Członkowie Koła Polonistów Studentów KUL we współpracy z członkami Koła Dydaktyków Polonistów KUL, uczestnikami specjalizacji nauczycielskiej i antropologiczno-kulturowej oraz panią dr Agnieszką Karczewską 9 listopada 2015 r. wyruszyli na niezapomniany spacer, mający na celu propagowanie dziedzictwa kulturalnego miasta Lublina. Miejscem docelowym na mapie polonistycznej wycieczki był Teatr Stary mieszczący się przy ulicy Jezuickiej 20 na Starym Mieście. Za sprawą pani przewodnik – Izabeli Zin – zapoznaliśmy się z historią tegoż miejsca.

 

Obiekt powstały w 1822 roku, jak się okazuje, jest jednym z najstarszych teatrów w Polsce. Od 1905 mieściło się w nim również staromiejskie kino, a pokazy filmowe – obok spektakli iście teatralnych – gromadziły rzesze widzów. Tę funkcję wykorzystuje się do dziś jako jedną z atrakcji placówki.


Zwiedziliśmy salę widowiskową, kulisy teatru, obejrzeliśmy stare zdjęcia tegoż zabytku oraz równie zaskakującą wystawę archeologiczną. Każde z trzech pięter było dla nas nie lada odkryciem, jednak największe wrażenie zrobiła sala teatralna z okalającymi ją lożami. Jeżeli jeszcze jest ktoś, kto nie odwiedził tego lubelskiego zabytku nich nie zwleka. Zachęcamy także do skorzystania z oferty teatru i wybrania się na kulturalne wydarzenia serwowane przez siedem dni w tygodniu.

 

Więcej o teatrze i jego kulturalnym repertuarze:
http://teatrnn.pl/leksykon/node/2409/teatr_stary_w_lublinie 

 

Więcej [+]

Autor: Beata Kępa
Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016, godz. 16:09 - Katarzyna Zając