Ludzie, wydarzenia, życie studenckie.... To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie Państwo w naszym cyklu "100 historii na 100-lecie KUL", w którym zaprezentujemy wspomnienia ciekawych ludzi związanych z Uniwersytetem. Na kolejne odcinki zapraszamy co tydzień....

 

 

94

O niezwykłym przemówieniu rektora do niezwykłego gościa opowiada ks. Mieczysław Puzewicz - absolwent teologii KUL, wieloletni rzecznik prasowy lubelskiej kurii metropolitarnej, współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie, dyrektor Radia eR Rozgłośni Archidiecezji Lubelskiej, dyrektor Domu Spotkania Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

 

 

Wcześniejsze:

94

Tadeusz Szykuła - absolwent polonistyki KUL, wieloletni kierownik męskich domów akademickich KUL - wspomina Marię Chomentowską. Z efektami jej pracy z pewnością zetknął się każdy, kto studiował czy pracował na KUL, choć nie każdy zapewne miał świadomość, że ta wybitna projektantka pozostawiła ślady swej bytności na uniwersytecie.

 

 


94

Tomasz Tokarski - absolwent bezpieczeństwa narodowego KUL, reprezentuje dziś wszystkich studentów w Polsce jako Przewodniczący Parlamentu Studentów RP, wspomina KUL jako miejsce, gdzie uczył się akademickiej samorządności...

 


94Czy to możliwe, aby przez cztery godziny bez przerwy głosić wykład? O tym, że tak przekonuje Dariusz Kopciowski - absolwent historii sztuki KUL, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

 

 


94 Swoją pierwszą pracę po studiach w Szkole Języka i Kultury Polskiej, o swoim doświadczeniu jakie zdobył oraz poznaniu ciekawych ludzi,  w tym przyszłej żony opowiada Piotr Waszak - absolwent teologii KUL, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

 

 


93 Alicja Narecka - absolwentka filologii klasycznej KUL, wieloletni wykładowca w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych KUL - wspomina swoje początki studiów w Lublinie, gdzie poznała nie tylko znakomitych wykładowców, ale przede wszystkim znalazła swojego przyszłego męża.

 

 

 


 

91

We wspomnieniach prof. Wojciecha Kaczmarka, absolwenta filologii polskiej KUL, profesora oraz byłego dyrektora Instytutu Filologii Polskiej KUL i byłego prodziekana do spraw studenckich na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL, pojawia się postać jednej z legend KUL-owskiej humanistyki, prof. Irena Sławińska....

 

 


 

91 Ks. Józef Kudasiewicz  - profesor, biblista, niezwykły wykładowca przekazujący wiedzę w sposób ciekawy i humorystyczny, niekiedy wręcz szokujący- o tym wszystkim we wspomnieniach ks. Tomasza Trafnego - absolwenta teologii i filozofii KUL, dyrektora Departamentu Nauki i Wiary w Papieskiej Radzie Kultury w Watykanie.

 

 


 

89Prof. Stanisław Kiczuk to jedna z legend uniwersytetu, wieloletni profesor Wydziału Filozofii i prorektor ds. nauki i finansów KUL. Mało kto wie jednak, że profesor był nie tylko specjalistą w zakresie logiki formalnej, filozofii logiki oraz filozofii nauk przyrodniczych, ale znał się również... na budownictwie.. I była to wiedza bardzo przydatna w czasach, gdy KUL nie mógł się rozwijać ani wszerz, ani wzwyż, mógł za to w głąb....

 

 


 

89 Dr Krystyna Amborski - absolwentka prawa kanonicznego KUL, sędzia Sądu Metropolitalnego Archidiecezji San Francisco- wspomina swój egzamin licencjacki, przychylność władz wydziału oraz pomoc kolegów ze studiów, którzy przyczynili się do jego przeprowadzenia.

 

 


 

88 Miejsce o wyjątkowej atmosferze, uczelnia na której wykładał prof. Karol Wojtyła, kuźnia elity intelektualnej - KUL we wspomnieniach abp. Zbigniewa Stankiewicza- absolwenta teologii KUL, arcybiskupa Rygi.

 

 


 

87 Aya Al Azab - absolwentka edytorstwa i muzykologii KUL, dziennikarka muzyczna - wspomina swój pierwszy egzamin ustny na edytorstwie oraz rozmowę tuż po nim z profesorem, kiedy doświadczyła indywidualnego podejścia do studenta na KUL.

