POCZTÓWKA Z WAKACJI

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję #pocztówkazwakacji, #holidaypostcard ☀️
 
Krzepiące jest to, że tak dużo pinezek znajduje się w granicach naszego państwa.
Idea krajoznawstwa jest nam szczególnie bliska, a każdą dalszą podróż powinno się zacząć od poznania 'swojego podwórka' 🙂
 
Jeszcze raz bardzo dziękujemy! 💚
Do zobaczenia na szlaku 🏞
 
Obraz może zawierać: tekst „Morze Północne Wielka Brytania Dania Łotwa Irlandia Litwa Londyn Moskwa mocKBa Holandia Berlin Polska Belgia Niemcy Białoruś Paryż Praga Czechy Wiedeń Francja Słowacja Austria Ukraina OBudapeszt Węgry Mołdawia Chorwacja Rumunia Portugalia Madryt Barcelona Serbia Włochy oRzym Hiszpania Morze Tyrreńskie Morze Czarne Bułgaria Stambuł Grecja Turcja”
2020-12-04

WIRUTALNE WYCIECZKI

Z uwagi na panującą sytuację Nasze wycieczki musiały zostać odwołane, jednak Zarząd postanowił zabrać wszystkich na wirtualne wycieczki po okolicy i nie tylko. 

WYCIECZKA 1 - PUŁAWY 

Puławy - „Z myślą o człowieku”

 

Miasto położone w zachodniej części województwa lubelskiego. Stanowi część trójkąta turystycznego Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. Ośrodek przemysłowy, naukowy, turystyczno - kulturalny i muzealnictwa.

Historia nazwy miasta sięga aż do 1489 roku, gdy po raz pierwszy nazwano je Wsią Pollawy. Przez lata nazwa zmieniała się. Ostatecznie miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1906 roku, zaś 2 maja 1916 roku przywrócono mu pierwotną nazwę – tę, którą znamy do dziś.

Uważa się, iż słowo „Puławy” pochodzi od pojęć związanych z rzeką, jednak istnieje legenda, która mówi, iż nazwa wzięła się od słów rycerza Zawiszy Czarnego, który zmęczony podróżą zatrzymał się w osadzie, by odpocząć. Kiedy usiadł na ławce, ta pod jego ciężarem złamała się na pół. Wtedy rycerz krzyknął „A niech to będzie pół ławy!”

Od drugiej połowy XVII wieku, miejscowość znajdowała się w posiadaniu Lubomirskich. Od 1731 roku Puławy stały się własnością familii, tj. rodziny Czartoryskich. Za sprawą Adama Kazimierza oraz Izabeli Flemming miasto stało się centrum życia kulturalnego i politycznego. Uzyskało przydomek Polskie Ateny. Okres rozbiorów przyniósł dla Puław kolejne duże zniszczenia. W 1796 roku rozpoczęto odbudowę miasta, jednak powstanie listopadowe przyniosło koniec złotego wieku Puław. Po upadku powstania Czartoryscy zmuszeni byli do emigracji, a majątek uległ konfiskacie. Puławy stały się spokojną miejscowością, którą w 1842 roku Rosjanie przemianowali na Nową Aleksandrię, w celu zatarcia śladów polskości. Otrzymanie praw miejskich i wojny światowe miały duży wpływ na rozwój miejscowości, jednak koniec końców po 1960 roku nastąpił duży rozwój miasta. Wybudowano zakłady przemysłowe, dzięki którym ludzie chętnie przyjeżdżali do pracy, a miasto powiększyło swoje granice o kolejne hektary.

Co warto zobaczyć w Puławach?

1. Pałac Czartoryskich
- przepiękna rezydencja pałacowa wraz z parkiem, łączy trzy krainy geograficzne. http://muzeumczartoryskich.pulawy.pl/;
2. Domek Gotycki
- najstarsze muzeum w Polsce, obecnie jest to muzeum regionalne PTTK;
3. Świątynia Sybilli
4. Sarkofag Augusta i Zofii z Sieniawskich Czartoryskich
5. Pałac Marynki
6. Groty
7. Pasaż Angielski
8. Domek Żółty
- zwany również Aleksandryjskim;
9. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
- ówcześnie kaplica pałacowa
10. Brama Rzymska
11. Willa Samotnia

Gdzie można zjeść?
*Pizzeria K2, Okej - na studencką kieszeń 
*Restauracja "Kardamon"

Dziękujemy za wspólną wirtualną wycieczkę i zachęcamy do odwiedzenia miasta osobiście! 

Dla chętnych wysyłamy przewodnik turystyczny w wersji elektronicznej - odezwij się do nas, jeżeli jesteś zainteresowany 

CZY WIESZ, ŻE…?

