VII rocznica śmierci Abp. Józefa Życińskiego

 

W sobotę, 10 lutego 2018 r. przypada siódma rocznica śmierci Abp. Józefa Życińskiego. Z tej okazji o godz. 8.00 w Kościele Akademickim zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. Abpa Józefa Życińskiego, profesora i Wielkiego Kanclerza KUL. Eucharystii przewodniczyć będzie oraz homilię wygłosi ks. prof. Andrzej Szostek MIC.

 

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.


Lubelska Szkoła Filozoficzna - wywiad z Prof. Antonim B. Stępniem

Kilku profesorów uświadomiło sobie, jaką rolę ten Wydział ma do odegrania. Jacy to byli profesorowie? Profesor Swieżawski i Jerzy Kalinowski. Kalinowski był młody i energiczny. Oni zaczęli zastanawiać się, jaką rolę mają do odegrania w tej sytuacji. Sytuacja historyczna skłoniła ich do zastanowienia się, że Wydział Filozoficzny został postawiony wobec pewnej sytuacji i powinien odegrać pewną rolę. Kto był inicjatorem, to wiadomo. Swieżawski i Kalinowski. Dziekanem był ks. Pastuszka, ale miał on tylko taką ideę, żeby wydział miał pełną obsadę, sam nie podejmował żadnej specjalnej akcji ideowej; chodziło o to, żeby zabezpieczyć skład osobowy wydziału. Rozmówcą Swieżawskiego i Kalinowskiego był Ojciec Bednarski, dominikanin. Właściwie dopiero rzecz nabrała impetu, gdy w '51 roku doszedł do tego grona Ojciec Krąpiec, młody dominikanin.

Zapraszamy do wysłuchania (lub przeczytania) interesującego wywiadu z Prof. Antonim. B. Stępniem, który przeprowadził Błażej Gębura.