 

 

 


 

86

Grzegorz Piechota rozpoczął studia na KUL w 1982 r. jako 17-latek. Wspomina niezwykłą atmosferę studiowania i objazd naukowy do Włoch, na zaproszenie Pani Wandy Gawrońskiej, w którym uczestniczył z przeświadczeniem, że to być może jego jedyna zagraniczna podróż w życiu...

 

 

 


 

85

„Kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno”, pisał doktor honoris causa KUL ks. Jan Twardowski. O takim właśnie przypadku, gdy pozorna porażka nabiera głębszego sensu, opowiada prof. Max Stebler z Instytutu Filologii Germańskiej KUL.

 

 


 

84

Ile kosztuje wolność? W czasie stanu wojennego miała wartość pięciu tysięcy złotych... przynajmniej w przypadku Ireny Mateńko - absolwentki teologii KUL, obecnie pracującej w Dziekanacie Wydziału Nauk Humanistycznych.

 

 


 

83"Mądrość najpierw utrapia tego, kto się do niej zbliża" - ks. dr Nikos Skuras - absolwent Instytutu Nauk Biblijnych KUL, prezbiter wędrowny Drogi Neokatechumenalnej - wspomina rozmowę z ks. prof. Henrykiem  Witczykiem, późniejszym promotorem o wymaganiach  postawionych w pracy naukowej oraz o szacunku dla pracy naukowca.

 

 


82Prof. Remigiusz Pośpiech - absolwent muzykologii KUL, pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego- wspomina jak dowiedział się o studiach z muzykologii na KUL. Opowiada o zainteresowaniach  chorałem gregoriańskim oraz o wyborze seminarium magisterskiego połączonym z wyborem katalogu częstochowskich muzykaliów.

 

 


81O KUL w latach transformacji ustrojowej, niezwykłej społeczności akademickiej, wspólnie spędzonych chwilach ze znajomymi opowiada Justyna Lanzing - absolwentka historii KUL, przewodnik sudecki, dla której KUL to nie tylko budynki, ale przede wszystkim przyjaciele z lat z studenckich.

 

 


 

80Biskup Stefan Regmunt - absolwent liturgiki oraz absolwent psychologii KUL. Biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - zapewnia, że psycholodzy nie wiedzą wszystkiego o człowieku oraz o tym, że jest dumny z bycia absolwentem KUL.

 

 


 

76

Każdy absolwent KUL, który miał okazję jadać na nowej stołówce, z całą pewnością doskonale wie o czym mówi Krzysztof Podgórski - absolwent prawa KUL. Prezes Stowarzyszenia Rzeczników Konsumentów. Członek Rady Krajowej Rzeczników Konsumentów przy Prezesie UOKiK. Miejski Rzecznik Konsumentów w Tarnowie.

 

 


76

Przeżyć Święta Wielkiej Nocy w Rzymie i na dodatek spotkać tam Świętego. Takie wspomnienia nosi w sobie s. dr Anna Świątek FMA - absolwentka teologii dogmatycznej KUL, dziś przełożona prowincjalna Wrocławskiej Inspektorii Sióstr Salezjanek.

 

 


77O egzaminie u jednej z KUL-owskich legend, prof. Stanisława Kiczuka, opowiada Vaja Vardidze - absolwent teologii KUL, rektor Sulkhan Saba Orbeliani Teaching University w Tbilisi.

 

 

 


76Tomasz Rzymkowski - absolwent prawa KUL, poseł na Sejm VIII kadencji - wspomina KUL jako miejsce, gdzie rozwinął swoje pasje, poznał przyjaciół i przyszłą żonę. Opowiada o wręczeniu "dyplomu honorowego" Wojciechowi Cejrowskiemu podczas jednego ze spotkań Akademickiego Klubu  Myśli Społeczno - Politycznej Vade Mecum.

 


75Prof. Antoni Bazyli Stępień - absolwent filozofii KUL, przedstawiciel tomizmu egzystencjalnego - opowiada o tym jak trafił z Sosnowca do Lublina oraz dwóch magisteriach z filozofii, które uzyskał podczas studiów na KUL

 

 


74

Bp prof. Andrzej Czaja - absolwent teologii KUL, wieloletni profesor Instytutu Teologii Dogmatycznej KUL, biskup diecezji opolskiej - wspomina zaangażowanie studentów oraz reaktywację Koła Naukowego Teologów.

 

 


73 Lucjusz Nadbereżny - absolwent prawa KUL, działacz samorządowy, od 2014 roku prezydent Stalowej Woli - opowiada o zaangażowaniu w działalność samorządową, wyrozumiałości wykładowców oraz o poznaniu niezwykłych ludzi w trakcie studiów na Wydziale Zamiejscowym w Stalowej Woli.