- Puławy były w latach 70. ważnym punktem na mapie polskiego punkrocka? Stąd pochodzi grupa Siekiera, której wokalistą był Tomasz Budzyński - założyciel legendarnej Armii;

- na strychu domu dziecka w Puławach zamieszkały ściśle chronione nietoperze – nocki duże;

- w 1979 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała jednemu z marsjańskich kraterów nazwę Puławy. Krater i miasto mają zbliżoną powierzchnię ok. 50 km2;

- świnia puławska - rasa świń o łaciatym umaszczeniu wyhodowana w Puławach, bardzo ceniona przez hodowców;

- zieleń okolic Puław objęta jest ochroną prawną w ramach trzech obszarów Programu Natura 2000;

- z Puław pochodzą: Blanka Lipińska, Bartosz Opania, Marian Opania, Agnieszka Pilaszewska, Paulina Sykut-Jeżyna i Konrad Czerniak.

 

 

2020-11-16

POCZTÓWKA Z WAKACJI

Podziel się z nami swoim wakacyjnym wspomnieniem!
Wydarzenie na fb koła: https://fb.me/e/cTdBv1wmQ

 

Obraz może zawierać: niebo, na zewnątrz, przyroda i woda, tekst „#POCZTOWKAZWAKACJI KAZWAKACJI #holidaypostcard Prześlij nam swoje zdjęcie z wakacji. Szczegółowe informacje w wydarzeniu. OTIKNRAPREME KOŁO KUL-TURYSTA”

2020-11-11

WITAMY PO PRZERWIE!

Tak przedstawiają się nasze aktywności w semestrze zimowym ❄️

PS To nie wszystkie z nich

 

Obraz może zawierać: na zewnątrz i przyroda, tekst „SEMESTR ZIMOWY 2020/2021 Planowane aktywności: Październik "Pocztówka z wakacji" Listopad jednodniowa wycieczka w okolice Lublina; Grudzień spotkanie świąteczne; Styczeń "Złap oddech przed sesją" wiele innych... PTTK NR PRZY LOO KUL KUL-TURYSTA http://www.kul.pl/pttk @pttk1kul@gmail.com Tel. 797 861 999”

2020-10-21

50. RAJD ROZTOCZE WIOSNĄ

Z uwagi na wydarzenia spowodowane wirusem COVID-19, które mają miejsce od kilku tygodni oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników rajdu, Zarząd koła informuje, iż 50.Rajd Roztocze Wiosną zostaje ZAWIESZONY. Informacja odnośnie nowej daty zostanie zamieszczona na stronie internetowej oraz Fanpage'u (https://www.facebook.com/PTTK.KUL/). W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Tymczasem życzymy wszystkim dużo zdrowia! 

Z poważaniem,
Zarząd Koła PTTK 2020-03-18

OPŁATEK KOŁA PTTK nr 1 przy KUL

 

Zapraszamy wszystkich działacze, członków i przyjaciele Koła PTTK na tradycyjnie opchodzony co roku OPŁATEK, który odbędzie się 18.12.2018 r.  o godz. 18:00 w GG 016.

 

ZAPRASZAMY SERDECZNIE,

ZARZĄD KOŁA nr 1 przy KUL 

2018-12-17

ZAPRASZAMY NA 65-LECIE KOŁA PTTK NR 1 przy KUL

 

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy!

Działacze byli i obecni Koła PTTK nr 1 przy KUL

Studenci wszystkich kierunków

Zapraszamy na uroczyste obchody jubileuszowe dnia 16 XI 2018 r. (piątek) w gmachu Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala 114 – I piętro.

Plan uroczystości:

12.30 – Msza św. w kościele Akademickim KUL. Ksiądz prorektor Andrzej Kiciński, ks. Marcin Jankiewicz.

14.00 – Spotkanie i część oficjalna w sali 114 – CTW

- spotkanie z władzami uczelni, przedstawicielami PTTK.

- promocja książki jubileuszowej pt. „Studenci i turystyka. PTTK na KUL 1953-2018. Historia i wspomnienia”, pod red. E. Niebelskiego, K. Zagdańskiej – Dudek, M. Okonia i A. Puszki, Lublin 2018.

- Historia Koła PTTK nr 1 przy KUL prelekcje: Paweł Sygowski, Katarzyna Zagdańska – Dudek i Piotr Kieraciński.

16.00 – prelekcje podróżnicze: dr Jan Kamiński Instytut Architektury Krajobrazu KUL „Krajobrazy Gruzji”; Zygmunt Cywiński – Opowieść o Kolumbii; dr Marek Okoń – Rio de Janerio – miasto marzeń.

18.00 - spotkanie towarzyskie, barek KUL w gmachu głównym (piwnica pod starą aulą).

(Prosimy o potwierdzenie przybycia i wpłatę za wynajęcie barku w wysokości 30 zł. Alicja Puszka Tel. 505901207. Konto z dopiskiem „jubileusz PTTK”, Bank PKO: 34 1020 3147 0000 8202 0064 6042).

Zapraszamy na kawę, herbatę i ciasto do siedziby Koła w Gmachu Głównym sala 016 w piwnicy.

 

 

2018-11-05