detal_w_typografii_okladka_700

 

 

"Detal w typografii" Josta Hochuliego to zwięzłe wprowadzenie w zagadnienia dotyczące litery, wyrazu, wiersza oraz interlinii, czyli tych elementów, które wpływają na czytelność druków. Są to elementy często zaniedbywane przez grafików i typografów obu płci, ponieważ nie traktuje się ich jako "kreatywne".

Ciekawy układ typograficzny może zainteresować odbiorców, jednak lektura tekstu, który nie został w szczegółach dopracowany, szybko staje się męcząca i nie daje czytelnikowi zbyt wiele radości.

Niniejszą książeczkę polecamy więc wszystkim, którzy chcą, aby przygotowywane przez nich publikacje były nie tylko oglądane, ale też z przyjemnością czytane. Jest napisana przystępnie, by była zrozumiała zarówno dla profesjonalnego projektanta jak i każdego czytelnika – laika w dziedzinie typografii.

 

 

Jost Hochuli, urodzony w 1933 r. szwajcarski projektant, typograf i autor książek o projektowaniu, wydawca i nauczyciel. Po studiach w Kunstgewerbeschule w St. Gallen uczył się zecerstwa w oficynie Zollikofer. W latach 1958–1959 studiował w pracowni Adriana Frutigera w École Estienne. Od 1959 r. pracuje jako niezależny grafik w St. Gallen, prowadząc własne atelier specjalizujące się w projektowaniu książek i grafice użytkowej. Od 1967 r. wykłada projektowanie graficzne i typografię w St. Gallen i Zurychu. W 1979 r. wraz ze wspólnikami założył wydawnictwo VGS Verlags­gemeinschaft St. Gallen, któremu przewodniczył przez 25 lat. W latach 1983–1998 redagował i projektował wydawane raz w roku zeszyty ‹Typotron›. Od 2000 r. projektuje roczniki ‹Ostschweiz›, a każdy jest arcydziełem sztuki edytorskiej.

 

Jost Hochuli zaprojektował ponad 100 tytułów wydanych przez VGS Verlagsgemeinschaft St. Gallen. Opiekował się ponad 80 książkami z programu prowadzonego przez Szwajcarską Fundację dla Kultury Pro Helvetia.

Jego prace były pokazywane na licznych wystawach w Szwajcarii i poza jej granicami. W roku 1989 otrzymał nagrodę Icograda-Ehrenpreis na między­narodowej wystawie IBA w Lipsku. W 1999 r. został laureatem jednego z najwyższych na świecie wyróżnień w dziedzinie projektowania książek: Nagrody Gutenberga Miasta Lipska. W 2004 r. uhonorowano go Nagrodą Jana Tschicholda. Jest członkiem honorowym International Society of Typographic Designers.

 

Autor wielu publikacji o typografii i projektowaniu książek, m.in.:

• Bücher machen (München: Deutscher Kunstverlag, 1990), wydana również w wersji angielskiej: Designing Books: An Introduction to Book Design and, in Particular, Book Typography (Wilmington: Agfa Compugraphic, 1990).

• Buchgestaltung in der Schweiz (Zürich: Pro Helvetia, 1998 [1993]), wydana również w wersji francuskiej, angielskiej oraz polskiej:Projektowanie książki w Szwajcarii (Kraków: Baran i Suszczyński, 1995).

• Z Robinem Kinrossem: Bücher machen: Praxis und Theorie (St. Gallen: VGS, 1996) oraz w wersji angielskiej Designing books: practice and theory (London: Hyphen Press, 1996).

• Z Robinem Kinrossem: Jost Hochuli: Printed matter, mainly books (Zürich: Niggli, 2002), wydanie dwujęzyczne niemieckie i angielskie.

 

Informacje pobrane ze strony Wydawnictwa d2d.pl: http://d2d.pl/index.php?id=11

Autor: Sławomir Oleksiejuk
Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010, godz. 12:37 - Sławomir Oleksiejuk