 

 


 

Marcin Krzysztofik - absolwent historii KUL, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie - opowiada o jednej z najtrudniejszych przeszkód, które czekały na studenta I roku historii: zajęciach z łaciny, które prowadziła śp. Maria Kosiarska, znakomity, choć bardzo wymagający pedagog.

 

 

 


Wraz z nadejściem wiosny dziedziniec Gmachu Głównego stał się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na KUL. Zwykle jest to miejsce odpoczynku, ale czasem może stać się miejscem naukowych zmagań jak we wspomnieniach Elżbiety Błachowicz - absolwentki filologii polskiej KUL, tutora blisko 100 olimpijczyków, laureatów i finalistów konkursów międzynarodowych i krajowych.

 

 


Jeden z najwybitniejszych pracowników naukowych KUL prof. Edward Zwolski powraca we wspomnieniach Dariusza Libionki - absolwenta historii KUL, profesora Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz kierownika działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku. Choć prof. Zwolski prowadził zajęcia z historii starożytnej na I roku, to na jego zajęcia wielu studentów, i to nie tylko historii, uczęszczało przez cały okres studiów...

 

 


Sebastian Gumiela - absolwent prawa KUL, doradca podatkowy, radca prawny, wspólnik GWW Tax Warszawa, opowiada, że studia na KUL nauczyły go podstawowej zasady prawa podatkowego: "Oddaj cesarzowi, co cesarskie, a Bogu, co boskie"...

 

 


Prof. Zbigniew Zaleski - absolwent i profesor psychologii KUL, były dziekan Wydziału Nauk Społecznych, wieloletni kierownik Katedry Psychologii Emocji i Motywacji - spędził na uniwersytecie 50 lat. Dziś wspomina czasy, gdy na KUL czuć było powiew wolności...

 

 

 


Co statystyka ma wspólnego z przynoszeniem dzieci przez bociany? Wyjaśnia dr Katarzyna Kuniewicz - absolwentka ekonomii KUL, wieloletnia asystentka prof. Zyty Gilowskiej. W Ministerstwie Finansów pracowała nad nowelizacją ustawy o finansach publicznych.

 

 


 

Martyna Podolska - dziennikarka Radiowej Jedynki, absolwentka prawa oraz dziennikarstwa KUL, przekonuje, że KUL to nie tylko miejsce. KUL to ludzie, spotkania i rozmowy. Kto stał się dla niej inspiracją zawodową, a kto światłem, za którym chce podążać w życiu?

 

 


Wiele osób, które zetknęły się z KUL uważa, że to wyjątkowy uniwersytet. Jedną z nich jest dr Joanna Sosnowska - absolwentka i pracownik naukowy KUL, dziennikarka telewizyjna,  autorka programów edukacyjnych, naukowych, społecznych i kulturalnych, która podkreśla, że KUL to miejsce, gdzie zdobywaniu profesjonalnej wiedzy i umiejętności towarzyszy pytanie o to, dla kogo i w imię czego chcę coś zrobić…

 

 


Ks. Piotr Pawlukiewicz to nie tylko absolwent teologii pastoralnej KUL, znany kaznodzieja i rekolekcjonista, ale również człowiek obdarzony dużym poczuciem humoru, o czym po raz kolejny przekonuje w "Trzech obrazkach z KUL".

 

 


Ks. Adam Boniecki MIC - wieloletni redaktor naczelny dziennika „L’Osservatore Romano” oraz „Tygodnika Powszechnego”, który studiował na KUL filozofię praktyczną czyli inaczej mówiąc gospodarską, wspomina swoje pierwsze spotkanie z ks. bpem Karolem Wojtyłą. Choć samo spotkanie nie wypadło najlepiej, to miało ono decydujący wpływ na dalsze życie ks. Bonieckiego...

 

 


Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum to jedna z bardzie aktywnych organizacji studenckich. To także miejsce, w którym Artur Soboń - absolwent historii KUL, poseł na Sejm, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju - uczył się szacunku dla innych poglądów i wspólnego działania.

 


O tym, jak udział w konferencji naukowej po latach stał się końcem jednego a początkiem czegoś nowego opowie nam dziś dr Justyna Dudek - absolwentka historii KUL, laureatka Nagrody im. prof. Tomasza Strzembosza dla autora najlepszej książki o historii najnowszej Polski, historyk Instytutu Pamięci Narodowej

 


Koniec wieńczy dzieło. Więc choć początki były trudne, bo trzeba było przejść od teologii do socjologii to dziś ks. bp dr Mirosław Milewski - doktor socjologii KUL, biskup pomocniczy diecezji płockiej, mówi o sobie, że jest dumnym absolwentem KUL.

