Zmarł Prof. Flip Droste

 

W dn. 13 czerwca zmarł w Belgii Flip Droste (1928-2020), wieloletni profesor KU Leuven, wybitny językoznawca, specjalizujący się w badaniach z zakresu kognitywistyki i składni języka niderlandzkiego. Profesor Droste był wielkim przyjacielem niderlandystyki lubelskiej i często gościł w Lublinie (po raz ostatni w 2012 r.). W bieżącym roku Profesor Droste również miał zamiar odwiedzić KUL w związku z promocją polskiego przekładu jego książki Krucjata dziecięca, jednak planu tego niestety nie zdążył już zrealizować. Wspomnienie o Profesorze (w j. niderlandzkim): https://www.neerlandistiek.nl/2020/06/in-memoriam-flip-droste-1928-2020/

 

 

******************************************************

 

Artykuł o lubelskiej niderlandystyce

 

Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu mgr Beaty Popławskiej De mogelijkheid om een unieke vreemde taal te leren o działaniach lubelskiej niderlandystyki. Poniżej link do numeru:

https://drive.google.com/file/d/1vpKIG27PWo84J1eagD5nI1BrFVDfmNvR/view

 

******************************************************

 

Zajęcia w trybie zdalnym

 

Drodzy Studenci, poniżej przekazujemy informację od Profesora Polkowskiego dotyczacą prowadzenia zajęć w trybie online:

 

"Informacja dla Studentów Filologii Niderlandzkiej. Szanowni Państwo, uprzejmie informuję, że do celów związanych z zajęciami dydaktycznymi udostępniony został adres polkowski@kul.edu.pl. Z tego adresu przesyłam Państwu informacje dotyczące zajęć w trybie zdalnym. Uprzejmie proszę, aby korzystali Państwo z tego adresu w celu przesyłania zadań (e-learning). Konsultacje prowadzone są cotygodniowo poprzez e-mail - uprzejmie proszę o kontakt poprzez adres polkowski@kul.edu.pl. Z wyrazami szacunku, Dr hab. Marcin Polkowski, prof. KUL”

 

******************************************************

 

 

Prof. Flipa G. Droste, Opowieść o dziecięcej krucjacie 1212

 

W minionych dniach ukazał się przekład na j. polski książki prof. Flipa G. Droste Opowieść o dziecięcej krucjacie 1212. Flip G. Droste, emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu Leuven, jest specjalistą w dziedzinie językoznawstwa. Od wielu lat związany jest z KUL i filologią niderlandzką na naszej Uczelni. Autorem przekładu książki na j. polski jest Profesor Andrzej Budzisz, wieloletni kierownik Ośrodka Kultury Niderlandzkiej i inicjator powstania Katedry niderlandystycznej na KUL-u.

 

 

 

*******************************

 

 

ZAJĘCIA W TRYBIE ONLINE - DR HAB. MARCIN POLKOWSKI, PROF. KUL

 

Szanowni Państwo, poniżej zamieszczamy wiadomość od dr. hab. Marcina Polkowskiego, Prof. KUL dotyczącą trybu zajęć w związku z przeniesieniem prac uczelni w sferę online:

W związku z zaistniałą sytuacją oraz odwołaniem do 26 marca zajęć dydaktycznych uprzejmie informuję, że: zgodnie z rozporządzeniem Księdza Rektora "Nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia dydaktyczne udostępnią ich treść w formie elektronicznej lub będą prowadzić zajęcia w trybie e-learningowym”.

 

Zasada ta dotyczy także zajęć literaturoznawczych, na które Państwo uczęszczają i które dla Państwa prowadzę.

 

W najbliższym czasie prześlę Państwu materiały na zajęcia poniedziałkowe dla wszystkich grup (w odrębnych mailach). Wiadomości będą zawierały zadania do wykonania i/lub materiały do samodzielnego przyswojenia (np. w formie prezentacji). Zadania będą wymagały odesłania na mój adres mailem, co umożliwi stwierdzenie Państwa „obecności na zajęciach” w tej nietypowej formie.

