Działalność Centrum jest finansowana w ramach zadania zleconego przez Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Centrum Badań nad Dyplomacją KUL"

 

 

Przedmiot projektu:

 

Projekt zakłada zainicjowanie i realizację szeroko zakrojonych badań naukowych, edukacyjnych, popularyzacyjnych i edytorskich dotyczących współczesnej polityki zagranicznej, wizerunku i historii dyplomacji Polski w środowisku naukowym i eksperckim. Założeniem projektu jest też opracowanie specjalnego programu szkoleń, warsztatów, w tym studiów podyplomowych, dla szerokiego grona odbiorców – absolwentów, pracowników samorządowych, kadry zarządzającej, współczesnych liderów Dodatkowo zakłada się upowszechnianie wiedzy o polskiej dyplomacji publicznej, w tym dyplomacji historycznej, wizerunku i polityce zagranicznej Polski, współczesnych stosunkach międzynarodowych i dynamice ich zmian.

 

Ponadto celem jest działalność na rzecz współpracy międzynarodowej oraz podniesienie jakości badań naukowych i kształcenia w obszarze dyplomacji pod auspicjami KUL.


Większość prac będzie realizowanych w Centrum Badań nad Dyplomacją KUL (CBD), nowym ośrodku badawczym powstałym w maju 2023 roku przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, w którego Radzie Naukowej zasiadają cieszący się powszechnym uznaniem polscy i zagraniczni naukowcy z uniwersytetów i instytutów, obecni i byli dyplomaci a także przedstawiciele prestiżowych zagranicznych ośrodków badań nad dyplomacją
i polityką zagraniczną.

 

Zadanie będzie realizowane we współpracy z partnerami zagranicznymi, a jednym z jego kluczowych celów jest internacjonalizacja planowanych badań podstawowych i promocja osiągnięć w świecie.

 

Poszczególne działania:

  1. Kwerendy źródłowe stanu badań nad dyplomacją i jej współczesną ewolucją (stworzenie bibliografii przedmiotu opracowywanie i udostępnienie w j. polskim
    i angielskim, opracowanie i wydanie biogramami dyplomatów polskich, szczególnie zasłużonych dla RP, ale także biogramów dyplomatów związanych z Lubelszczyzną (również w formie cyfrowej).
  2. Stworzenie oferty edukacyjnej na KUL studiów podyplomowych z dyplomacji na poziomie ogólnym i dla administracji publicznej/jednostek samorządu, certyfikowanych kursów, szkoleń, warsztatów, Szkoły Letniej Dyplomacji.
  3. Organizacja, prowadzenie cyklu wykładów i spotkań „Dyskursy o świecie”
    z przedstawicielami państwa, instytucji publicznych, jednostek naukowych, kulturalnych.
  4. Organizacja cyklu „Uniwersyteckie Forum Dyplomacji” – spotkań, rozmów i debat
    z obecnymi i byłymi pracownikami służby dyplomatycznej: ambasadorami, konsulami generalnymi, konsulami honorowymi, przedstawicielami Instytutów Kultury Polskiej za granicą, MSZ.
  5. Organizacja cyklu „Spotkań z kulturą” w postaci koncertów muzyki klasycznej
    i współczesnej na KUL udziałem międzynarodowych artystów, szczególnie artystów młodego pokolenia.
  6. Promocja i upowszechnienie historii mówionej o polityce zagranicznej Polski, pozycji
    i wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, znaczenia Polski w organizacjach
    w formie podcastów radiowych i TV.
  7. Organizacja corocznych konferencji/warsztatów seminariów tematycznych z prezentacją wyników badań i publikacja materiałów pokonferencyjnych w serii Diplomatic Studies.
  8. Wyjazdy studyjne do ośrodków badawczych, naukowych i placówek dyplomatycznych RP za granicą, Instytutów Polskich za Granicą.

 

Cele projektu:

 

- działalność na rzecz współpracy międzynarodowej oraz podniesienie jakości badań naukowych i kształcenia w obszarze dyplomacji pod auspicjami KUL w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Akademią Dyplomatyczną MSZ, Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej i innymi instytucjami, a docelowo utworzenie Academy of Diplomacy KUL;

- podjęcie wielodyscyplinarnych badań współczesnej dyplomacji i jej ewolucji. Tematyka ta jest unikatowa na lubelskim rynku naukowo-badawczym, nie istnieje bowiem żaden ośrodek zajmujący się stricte tym obszarem. W Polsce ani za granicą (wśród organizacji polskich) nie istnieje tego typu placówka, a badania nad dyplomacją są podejmowane fragmentarycznie przez poszczególnych badaczy. Rolą Centrum będzie wypełnienie luki badawczej;

- kształtowanie sieci kontaktów naukowych, badawczych i dydaktycznych pomiędzy KUL a instytucjami naukowymi na świecie. Uczelnia będzie afirmowała drogę nowoczesnego popularyzowania nauki we współczesnym świecie – z dotarciem do różnych grup społecznych, z wykorzystaniem wszelkich środków przekazu i nowych mediów;

- pogłębienie wiedzy i rozwój intelektualny uczestników szkoleń, wykładów i studiów podyplomowych;

- przekazanie specjalistycznej wiedzy dotyczącej polityki międzynarodowej, bezpieczeństwa i prawa międzynarodowego w celu zapewnienia interdyscyplinarnej wiedzy potrzebnej podczas pracy w instytucjach międzynarodowych oraz polskiej służbie zagranicznej;

- prowadzenie systematycznej i „żywej” debaty wokół najważniejszych i aktualnych problemów społeczno-politycznych współczesnego świata.

Autor: Katarzyna Nieścioruk-Maj
Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023, godz. 10:22 - Katarzyna Nieścioruk-Maj