 


Wiele dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum KUL ma swoją niesamowitą historię. O rzeźbie św. Sebastiana, za sprawą której  rozpoczęło się nowe życie KUL-owskich zbiorów muzealnych opowiada dr Krzysztof Przylicki - absolwent Kolegium Języków Obcych Uniwersytetu Łódzkiego i historii sztuki KUL, wykładowca Instytutu Historii Sztuki KUL, od 2016 roku Dyrektor Muzeum KUL.

 

 


Okazuje się, że pierwsza sesja może być trudnym momentem nie tylko dla studentów, ale również dla wykładowcy. Tak właśnie było w przypadku dra Wojciecha Wcisła - absolwenta teologii KUL, wykładowcy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, związanego ze Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu w Lublinie, koordynatora licznych projektów na rzecz integracji uchodźców, przeciwdziałaniu dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu.

 

 


O wyprawie dużym fiatem i mocy modlitwy różańcowej opowiada ks. prof. Waldemar Cisło - absolwent teologii KUL, od 2006 roku dyrektor polskiego oddziału organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

 

 

 


Każdy, kto choć raz odwiedził Kościół Akademicki KUL z pewnością zwrócił uwagę na wizerunek Chrystusa w prezbiterium. Ale nie każdy wie, że ten sam wizerunek znajduje się na krzyżu biskupim absolwenta i wykładowcy KUL, Sekretarza Episkopatu Polski biskupa prof. Artura Mizińskiego.

 

 

  


Zbieżność nazwisk może być zupełnie przypadkowa, a mimo to mieć wpływ na czyjąś przyszłość. Właśnie taką sytuację wspomina prof. Małgorzata Wąsek-Wiaderek - absolwentka prawa KUL, wykładowca w Katedrze Postępowania Karnego KUL, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego oraz Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, sędzia "ad hoc" w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 

 


Kiedyś ks. prof. Robert Skrzypczak (absolwent teologii KUL, publicysta, duszpasterz akademicki, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie i fakultetu teologicznego w Marcianum w Wenecji) nawet nie pomyślał, że mógłby pisać... dziś jest autorem wielu książek, a jego rozważania czytań mszalnych możemy co tydzień przeczytać w "Gościu Niedzielnym". A najciekawsze jest to, że właśnie taką przyszłość przepowiedział mu przed laty jeden z wykładowców KUL.

 

 

 


 

Dlaczego czasami dobrze jest zmienić raz obraną drogę i dlaczego warto poszukiwać mistrzów - opowiada Wojtek Januszczyk - absolwent architektury krajobrazu KUL, wykładowca w Katedrze Projektowania Krajobrazu KUL, właściciel Garden Concept.

 

 

 


W bardzo różnych sytuacjach warto podnosić głowę do góry i tego nauczyłam się właśnie na KUL - opowiada Katarzyna Skubisz-Kępka - absolwentka prawa KUL, adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego KUL, w czasie studiów była prezesem zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, członkiem-założycielem Centrum Wolontariatu w Lublinie. Uczestniczyła w powstaniu Punktu Porad Prawnych Fundacji Academia Iuris.

 

 


 

Choć niektórzy wykładowcy KUL bywali oryginalni, to wiedza przekazywana przez nich była zawsze solidna. Przekonał się o tym dr Bohdan Królikowski - absolwent filologii polskiej KUL, literat, autor wielu książek o tematyce historycznej, który wiedzę do egzaminu na kustosza dyplomowanego przyswoił sobie podczas ćwiczeń na polonistyce.

 

 


 

Bogdan Borusewicz - absolwent historii KUL, działacz opozycji w czasach PRL, marszałek Senatu RP w latach 2005-2015, od 2015 wicemarszałek Senatu RP, wraz z Januszem Krupskim nie tylko założyli na KUL samorząd studencki, ale także byli organizatorami wielkiego balu...

 

 

 


 

Abp Wacław Depo - absolwent teologii dogmatycznej KUL, arcybiskup metropolita częstochowski wspomina trudny czas strajków studenckich i stanu wojennego, kiedy na właśnie na KUL uczył się, że trzeba zaufać Bogu, aby pójść do przodu....

 

  


  

Początek listopada to czas, gdy wspominamy ludzi, których już z nami nie ma. I takie właśnie osoby, charyzmatyczni wykładowcy, z darem zarażania wiedzą pojawiają się we wspomnieniach dr Sylwii Szewc-Koryszko - absolwentki filologii angielskiej KUL, redaktor naczelnej Kuriera Lubelskiego.