 

Informacje dla każdego roku:

  • Rok II – przypominałem na ostatnich zajęciach o lekturze Mariken van Nieumeghen. Jeżeli ktoś z Państwa jeszcze tej lektury nie przeczytał/nie posiada skanu lub kserokopii edycji, z której korzystamy (znajdującej się w niedostępnej dla nas obecnie Czytelni FAN), to uprzejmie proszę aby ktoś z Państwa, kto posiada kserokopię całego utworu, sporządził skan i przesłał go na maila roku. Uprzejmie proszę, aby to działanie koordynował Starosta Roku. Proszę, aby mail zawierający skan był także skierowany (CC) na mój adres. Dalsze informacje dot. zadania do wykonania otrzymają Państwo w kolejnym mailu.
  • Rok III – na najbliższe zajęcia 16.03 oraz 23.03 wyznaczone są prezentacje. Terminy te nie ulegają zmianie. Prezentacje zostaną zaliczone wyjątkowo na podstawie nadesłanego przez Państwa pliku powerpoint (lub pdf – w formacie „pełnoekranowym”), do którego każdy z członków grupy dołączy plik audio z nagraniem. Proszę, aby osoby przygotowujące prezentację przesłały ją oraz pliki audio zarówno na adres grupy jak i mój adres mailowy (można skorzystać z WeTransfer, ponieważ pliki te zapewne będą obszerne). Wszystkich z Państwa obowiązuje na zajęcia 16.03 oraz 23.03 lektura tekstu odpowiedniego rozdziału książki Nederlandse literatuur in de tijd van Rembrandt (praca własna), który został Państwu wcześniej udostępniony. Dodatkowe zadania i informacje przekażę Państwu mailem.
  • Rok I-II seminarium: studenci I roku układają wstępny plan pracy (z uwzględnieniem zmian po I semestrze) i przygotowują bibliografię. Oba te elementy proszę nadesłać mailem do 23.03 włącznie. Studenci II roku – praca nad tekstem rozprawy (pisanie i redakcja kolejnego rozdziału), konsultacje e-mailowe z wykładowcą. Sukcesywnie sprawdzam nadesłane rozdziały, z braku możliwości dyskusji „na żywo” przesyłam Państwu jak zwykle obszerne uwagi i komentarze w tekście.
  • Rok I-II wykład literaturoznawczy: na najbliższe zajęcia 16.03 oraz 23.03 zaplanowana była lektura Elckerlyca. Przypominam o samodzielnej lekturze utworu na 16.03; obowiązuje znajomość całego tekstu. W odrębnym mailu prześlę Państwu materiały multimedialne oraz zadania do wykonania, które pozwolą nam odbyć te zajęcia w innej formie niż zazwyczaj.       

 

W razie pytań proszę o kontakt e-mailowy za pośrednictwem maila grupowego. Uprzejmie prosiłbym Starostów poszczególnych lat o pomoc (w razie potrzeby) w zorganizowaniu efektywnej wymiany informacji za pomocą maila grupowego.

 

 

*******************************

 

 

Studenci niderlandystyki na Śniadaniu z Rektorem

 

11. grudnia 2019 r. reprezentanci Koła Naukowego Studentów Filologii Niderlandzkiej KUL zostali zaproszeni do Jego Magnificencji Księdza Rektora w ramach cyklicznych spotkań Śniadań z Rektorem. Inspirujące rozmowy dotyczące dotychczasowych działań Koła oraz nadchodzących planów młodych niderlandystów stanowią ważny etap w rozwoju lubelskiej niderlandystyki.

 

 

 

*******************************

 

 

Tablica pamięci Księdza Profesora Jozefa-Marii De Smeta

 

W dniu 8 grudnia br. o godz. 12.00 na I piętrze Gmachu Głównego KUL odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci ks. prof. Jozefa-Marii de Smeta. 

Ksiądz Profesor Jozef-Maria De Smet (1916-1996) był wybitnym badaczem dziejów Kościoła w średniowieczu i wieloletnim Kierownik Zakładu Historii Średniowiecznej w Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Miał szerokie zasługi na polu budowania kontaktów naukowych pomiędzy KU Leuven a KUL. W dniu 1 września 1982 r. Senat Akademicki KUL przyznał Księdzu Profesorowi Jozefowi-Marii De Smetowi w uznaniu jego zasług dla nauki i relacji polsko-belgijskich tytuł doktora honoris causa KUL.

