światowej z ogromną determinacją przystąpiła do tworzenia Uniwersytetu w Lublinie. Jej prace i kierunki działań wytyczał i koordynował ks. prof. Idzi Radziszewski, założyciel i pierwszy rektor naszej Alma Mater.

22 lutego br. mija 90. rocznica śmierci Założyciela KUL. Wydział Filozofii, świadomy Jego zasług nie tylko jako Organizatora KUL, ale też znakomitego filozofa, dzięki pracowitości Ks. Dr. Michała Maciołka, wydaje niepublikowaną nigdy pracę doktorską Założyciela KUL. 23 lutego (czwartek) organizuje też sesję poświęconą jego dorobkowi organizacyjnemu i naukowemu.

Uroczystości 90. rocznicy śmierci Założyciela KUL rozpocznie w dniu 23 lutego br. Msza św. o godz. 12.15 w kościele akademickim KUL, której będzie przewodniczył JE Arcybiskup Prof. Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL. Przed Mszą o godz. 11.00 wyruszymy spod kościoła akademickiego na cmentarz przy ul. Lipowej złożyć kwiaty na grobie Księdza Rektora Idziego Radziszewskiego.

Sesję otworzy o godz. 14.00 w Auli Stefana Kard. Wyszyńskiego JM Rektor KUL Ks. Prof. Stanisław Wilk. Prelekcje wygłoszą:

• JE Arcybiskup Prof. Stanisław Wielgus - KUL a polskie szkolnictwo wyższe w okresie międzywojennym
  • Prof. Grażyna Karolewicz - Ks. Idzi Radziszewski jako założyciel KUL
  • Ks. Dr Rafał Charzyński - Ks. Idzi Radziszewski jako filozof
  • Ks. Dr Michał Maciołek - Ks. Idzi Radziszewski a ewolucjonizm kulturowy. Prezentacja edycji doktoratu Założyciela KUL Geneza idei religii w ewolucjonizmie C. Darwina i H. Spencera.

Po konferencji nastąpi wręczenie JE Bp. Edwardowi Frankowskiemu wyróżnienia
„Gratae Memoriae Signum Universitatis”.

Uroczystości zwieńczy o godz. 17.00 koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Dziecięcego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego pod dyr. Pani Renaty Kołodyńskiej-Pydy i akompaniamencie Pani Małgorzaty Krzemińskiej-Sribniak, fortepian.

W imieniu własnym i całej społeczności Wydziału Filozofii bardzo serdecznie zapraszam Państwa do udziału w tej modlitwie i refleksji naukowej.

ks. prof. Stanisław Janeczek
Dziekan Wydziału Filozofii