Szanowni Państwo,

 

            przypominamy w tym numerze wydarzenia przedświąteczne, także te, które bezpośrednio ze świętami Bożego Narodzenia się wiązały: Opłatek Uniwersytecki, jednoczący od lat naszą wspólnotę akademicką; koncert kolęd w wykonaniu zespołu Enej,  transmitowany z kościoła akademickiego KUL; akcje charytatywne, inicjowane i prowadzone w duchu ewangelicznej miłości. Wydarzenia te przywołują na myśl słowa z "Zapisków więziennych" prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Idzie o to, abyśmy zrozumieli w głębi nocy [Bożego Narodzenia] – tego »medium silentium« – jak nieustannie musimy poprawiać naszą miłość i jak bardzo musimy ufać Bogu, nie czyniąc Mu wymówek”. Zdanie, zanotowane w trudnych dla Polski i dla samego prymasa latach 50. ubiegłego wieku, mające jednak wydźwięk ponadczasowy, także w obecnych realiach pandemii koronawirusa stać się może dla nas bezcenną perłą.

            Postać i nauczanie Prymasa Tysiąclecia będą często towarzyszyć nam w tym roku z racji przypadających rocznic związanych z jego życiem, a mianowicie: 120-leciem urodzin i 40-leciem śmierci. Ten rok – decyzją Parlamentu RP – będzie upływał pod patronatem kard. Stefana Wyszyńskiego. Być może też naszym udziałem stanie się przeżywanie uroczystości jego beatyfikacji, odwołanej w minionym roku z powodu COVID-19. Tymczasem w niniejszym numerze „Przeglądu Uniwersyteckiego” publikujemy kolejny artykuł związany z osobą prymasa; ten przybliża jego przemyślenia na temat dziecięctwa Bożego człowieka.

            W roku 2021 Sejm i Senat RP uczciły także innego wybitnego Polaka oraz jego wkład w polską literaturę i szerzej: w polską kulturę. Niezauważany i niedoceniany za życia, odkryty na początku XX w., był zdaniem Jana Pawła II – jak powiedział on podczas spotkania norwidologów w 2001 r. – „jednym z największych poetów i myślicieli, jakich wydała chrześcijańska Europa”. Cyprian Kamil Norwid. W 200. rocznicę swoich urodzin doczekał się ustanowienia go patronem roku. Norwidowski wątek podjęli na łamach „Przeglądu” pracownicy Ośrodka Badań nad Twórczością Cypriana Norwida.  

            Zapraszam do lektury zarówno wspomnianych okolicznościowych artykułów, jak i pozostałych tekstów wypełniających karty naszego uniwersyteckiego czasopisma.

 

Szanowni Państwo,

            oddając w Państwa ręce niniejszy numer, pragnę wyrazić moją wdzięczność Wszystkim, którzy swoją mądrością, wiedzą i radą wspierali mnie w przygotowywaniu „Przeglądu Uniwersyteckiego”. Pięknie dziękuję Autorom artykułów za inspiracje w zakresie tematów, za cierpliwość i wyrozumiałość, za życzliwą i owocną współpracę, za wszelkie wyrazy uznania. Serdeczne podziękowania kieruję także do Czytelników, których zainteresowanie „Przeglądem” było dla mnie doskonałą motywacją do nieustannej dbałości o podnoszenie poziomu czasopisma. Dzięki Państwu z radością i pasją pracowałam nad koncepcją i realizacją kolejnych numerów, z których ten jest ostatni. 

           

 

dr Marzena Krupa

redaktor naczelna