(więcej informacji: https://www.kul.pl/zyciorys-prof-josefa-de-smet,art_12078.html)

 

*******************************

 

Zaproszenie - Seminaria Kodykologiczne

Serdecznie zapraszamy na Seminaria Kodykologiczne, organizowane przez Instytut Badań Literackich PAN. Jednym z mówców będzie Kierownik Katedry Literatury Niderlandzkiej KUL, dr hab. Marcin Polkowski, Prof. KUL.

 

 

*******************************

Gratulacje! Gefeliciteerd!

 

Serdecznie gratulujemy Pani dr hab. Muriel Waterlot z okazji otrzymania habilitacji w dniu 24.10.2019! Życzymy dalszych sukcesów, rozwoju naukowego i duchowego!

 

*******************************

Dagen van het Nederlands - Moderne ontwikkelingen in taal- en letterkunde

W dniach 7 i 8 listopada 2019 roku Katedra Języka Niderlandzkiego oraz Katdra Literatury Niderlandzkiej we współpracy z Kołem Studentów Filologii Niderlandzkiej organizuje coroczną konferencję Dagen van het Nederlands. Poniżej przedstawiamy program wydarzenia i zachęcamy do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych:

programma_van_de_dagen_van_het_nederlands_kul_2019

 

 

*******************************

 

 

Poëzievertaalwedstrijd 2019

De Leestoel Nederlandse Taal en Letterkunde van de KUL in Lublin organiseert een poëzievertaalwedstrijd met de steun van de Ambassade van het Koninkrijk der Nederlanden in Warschau.

Voor wie?

Voor de studenten van de Leerstoelen Nederlands in Wrocław, Poznań en Lublin.

 

Hoe deelnemen?

  1. Stuur tot uiterlijk zaterdag 26 oktober a.s. een e-mail naar murielwaterlot@gmail.com om je in te schrijven. Vermeld in je mail je naam, voornaam, studieniveau en de naam van je universiteit ;
  2. Kies één gedicht dat bestemd is voor jouw studieniveau (zie lijst hieronder);
  3. Vertaal het gedicht naar het Pools en mail je vertaling tot uiterlijk donderdag 31 oktober a.s. naar murielwaterlot@gmail.com. Vergeet niet je naam, voornaam, studieniveau en de naam van je universiteit bovenaan je vertaling te vermelden.

 

Jury?

De jury is samengesteld uit de volgende leden: Małgrozata Drwal (UAM Poznań), Katarzyna Tryczyńska (UW Wrocław), Marcin Polkowski (KUL Lublin)

Prijzen?
De winnaars ontvangen een mooie prijs van de Ambassade van het Koninkrijk der Nederlanden te Warschau. De prijzen zullen worden uitgereikt op vrijdag 8 november tijdens de Dagen van het Nederlands in Lublin.

Wat na de wedstrijd?
Tijdens de prijsuitreiking dragen de aanwezige winnaars hun gedicht voor in het Nederlands en het Pools .

 

WE WENSEN ALLE DEELNEMERS ALVAST HEEL VEEL SUCCES!

 

Gedichten bachelorstudenten:

Gedicht 1                                                                    

Aan een klein meisje – Annie M.G. Schmidt

Dit is een land waar grote mensen wonen.
Je hoeft er nog niet in: het is er boos.
Er zijn geen feeën meer, er zijn hormonen.
En altijd is er weer wat anders loos.

En in dit land zijn alle avonturen.
Hetzelfde, van een man en van een vrouw.
En achter elke muur zijn andere muren.
En nooit een eenhoorn of een bietebauw.

En alle dingen hebben hier twee kanten.
En alle teddyberen zijn hier dood.
En boze stukken staan in boze kranten.
En dat doen boze mannen voor hun brood.

Een bos is hier alleen maar een boel bomen.
En de soldaten zijn niet meer van tin.
Dit is een land waar grote mensen wonen.
Wees maar niet bang. Je hoeft er nog niet in.

 

Gedicht 2                                                      

Een zwemmer is een ruiter

Zwemmen is losbandig slapen in spartelend water,
is liefhebben met elke nog bruikbare porie,
is eindeloos vrij zijn en inwendig zegevieren.

En zwemmen is de eenzaamheid betasten met vingers,
is met armen en benen aloude geheimen vertellen
aan het altijd allesbegrijpende water.