 

 


 

Zanim Rafał Ohme - absolwent psychologii KUL, ekspert w dziedzinie emocji, komunikacji i zarządzania, jeden z pionierów neuronauki konsumenckiej, został profesorem, a nawet zanim został doktorem, to na KUL był... ochroniarzem. Posłuchajcie tej niezwykłej opowieści...

 

 


Wyjątkowy Uniwersytet, niezwykli ludzie, niezwykły czas... tak jawi się KUL we wspomnieniach Krzysztofa Stanowskiego, absolwenta historii, działacza społecznego, pierwszego naczelnika Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, od 2007 do 2010 podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a od 2010 do 2012 podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

 

 

  


 Czasami droga prowadząca na KUL jest bardzo długa, ale wolna wola ulega w końcu Bożej Opatrzności. O seminaryjnych wykładowcach z KUL, nocnym pociągu do Lublina i pewnej umowie, której nie udało się dotrzymać mówi abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

 

 


O tym jak bardzo nowocześnie zorganizowane były studia filozofii na KUL w latach osiemdziesiątych oraz jak zjawisko paranormalne wpłynęło na teorię poznania opowiada Piotr Kieraciński - absolwent filozofii KUL, redaktor naczelny "Forum Akademickiego", aktywny działacz Koła PTTK nr 1 przy KUL.

 

 

  


Gdy KUL raz pojawi się w życiu, pozostaje w nim na zawsze i często powraca w niespodziewanych momentach - o barwnych związkach w uniwersytetem opowiada Małgorzata Józwik absolwentka historii KUL, przez wiele lat aktorka teatru ITP KUL, obecnie trener biznesu, z zamiłowania instruktor śpiewu.

 


 


O niezwykłym wykładowcy, jakim był znawca historii starożytnej i języków obcych, profesor Edwardzie Zwolskim i prowadzonym przez niego seminarium, które często kończył… portier, który chciał już zamknąć KUL opowiada Maciej Sobieraj - absolwent historii KUL, związany ze środowiskiem lubelskich "Spotkań" oraz NSZZ "Solidarność", historyk Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 


Wśród profesorów KUL  nie brakowało takich, którzy potrafili oczarować studentów swoim wykładem.  Opowieść potrafiła być fascynująca, nawet jeśli nie dotyczyła wyświetlanego właśnie slajdu, jak wspomina Agnieszka Zadura - absolwentka historii sztuki KUL, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

 

 


Każdy, kto ma za sobą ślub, wie, że pierwsze spotkanie z teściami to niezwykle ważna chwila. W pamięci Marcina Wąsowskiego, współtwórcy Kabaretu Świerszczychrząszcz, przez wiele lat związanego z  Teatrem ITP to spotkanie zapisało się na długo, również ze względu na jego miejsce.

 

a

 


 

Statystycznie rzecz biorąc większość studentów zdaje egzaminy w pierwszym podejściu. Ponieważ jednak statystyka oparta jest na danych doświadczalnych, studenci dobrze wiedzą, że należy minimalizować ryzyko i – jeśli to możliwe – wybierać egzaminatora, u którego szanse powodzenia są większe. Swój egzamin ze statystyki wspomina o. Filip Buczyński OFM - absolwent psychologii KUL, psychoterapeuta, psychoonkolog, założyciel i Prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

 

   


  

38Katolicki Uniwersytet Lubelski zawsze był, jest i oby był miejscem wielu ciekawych ale też i tajemniczych spotkań, niektóre z nich zaowocowały wieloma wspólnymi szczęśliwymi chwilami w życiu naszych absolwentów. O tym kim był ów Pan w czarnym kapeluszu opowie dziś Pani Joanna Krupska absolwentka pedagogiki KUL, współtwórca i Prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".

 

 

 


 

37

Pewnego dnia enigmatyczny sms z podpisem "teatr", późniejsze spotkanie w ciemnym pokoju przy żółtej żarówce i zepsutym zegarku z Andrzejem Piwowarczykiem pozwoliło doświadczyć metafizyki teatru. O zderzeniu rzeczywistości widzów i aktorów opowie nam Urszula Kmita absolwentka filozofii KUL, związana z teatrem Enigmatic KUL jako aktorka, scenarzystka i kostiumolog...

