POCZTÓWKA Z WAKACJI




WIRUTALNE WYCIECZKI
Z uwagi na panującą sytuację Nasze wycieczki musiały zostać odwołane, jednak Zarząd postanowił zabrać wszystkich na wirtualne wycieczki po okolicy i nie tylko.
WYCIECZKA 1 - PUŁAWY
Puławy - „Z myślą o człowieku”
Miasto położone w zachodniej części województwa lubelskiego. Stanowi część trójkąta turystycznego Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. Ośrodek przemysłowy, naukowy, turystyczno - kulturalny i muzealnictwa.
Historia nazwy miasta sięga aż do 1489 roku, gdy po raz pierwszy nazwano je Wsią Pollawy. Przez lata nazwa zmieniała się. Ostatecznie miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1906 roku, zaś 2 maja 1916 roku przywrócono mu pierwotną nazwę – tę, którą znamy do dziś.
Uważa się, iż słowo „Puławy” pochodzi od pojęć związanych z rzeką, jednak istnieje legenda, która mówi, iż nazwa wzięła się od słów rycerza Zawiszy Czarnego, który zmęczony podróżą zatrzymał się w osadzie, by odpocząć. Kiedy usiadł na ławce, ta pod jego ciężarem złamała się na pół. Wtedy rycerz krzyknął „A niech to będzie pół ławy!”
Od drugiej połowy XVII wieku, miejscowość znajdowała się w posiadaniu Lubomirskich. Od 1731 roku Puławy stały się własnością familii, tj. rodziny Czartoryskich. Za sprawą Adama Kazimierza oraz Izabeli Flemming miasto stało się centrum życia kulturalnego i politycznego. Uzyskało przydomek Polskie Ateny. Okres rozbiorów przyniósł dla Puław kolejne duże zniszczenia. W 1796 roku rozpoczęto odbudowę miasta, jednak powstanie listopadowe przyniosło koniec złotego wieku Puław. Po upadku powstania Czartoryscy zmuszeni byli do emigracji, a majątek uległ konfiskacie. Puławy stały się spokojną miejscowością, którą w 1842 roku Rosjanie przemianowali na Nową Aleksandrię, w celu zatarcia śladów polskości. Otrzymanie praw miejskich i wojny światowe miały duży wpływ na rozwój miejscowości, jednak koniec końców po 1960 roku nastąpił duży rozwój miasta. Wybudowano zakłady przemysłowe, dzięki którym ludzie chętnie przyjeżdżali do pracy, a miasto powiększyło swoje granice o kolejne hektary.
Co warto zobaczyć w Puławach?
1. Pałac Czartoryskich
- przepiękna rezydencja pałacowa wraz z parkiem, łączy trzy krainy geograficzne. http://muzeumczartoryskich.pulawy.pl/;
2. Domek Gotycki
- najstarsze muzeum w Polsce, obecnie jest to muzeum regionalne PTTK;
3. Świątynia Sybilli
4. Sarkofag Augusta i Zofii z Sieniawskich Czartoryskich
5. Pałac Marynki
6. Groty
7. Pasaż Angielski
8. Domek Żółty
- zwany również Aleksandryjskim;
9. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
- ówcześnie kaplica pałacowa
10. Brama Rzymska
11. Willa Samotnia
Gdzie można zjeść?
*Pizzeria K2, Okej - na studencką kieszeń
*Restauracja "Kardamon"
Dziękujemy za wspólną wirtualną wycieczkę i zachęcamy do odwiedzenia miasta osobiście!
Dla chętnych wysyłamy przewodnik turystyczny w wersji elektronicznej - odezwij się do nas, jeżeli jesteś zainteresowany
CZY WIESZ, ŻE…?