Ik moet bekennen dat ik gek ben van water.
Want in het water adem ik water
word ik een schepper die zijn schepping omhelst,
en in het water kan men nooit geheel alleen zijn
en toch nog eenzaam blijven.

Zwemmen is een beetje bijna heilig zijn.

Paul Snoek

 

 

 

 

 

 

 

Gedichten masterstudenten:

Gedicht 1:

 

 

Een meisje

's Morgens op het witte laken
doet er een gelaat ontwaken -
dat ligt daar als een waterlelie
op een golf water, op de peluw.

's Middags loopt ze in het bos te schijnen,
haar ogen tussen bladen als twee kleine
vuurjuwelen, kijkend in een laan -
bladen ruisen weer dicht, ze is gegaan.

's Avonds lacht ze in een stille
kamer, zonder 't zelf te willen
wordt ze weer dromerig en lacht
minder en minder - zegt goênacht.

Herman Gorter

 

 

 

Gedicht 2:

Kaas

De schaal met blokjes kaas gaat rond
Daarin geprikt het rood wit blauw
De vlag van 't nieuwe vaderland
wordt uitgedeeld - kritiek verstomt

Welkom zijn de nieuwe mensen
Als mosterd, want de kaas is flauw
Het volkslied in 't geheugen gebrand
netjes gezongen - Nog wat te wensen?

De camera's, zij registreren de zucht
die na jaren wachten wordt geslaakt
We krijgen te horen hoe opgelucht

de vreemden zijn die tot ons zijn gemaakt
Dat wij voor hen niet meer beducht
hoeven zijn - Maar de grens wordt bewaakt

Joke Kaviaar, 2017

 

*******************************

lezing Belgische Ambassadeur

Op dinsdag 14 mei 2019 heeft de nieuwe Belgische Ambassadeur Luc Jacobs om 17.00 u in lokaal CTW 102 een lezing gehouden voor de studenten en docenten van onze Vakgroep.
20190514_170950_1
20190514_171509_1
20190514_174803_1
 
 
 

Het Certificaat Nederlands als Vreemde Taal (CNaVT)

W dniach 06-08.05.2019 w Katedrze Literatury i Języka Niderlandzkiego odbywa się kolejna edycja egzaminów Niderlandzkiej Unii Językowej - Het Certificaat Nederlands als Vreemde Taal (CNaVT). Więcej informacji o egzaminach znaleźć można pod linkiem:http://cnavt.org/

'Onze taak, uw toekomst.'

Onder dit motto biedt het CNaVT een betrouwbare certificering van de taalvaardigheid in het Nederlands als vreemde taal.

 

Op dinsdag 9 april 2019 om 12.00 (lokaal CTW-102) vond het Internationaal Studentendictee der Nederlandse taal plaats

 
Op dinsdag 9 april 2019 vond het jaarlijks Internationaal Studentendictee der Nederlandse taal opnieuw plaats.
 


Gedetailleerde informatie over de schrijfwedstrijd zelf (spelregels, prijzen, geschiedenis ...) zijn te vinden op: http://www.internationaalstudentendictee.nl/

 
 

 

Sinterklaasfeest

 

Op donderdag 6 december a.s. bent u allemaal van harte welkom om samen met de studenten Neerladistiek het Sinterklaasfeest te vieren.

 

Graag zien we jullie om 19.00 uur in Paragraf.

 

Iedereen is van harte welkom!

 

 

Colleges gastdocenten OPON - uitnodiging tot deelname

 

Op maandag 5 november a.s. zullen twee gastdocenten uit Nederland - met name Piet van Sterkenburg en Camiel Hamans - gastcolleges geven aan onze universiteit.

Wij nodigen iedereen van harte uit om mee te komen luisteren!

Bijgaand het rooster van deze colleges met alle details:

rooster_gastcolleges_opon

 

Dagen van het Nederlands - Tolerantie

 

W dniach 22 i 23 listopada 2018 roku Katedra Literatury i Języka Niderlandzkiego we współpracy z Kołem Studentów Filologii Niderlandzkiej organizuje coroczną konferencję

Dagen van het Nederlands. Poniżej przedstawiamy program wydarzenia i zachęcamy do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych:

 

programma_van_de_dagen_van_het_nederlands_kul_2018

 

Zmiana - Sala CTW 220 w dniach 18-19 października

 

za zgodą Pani Dziekan z racji odbywającej się w Instytucie Filologii Angielskiej Międzynarodowej Konferencji Językoznawczej Linguistics Beyond and Within zajęcia filologii niderlandzkiej planowo odbywające się w sali CTW-220 w dniach 18-19 października 2018 będą odbywać się w sali CTW-204.