 

 

 


 

36

Pani Magdo, Pani ma talent – usłyszała kiedyś na zajęciach Magdalena Bury. Dziś jest absolwentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej, dziennikarką Wirtualnej Polski i laureatką tytułu dziennikarz medyczny 2016 Roku w kategorii publicystyka internetowa. Właśnie na KUL spotkała ludzi, którzy pomogli jej w ten talent uwierzyć…

 

 


 

35W wierszu Agaty Budzyńskiej, przywołanym przez Ryszarda Montusiewicza - byłego pracownika KUL, następnie m.in. korespondenta Radia Watykańskiego i Polskiego Radia w Izraelu, a obecnie dyrektora TVP3 Lublin, powraca czarna dekada drugiej połowy lat osiemdziesiątych naznaczona tęsknotą za wolnością. W poszukiwaniu tej wolności przybywali wtedy na KUL młodzi ludzie z całej Polski...

 

 


34Dziś biblioteki nie przyciągają tłumów, a dostępność literatury z każdej dziedziny i gatunku jest oczywista. Ale nie zawsze tak było. Na przeczytanie książki drugiego obiegu trzeba było czekać w kolejce, a wcześniej dotrzeć do osoby, która była szczęśliwym posiadaczem deficytowego dobra. Nic dziwnego, że zdarzały się przypadki zaczytania… O swoim opowie Marek Moczulski - absolwent historii, socjologii oraz stosunków międzynarodowych KUL, Prezes Zarządu Bakalland.

 

 


33Jak wyglądał KUL w momencie rozpoczęcia studiów, jak w momencie ich ukończenia, a także o pewnym wyjątkowym spotkaniu na uniwersyteckim dziedzińcu opowie Tomasz Miszczuk - absolwent filozofii i prawa KUL, obecnie Prezes PKP Informatyka

 

 


 

32Zetknięcie się z psychologią nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza dla studenta I roku. Tym bardziej, jeśli na starcie trzeba zmierzyć się z również niełatwą definicją słowa refleksja, o czym mówi Beata Górka - absolwentka psychologii KUL, w latach 2003-2011 Rzecznik Prasowy KUL, obecnie Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego.

 

 

 


 

31Dlaczego włosy stawały mu  na głowie? – wspomina ks. prof. Jerzy Szymik, dogmatyk, poeta, absolwent i późniejszy profesor KUL. I wcale nie chodziło o braki w wiedzy studentów, lecz o… odpowiedzialność wykładowcy, którego słowa pozostają w młodych umysłach na długo. Nawet po latach byli już studenci pamiętają, którym profilem należy ustawić się do zdjęcia…

 

 


30Dziś widok niewidomego studenta na KUL nikogo nie dziwi, ale nie zawsze tak było.. O tym, jak znalazła się na KUL mówi Joanna Witkowska - pierwsza niewidoma absolwentka KUL.

 

 


29O swoim spotkaniu z ks. Karolem Wojtyłą opowiada s. prof. Zofia Zdybicka USJK, filozof, pedagog, wieloletni profesor KUL, laureatka prestiżowej Nagrody TOTUS.Wspomina, że ks. Wojtyła był nie tylko cenionym wykładowcą akademickim, ale również również pasterzem dla młodych ludzi, którzy spotkali Go na swojej drodze...

 

  


28Był taki dzień, kiedy Duch Święty zawisł nad KUL-em - o tym jest przekonany Piotr Zieliński, twórca autorskiej Galerii Sztuki Wirydarz, który studiował polonistykę na KUL i był związany przez lata ze Sceną Plastyczną KUL. Zostaliśmy dotknięci palcem Boga i to się wtedy czuło.... 

 

 

   


 

27Dziś Justyna Dobosz - absolwentka romanistyki i dziennikarstwa KUL - opowie jak sport stał się tematem jej prac naukowych i jakim wyzwaniem była dla promotora jej praca na temat historii boksu kobiecego w Polsce w kontekście meinstringu sportowego boksu zawodowego...

 

 


26Życie studenckie ukształtowało nie  tylko moją karierę zawodową, ale przede wszystkim życie prywatne, bo w Kole Polonistów.... poznałem swoją żonę - opowiada Kamil Krupa, absolwent filologii polskiej KUL, dziennikarz TVP 3 Lublin. 

 

 


25

Bohaterem kolejnego odcinka jest ks. prof. Michał Heller - absolwent filozofii KUL, światowej sławy kosmolog i filozof, jeden z najwybitniejszych badaczy relacji między naukami przyrodniczymi a religią, ale także, o czym sam mówi być może po raz pierwszy, autor… tekstów kabaretowych…

 

 


24Tak naprawdę z KUL-em połączyła mnie prof. Zyta Gilowska - wspomina Katarzyna Głowala - absolwentka ekonomii KUL, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Dzięki KUL-owi jestem tam, gdzie jestem i to też jest zasługa Pani Profesor.

