2. Rajd pamięci prof. Alicji Puszki

Cześć!

Z wielką radością i nadzieją (na to, że się odbędzie) przekazujemy informacje na temat rajdu 🙂
 
W tym roku minie 2. rocznica śmierci prof. Alicji Puszki. W zeszłym roku grupa jej przyjaciół spoza KUL po raz pierwszy zorganizowała turystyczną wyprawę na Roztocze do Krasnobrodu, by upamiętnić jej osobę. W tym roku również została podjęta inicjatywa organizacji rajdu.

Informacje organizacyjne:

• Miejsce: wstępnie jest zarezerwowany dobrej jakości, ale i nie drogi pensjonat ANNA w Krasnobrodzie, niemal nad zalewem; możliwość noclegu w pokojach 1, 2, 3, 4-osobowych
• Termin: 26-27 czerwca, ale jest też możliwość przyjazdu w piątek 25 czerwca po to, by już w sobotę nie tracić czasu na dojazd i wyruszyć na szlak
• Wyżywienie: można opłacić całodzienne lub tylko obiady, ale można być też na własnym wikcie; kuchnia serwuje bardzo dobre jedzenie
 
Zatem jeśli ktoś z Was uzna:
 
• że warto oderwać się od komputera, krzesła, miasta...,
• że warto nawdychać się nieco świeższego powietrza w roztoczańskich lasach,
• że warto wędrować przez knieje i roztoczańskie wioski, a może nawet pojeździć rowerem,
• że warto zobaczyć świat, który już coraz trudniej znaleźć,
• że może warto popłynąć kajakiem po Wieprzu (bo i taka możliwość krótkiego 2-3 godzinnego spływu istnieje),
• że warto przy wieczornym ognisku posłuchać piosenek i wspominać młodość (to nie dotyczy oczywiście tych młodszych),
• a nade wszystko, że warto powspominać prof. Alicję Puszkę, uczcić pamięć o niej, modlić za jej duszę przed obliczem Pani Roztocza,

to prosimy o informację zwrotną do 16 maja wszelkimi środkami komunikacji 🙂


@ honoratadepta065@gmail.com
tel. 797 861 999
 
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Instytut Historit KUL i Koło PTTK zaprasza na 2. Rajd pamięci prof. Alicji Puszki 26-27 CZERWCA Krasnobród Zgłoszenia do 16 maja!”
2021-05-08

POCZTÓWKA Z WAKACJI

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję #pocztówkazwakacji, #holidaypostcard ☀️
 
Krzepiące jest to, że tak dużo pinezek znajduje się w granicach naszego państwa.
Idea krajoznawstwa jest nam szczególnie bliska, a każdą dalszą podróż powinno się zacząć od poznania 'swojego podwórka' 🙂
 
Jeszcze raz bardzo dziękujemy! 💚
Do zobaczenia na szlaku 🏞
 
Obraz może zawierać: tekst „Morze Północne Wielka Brytania Dania Łotwa Irlandia Litwa Londyn Moskwa mocKBa Holandia Berlin Polska Belgia Niemcy Białoruś Paryż Praga Czechy Wiedeń Francja Słowacja Austria Ukraina OBudapeszt Węgry Mołdawia Chorwacja Rumunia Portugalia Madryt Barcelona Serbia Włochy oRzym Hiszpania Morze Tyrreńskie Morze Czarne Bułgaria Stambuł Grecja Turcja”
2020-12-04

WIRUTALNE WYCIECZKI

Z uwagi na panującą sytuację Nasze wycieczki musiały zostać odwołane, jednak Zarząd postanowił zabrać wszystkich na wirtualne wycieczki po okolicy i nie tylko. 

WYCIECZKA 1 - PUŁAWY 

Puławy - „Z myślą o człowieku”

 

Miasto położone w zachodniej części województwa lubelskiego. Stanowi część trójkąta turystycznego Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. Ośrodek przemysłowy, naukowy, turystyczno - kulturalny i muzealnictwa.

Historia nazwy miasta sięga aż do 1489 roku, gdy po raz pierwszy nazwano je Wsią Pollawy. Przez lata nazwa zmieniała się. Ostatecznie miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1906 roku, zaś 2 maja 1916 roku przywrócono mu pierwotną nazwę – tę, którą znamy do dziś.

Uważa się, iż słowo „Puławy” pochodzi od pojęć związanych z rzeką, jednak istnieje legenda, która mówi, iż nazwa wzięła się od słów rycerza Zawiszy Czarnego, który zmęczony podróżą zatrzymał się w osadzie, by odpocząć. Kiedy usiadł na ławce, ta pod jego ciężarem złamała się na pół. Wtedy rycerz krzyknął „A niech to będzie pół ławy!”