 

Inauguracja roku akademickiego 2018/19 na

Wydziale Nauk Humanistycznych

Szanowni Państwo,

 

Kolegium Dziekańskie Wydziału Nauk Humanistycznych KUL zaprasza na inaugurację roku akademickiego 2018/19. Szczególnie serdecznie zapraszamy na tę uroczystość Studentów I roku studiów I i II stopnia oraz studiów doktoranckich. Spotkanie odbędzie się 1 października 2018 (poniedziałek) o godz. 11.00 w sali CTW 408. 

 

Z okazji inauguracji Pani Dziekan WNH dr hab. Magdalena Charzyńska-Wójcik, prof. KUL ustanawia godziny dziekańskie dla wszystkich Studentów WNH w godz. 10.50 - 15.40.

 

Spotkanie studentów I roku filologii niderlandzkiej z Dyrekcją Instytutu odbędzie się w następującym porządku:

godz. 14.00 filologia niderlandzka (I stopnia)
- sala CTW-220
(II piętro, Centrum Transferu Wiedzy)
godz. 14.30 filologia niderlandzka (II stopnia) -
sala CTW-220
(II piętro, Centrum Transferu Wiedzy)

 

WAŻNE!

Czas wolny od zajęć dydaktycznych:

Studenci I roku I stopnia -  w dn. 1-5 października 2018 (poniedziałek-piątek);

Studenci I roku II stopnia - 1 października 2018 (poniedziałek) - cały dzień.

 

Studenci II i III roku I stopnia, II roku II stopnia oraz doktoranci 1 października uczestniczą w zajęciach  od godz. 15.50.

 

indeks

 

 

Obrony prac dyplomowych

 

W dniu 04.07.2018 odbyły się obrony prac licencjackich przygotowanych pod kierunkiem pracowników naszej Katedry. 13 studentów z sukcesem złożyło egzamin dyplomowy.

Wszystkim absolwentom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

obrony_literaturaobrony_jezykoznawstwo

 

***********************************************************

W imieniu Władz Wydziału Nauk Humanistycznych KUL serdecznie zapraszamy na wykład Profesora T. Machana organizowany w ramach "Jubileuszowych wykładów otwartych WNH".

Wykład odbędzie się w środę o godzinie 15:00 w sali CTW-217.

kul_plakat_2018_wnh_wyklad

 

***********************************************************

Op dinsdag 17 april a.s. om 11.30 (lokaal CTW-302) vond het Internationaal Studentendictee der Nederlandse taal plaats.

foto

 

***********************************************************

 

W dniach 9 i 10 listopada 2017 roku Katedra Literatury i Języka Niderlandzkiego we współpracy z Kołem Studentów Filologii Niderlandzkiej zorganizowała konferencję Het (on)vertaalbare vertaald oraz coroczny Dzień Niderlandzki.

Znalezione obrazy dla zapytania nederland

 


 

******************************************************

 

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, iż 08.09.2017 zmarł Profesor Koen Jaspaert,
wieloletni pracownik Katedry Literatury i Języka Niderlandzkiego, Serdeczny Kolega, Wybitny Profesor, Wspaniały Dydaktyk, mentor studentów i młodych naukowców.


W imieniu pracowników Katedry i studentów Rodzinie i bliskim
składamy wyrazy głębokiego żalu i współczucia.

Panie Profesorze, dziękujemy!

 

rouwbrief_koen_jaspaert

wspomnienie o Panu Profesorze:

http://www.neerlandistiek.nl/2017/09/in-memoriam-koen-jaspaert/

https://duurzaamonderwijs.com/2017/09/09/in-memoriam-koen-jaspaert-als-leerkrachten-hun-leerlingen-maar-echt-graag-zien/

 

Autor: Damian Olszewski
Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020, godz. 00:12 - Damian Olszewski