 

 

 


23O tym, jak przez kilka lat pracownikom Biblioteki KUL udawało się przechytrzyć władze PRL i jak do Biblioteki trafiały książki, które zdaniem ówczesnej władzy trafić do niej nie powinny opowiada Andrzej Paluchowski - absolwent polonistyki i wieloletni dyrektor Biblioteki KUL.

 

 

 


22Zawdzięczam KUL-owi bardzo dużo i nazywam go moją Alma Mater. Pamiętam KUL, który liczył trzy tysiące studentów i była to uczelnia bardzo wspólnotowa, w znaczeniu, że wszyscy bardzo dobrze się znali. A dziś życzę Uniwersytetowi, aby rozwijał się nie tylko liczebnie, ale również w głąb. Aby był punktem odniesienia, który kieruje w stronę Prawdy, a nie wątpliwych ideologii – mówi kard. Kazimierz Nycz - doktor katechetyki KUL, arcybiskup metropolita warszawski.

 

 


21Tym razem Andrzej Rożek - absolwent historii sztuki KUL, znany lubelski fotograf, opowiada o wehikule czasu, który podczas pracy na KUL potrafił przenieść go 80 lat wstecz...

 

 

 

 


20Wydarzenia marca 1968 r. i rolę ówczesnego Rektora KUL Sługi Bożego ks. Wincentego Granata podczas nich wspomina Adam Biela - profesor psychologii, absolwent KUL, działacz "Solidarności", poseł III kadencji, senator V i VI kadencji.

 

 


19Na KUL-u, co chyba nie powinno dziwić, można spotkać osoby zesłane przez niebiosa. Tak przynajmniej uważa Tomasz Rakowski - dr filozofii, absolwent KUL, zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin odpowiedzialny za realizację polityki promocyjnej miasta, wieloletni dyrektor TVP Lublin.

 

 

 


18Studia na KUL to chyba najpiękniejszy okres w moim życiu – wspomina Wojciech Żukowski, absolwent historii KUL, były wojewoda lubelski, poseł na Sejm VI kadencji, Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski. I to nie tylko dlatego, że jak uważa, studentom wolno więcej, ale również dlatego, że Uniwersytet nawet  w PRL był cząstką wolnej Polski oraz nauczył go dokonywać dobrych wyborów.

 

 

 


 

17To bardzo dziwne, ale KUL jest miejscem moich urodzin... oczywiście nie w wymiarze fizycznym, ale jako bardziej świadomego obywatela PRL. Tak wydarzenia marca 1968 r. w Lublinie opisuje Janusz Bazydło - absolwent historii KUL, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL, związany m.in. ze środowiskiem "Więzi".

 

 

 


 

16Ks. Roman Dzwonkowski SAC wspomina, że ekumenizm w praktyce, czyli wspólna modlitwa katolików i ewangelika, był możliwy na KUL jeszcze przed II Soborem Watykańskim. 

Ks. Roman Dzwonkowski SAC - profesor KUL, socjolog, członek PAN, specjalizuje się w badaniach nad Polonią na Kresach Wschodnich. W 2010 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 


 

15O tym, że można grać w kółko i krzyżyk przez 40 minut przekonuje wicemistrz KUL w tej grze Karol Madaj - absolwent teologii KUL, projektant gier planszowych, pracownik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Jego gra "Kolejka" uzyskała tytuł Gry Roku 2012.

 

 


 

14Jestem szczęśliwy, że w ciągu stuletniej działalności KUL dane mi było przez siedemdziesiąt lat dane mi było uczestniczyć w codziennym, niełatwym zwłaszcza w okresie PRL, życiu Uniwersytetu. W tym środowisku spotkałem wielu ludzi nie tylko mądrych, ale nie waham się powiedzieć ludzi świętych - mówi prof. Stefan Sawicki, literaturoznawca, norwidolog, wychowawca wielu pokoleń polonistów, odznaczony papieskim krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, za szczególne zaangażowanie na rzecz Kościoła.

 

 

 


 

13Bohater tego odcinka cyklu miał spędzić na konferencji w Londynie siedem dni…. Za sprawą wprowadzenia stanu wojennego spędził siedem, ale miesięcy…  Ale jak sam mówi wszystkie jego wyjazdy zagraniczne kończą się większą lub mniejszą przygodą… 

 

prof. Bogusław Marek - anglista, profesor KUL. Całą energię i umiejętności poświęca integracji osób niepełnosprawnych. Specjalizuje się w nauczaniu niewidomych języka angielskiego, doświadczeniem dzielił się m.in. w Indiach, Nepalu i Japonii. Jego praca została doceniona przez Królową Elżbietę II, z rąk której odebrał Order Imperium Brytyjskiego.