- Puławy były w latach 70. ważnym punktem na mapie polskiego punkrocka? Stąd pochodzi grupa Siekiera, której wokalistą był Tomasz Budzyński - założyciel legendarnej Armii;
- na strychu domu dziecka w Puławach zamieszkały ściśle chronione nietoperze – nocki duże;
- w 1979 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała jednemu z marsjańskich kraterów nazwę Puławy. Krater i miasto mają zbliżoną powierzchnię ok. 50 km2;
- świnia puławska - rasa świń o łaciatym umaszczeniu wyhodowana w Puławach, bardzo ceniona przez hodowców;
- zieleń okolic Puław objęta jest ochroną prawną w ramach trzech obszarów Programu Natura 2000;
- z Puław pochodzą: Blanka Lipińska, Bartosz Opania, Marian Opania, Agnieszka Pilaszewska, Paulina Sykut-Jeżyna i Konrad Czerniak.
POCZTÓWKA Z WAKACJI
Podziel się z nami swoim wakacyjnym wspomnieniem!
Wydarzenie na fb koła: https://fb.me/e/cTdBv1wmQ
WITAMY PO PRZERWIE!
Tak przedstawiają się nasze aktywności w semestrze zimowym ❄️
PS To nie wszystkie z nich
50. RAJD ROZTOCZE WIOSNĄ
Z uwagi na wydarzenia spowodowane wirusem COVID-19, które mają miejsce od kilku tygodni oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników rajdu, Zarząd koła informuje, iż 50.Rajd Roztocze Wiosną zostaje ZAWIESZONY. Informacja odnośnie nowej daty zostanie zamieszczona na stronie internetowej oraz Fanpage'u (https://www.facebook.com/PTTK.KUL/). W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Tymczasem życzymy wszystkim dużo zdrowia!
Z poważaniem,
Zarząd Koła PTTK
OPŁATEK KOŁA PTTK nr 1 przy KUL
Zapraszamy wszystkich działacze, członków i przyjaciele Koła PTTK na tradycyjnie opchodzony co roku OPŁATEK, który odbędzie się 18.12.2018 r. o godz. 18:00 w GG 016.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE,
ZARZĄD KOŁA nr 1 przy KUL
ZAPRASZAMY NA 65-LECIE KOŁA PTTK NR 1 przy KUL
Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy!
Działacze byli i obecni Koła PTTK nr 1 przy KUL
Studenci wszystkich kierunków
Zapraszamy na uroczyste obchody jubileuszowe dnia 16 XI 2018 r. (piątek) w gmachu Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala 114 – I piętro.
Plan uroczystości:
12.30 – Msza św. w kościele Akademickim KUL. Ksiądz prorektor Andrzej Kiciński, ks. Marcin Jankiewicz.
14.00 – Spotkanie i część oficjalna w sali 114 – CTW
- spotkanie z władzami uczelni, przedstawicielami PTTK.
- promocja książki jubileuszowej pt. „Studenci i turystyka. PTTK na KUL 1953-2018. Historia i wspomnienia”, pod red. E. Niebelskiego, K. Zagdańskiej – Dudek, M. Okonia i A. Puszki, Lublin 2018.
- Historia Koła PTTK nr 1 przy KUL prelekcje: Paweł Sygowski, Katarzyna Zagdańska – Dudek i Piotr Kieraciński.
16.00 – prelekcje podróżnicze: dr Jan Kamiński Instytut Architektury Krajobrazu KUL „Krajobrazy Gruzji”; Zygmunt Cywiński – Opowieść o Kolumbii; dr Marek Okoń – Rio de Janerio – miasto marzeń.
18.00 - spotkanie towarzyskie, barek KUL w gmachu głównym (piwnica pod starą aulą).
(Prosimy o potwierdzenie przybycia i wpłatę za wynajęcie barku w wysokości 30 zł. Alicja Puszka Tel. 505901207. Konto z dopiskiem „jubileusz PTTK”, Bank PKO: 34 1020 3147 0000 8202 0064 6042).
Zapraszamy na kawę, herbatę i ciasto do siedziby Koła w Gmachu Głównym sala 016 w piwnicy.