Od drugiej połowy XVII wieku, miejscowość znajdowała się w posiadaniu Lubomirskich. Od 1731 roku Puławy stały się własnością familii, tj. rodziny Czartoryskich. Za sprawą Adama Kazimierza oraz Izabeli Flemming miasto stało się centrum życia kulturalnego i politycznego. Uzyskało przydomek Polskie Ateny. Okres rozbiorów przyniósł dla Puław kolejne duże zniszczenia. W 1796 roku rozpoczęto odbudowę miasta, jednak powstanie listopadowe przyniosło koniec złotego wieku Puław. Po upadku powstania Czartoryscy zmuszeni byli do emigracji, a majątek uległ konfiskacie. Puławy stały się spokojną miejscowością, którą w 1842 roku Rosjanie przemianowali na Nową Aleksandrię, w celu zatarcia śladów polskości. Otrzymanie praw miejskich i wojny światowe miały duży wpływ na rozwój miejscowości, jednak koniec końców po 1960 roku nastąpił duży rozwój miasta. Wybudowano zakłady przemysłowe, dzięki którym ludzie chętnie przyjeżdżali do pracy, a miasto powiększyło swoje granice o kolejne hektary.

Co warto zobaczyć w Puławach?

1. Pałac Czartoryskich
- przepiękna rezydencja pałacowa wraz z parkiem, łączy trzy krainy geograficzne. http://muzeumczartoryskich.pulawy.pl/;
2. Domek Gotycki
- najstarsze muzeum w Polsce, obecnie jest to muzeum regionalne PTTK;
3. Świątynia Sybilli
4. Sarkofag Augusta i Zofii z Sieniawskich Czartoryskich
5. Pałac Marynki
6. Groty
7. Pasaż Angielski
8. Domek Żółty
- zwany również Aleksandryjskim;
9. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
- ówcześnie kaplica pałacowa
10. Brama Rzymska
11. Willa Samotnia

Gdzie można zjeść?
*Pizzeria K2, Okej - na studencką kieszeń 
*Restauracja "Kardamon"

Dziękujemy za wspólną wirtualną wycieczkę i zachęcamy do odwiedzenia miasta osobiście! 

Dla chętnych wysyłamy przewodnik turystyczny w wersji elektronicznej - odezwij się do nas, jeżeli jesteś zainteresowany 

CZY WIESZ, ŻE…?

- Puławy były w latach 70. ważnym punktem na mapie polskiego punkrocka? Stąd pochodzi grupa Siekiera, której wokalistą był Tomasz Budzyński - założyciel legendarnej Armii;

- na strychu domu dziecka w Puławach zamieszkały ściśle chronione nietoperze – nocki duże;

- w 1979 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała jednemu z marsjańskich kraterów nazwę Puławy. Krater i miasto mają zbliżoną powierzchnię ok. 50 km2;

- świnia puławska - rasa świń o łaciatym umaszczeniu wyhodowana w Puławach, bardzo ceniona przez hodowców;

- zieleń okolic Puław objęta jest ochroną prawną w ramach trzech obszarów Programu Natura 2000;

- z Puław pochodzą: Blanka Lipińska, Bartosz Opania, Marian Opania, Agnieszka Pilaszewska, Paulina Sykut-Jeżyna i Konrad Czerniak.

 

 

2020-11-16

POCZTÓWKA Z WAKACJI

Podziel się z nami swoim wakacyjnym wspomnieniem!
Wydarzenie na fb koła: https://fb.me/e/cTdBv1wmQ

 

Obraz może zawierać: niebo, na zewnątrz, przyroda i woda, tekst „#POCZTOWKAZWAKACJI KAZWAKACJI #holidaypostcard Prześlij nam swoje zdjęcie z wakacji. Szczegółowe informacje w wydarzeniu. OTIKNRAPREME KOŁO KUL-TURYSTA”

2020-11-11

WITAMY PO PRZERWIE!

Tak przedstawiają się nasze aktywności w semestrze zimowym ❄️

PS To nie wszystkie z nich

 

Obraz może zawierać: na zewnątrz i przyroda, tekst „SEMESTR ZIMOWY 2020/2021 Planowane aktywności: Październik "Pocztówka z wakacji" Listopad jednodniowa wycieczka w okolice Lublina; Grudzień spotkanie świąteczne; Styczeń "Złap oddech przed sesją" wiele innych... PTTK NR PRZY LOO KUL KUL-TURYSTA http://www.kul.pl/pttk @pttk1kul@gmail.com Tel. 797 861 999”

2020-10-21

50. RAJD ROZTOCZE WIOSNĄ

Z uwagi na wydarzenia spowodowane wirusem COVID-19, które mają miejsce od kilku tygodni oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników rajdu, Zarząd koła informuje, iż 50.Rajd Roztocze Wiosną zostaje ZAWIESZONY. Informacja odnośnie nowej daty zostanie zamieszczona na stronie internetowej oraz Fanpage'u (https://www.facebook.com/PTTK.KUL/). W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Tymczasem życzymy wszystkim dużo zdrowia! 

Z poważaniem,
Zarząd Koła PTTK 2020-03-18

OPŁATEK KOŁA PTTK nr 1 przy KUL

 

Zapraszamy wszystkich działacze, członków i przyjaciele Koła PTTK na tradycyjnie opchodzony co roku OPŁATEK, który odbędzie się 18.12.2018 r.  o godz. 18:00 w GG 016.

 

ZAPRASZAMY SERDECZNIE,

ZARZĄD KOŁA nr 1 przy KUL 

2018-12-17