 

 


 

12Papieżowi się nie odmawia... O tym, że praca na KUL może rozpocząć się od spotkania z Janem Pawłem II w Rzymie opowiada prof. Alicja Grześkowiak - wieloletnia profesor KUL, marszałek Senatu IV kadencji, członkini Papieskiej Akademii Życia oraz Dama Zakonu Bożogrobców.

 

 

 


 

11Do KUL zawsze wracam z wielką radością, bo tu dojrzewało moje człowieczeństwo, moje kapłaństwo.... mówi abp Mieczysław Mokrzycki - absolwent teologii KUL, arcybiskup metropolita lwowski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, sekretarz dwóch papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

 

 

 


 

10Ja, jako młoda studentka... o tym, że nie wystarczy fart, żeby zdać egzamin z filozofii opowiada Sara Ferreira - absolwentka filologii polskiej KUL, prowadzi bloga lifestylowego, który otrzymał tytuł Bloga 2015 roku.

 

 

 


 

9Zwykle reżyser decyduje o ostatecznym kształcie spektaklu. Ale nie zawsze, bo czasem pieczołowicie obmyślony finał potrafi lec w gruzach…  Taka właśnie historia przydarzyła się prof. Leszkowi Mądzikowi, scenografowi i reżyserowi teatralnemu, malarzowi i fotografowi, profesowi sztuk plastycznych i twórcy Sceny Plastycznej KUL.

 

 

 

8Dobro powraca, choć czasem po wielu latach…  Przekonuje nas o tym o. Celestyn Napiórkowski OFMConv - absolwent teologii i wieloletni profesor KUL; laureat nagrody René Laurentina „Pro Ancilla Domini” za rozwijanie mariologii w dialogu ekumenicznym.  

 

 


 

7Życie studenckie nie zawsze jest usłane różami, czasem jedyną rzeczą, jaką widać w portfelu, jest dno.. O takim przypadku opowiada Ireneusz Krosny - absolwent teologii; aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej. W 1989 r. założył Scenę Pantomimy KUL "Gnoma", którą prowadził przez trzy lata. Dziś, gdyby nie został mimem, byłby pewnie kucharzem-celebrytą, a jego książka "Makaron na sto sposobów" biłaby rekordy popularności...

 

 


 

6Każdy, kto studiował wie, że na niektórych egzaminach przydatna bywa nie tylko wiedza, ale i sposób. I właśnie taką sytuację w wykonaniu swojego kolegi wspomina prof. Przemysław Czarnek, absolwent prawa KUL, nauczyciel akademicki, od 2015 roku wojewoda lubelski.

 

 

 


 

5KUL stworzył mnie - mówi dr Dariusz Cupiał, absolwent teologii KUL, pomysłodawca inicjatywy tato.net, która wspiera mężczyzn dążących do świadomego ojcostwa - nie jestem inżynierem, ale jestem po to, aby budować mosty...  Swoją historię z Uniwersytetem opisuje trzema ważnymi słowami: przygoda-mistrz-wizja.

 

 


4Prawie pięćset km i kilka godzin jazdy pociągiem z Poznania do Lublina nie przeszkodziło Hannie Suchockiej w pracy na Wydziale Prawa KUL. Przeszkodą nie do pokonania okazała się dopiero polityka, która zakończyła przygodę Pani Premier z naszym Uniwersytetem. I choć przygoda była krótka to „to był dobry czas”

 


 

3W pamięć mogą wryć się nie tylko ludzie, ale również miejsca. Miejsca niezwykłe, można by niemal powiedzieć magiczne. Dla Józefa Szopińskiego - absolwenta filologii polskiej, animatora kultury, dziennikarza radiowego i telewizyjnego, takim miejscem jest dziedziniec: „KUL to niesamowita uczelnia, a jej dziedziniec to dla mnie raj”.

 

 

 


 

2Tym razem zapraszamy na spotkanie z o. Wacławem Oszajcą SJ, absolwentem KUL, teologiem, publicystą i poetą, laureatem wielu nagród poetyckich, w którego pamięci wyraziście zapisał się ks. prof. Mieczysław Żywczyński.

 

 

 

 


 

Marcin Wroński - absolwent filologii polskiej KUL, polski pisarz, autor m.in. kryminałów retro o lubelskim komisarzu przedwojennej policji Zygmuncie „Zydze” Maciejewskim, w którego wspomnieniach pojawia się postać prof. Władysława Panasa.