KUL w wakacje

43. edycja letnich kursów języka polskiego

W tym roku już po raz czterdziesty trzeci na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbywają się zajęcia Szkoły Języka Kultury Polskiej.

Letnie programy językowe rozpoczynają się 4 lipca i potrwają do połowy września. Języka polskiego w Lublinie uczyć się będzie około 60 osób pochodzących z 20 krajów. Często są to osoby z prestiżowych amerykańskich i europejskich środowisk akademickich. Kursy będą trwały od 2 do 8 tygodni i będą miały różne stopnie intensywności - od 5 do 8 godzin dziennie.

 

Światowe Dni Młodzieży

W dniach 19-22 lipca KUL odwiedzą uczestnicy diecezjalnego etapu Światowych Dni Młodzieży. Podczas pobytu na uniwersytecie pielgrzymi zapoznają się z historią i działalnością uczelni, szczególny nacisk położony zostanie na lubelskie lata inicjatora tych międzynarodowych spotkań młodych katolików – Karola Wojtyły / św. Jana Pawła II. Specjalny wykład przybliżający myśl papieża przygotował ks. prof. Andrzej Szostek, uczeń Jana Pawła II.

Natomiast w sobotę, 23 lipca na „Arenie Młodych” będzie miała miejsce premiera specjalnie przygotowanego spektaklu, którego przygotowania podjął się ks. Mariusz Lach - twórca i dyrektor KUL-owskiego Teatru ITP. Kilkusetosobowa grupa młodzieży pracuje nad spektaklem opowiadającym o spotkaniu Abrahama z Bogiem, w nawiązaniu do tematu duchowych rozważań w grupach, którym jest "Spotkanie Abrahama z Bogiem pod dębami Mamre".

 

Uniwersyteckie kolonie dla dzieci z terenu Fundacji Potulickiej

Od 25 lipca do 4 sierpnia KUL po raz kolejny gościć będzie dzieci z terenów z województwa kujawsko-pomorskiego. Na zaproszenie Fundacji Potulickiej na wakacje do Lublina przyjedzie około 50 dzieci. Przez 10 dni będą mogli na własnej skórze sprawdzić, jak to jest być studentem – zamieszkają w akademiku, stołować się będą w akademickiej stołówce, a specjalne zajęcia przygotuje dla nich Uniwersytet Otwarty KUL.

 

Wakacyjne wystawy ze zbiorów sztuki KUL

Do 24 lipca w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oglądać można dwie wystawy ze zbiorów KUL - w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego przy Rynku 19 wystawę kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich, uzupełnieniem której jest wystawa obrazów Wojciecha Flecka w pobliskiej Kamienicy Celejowskiej (ul. Senatorska 11/13). Galerie czynne są codziennie w godz. 10:00-17:00.

Bogata i różnorodna kolekcja dzieł sztuki stworzona przez zakopiańskich kolekcjonerów Tadeusza Litawińskiego (1902-1986) i jego żonę Olgę z Jurkiewiczów (1900-1991), zawiera cenne przykłady europejskiego i polskiego rzemiosła artystycznego oraz szereg wybitnych obrazów autorstwa najlepszych polskich malarzy z przełomu XIX i XX wieku. 30 lat temu, w roku 1986 Olga i Tadeusz Litawińscy przekazali swoją kolekcję Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu, „aby to piękno, które stanowiło sens ich życia, które tak bardzo kochali, służyło innym, a przede wszystkim adeptom i miłośnikom sztuki...”. Do uniwersyteckiego muzeum trafiło ok. 70% zbiorów, reszta ulegała rozproszeniu jeszcze za życia jej twórców. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym pokusiło się o próbę rekonstrukcji tej jednej z najlepszych dwudziestowiecznych, polskich kolekcji prywatnych. Na wystawie prezentowane są dzieła sztuki ze zbiorów muzealnych KUL oraz te wchodzące niegdyś w skład kolekcji Litawińskich, a dziś stanowiące własność polskich muzeów i kolekcjonerów prywatnych. Oddzielnie prezentowane są obrazy Wojciecha Ottona Flecka (1903-1972), wybitnego zakopiańskiego kolorysty i pejzażysty. W zbiorach KUL znajduje się ponad 50 jego dzieł i również stanowią one donację Tadeusza Litawińskiego, który był miłośnikiem i mecenasem twórczości Flecka. Ekspozycja przystosowana jest do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, m.in. część eksponatów wykonano w druku 3D. Jak dotąd jest to największa wystawa prezentująca dzieła sztuki należące do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Po zakończeniu kazimierskiej wystawy malarstwo ze zbiorów Olgi i Tadeusza Litawińskich podziwiać można będzie w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Ta wystawa planowana jest w terminie od 29 lipca do 11 września 2016 r.

2016-07-01

Władze KUL w kadencji 2016-2020

Rektor - ks. prof. dr hab. Antoni DĘBIŃSKI

 

Prorektorzy:

ds. nauki i kontaktów międzynarodowych - o. dr hab. Marcin TKACZYK, prof. KUL

ds. finansów - dr hab. Paweł SMOLEŃ, prof. KUL

ds. studenckich - ks. dr hab. Andrzej KICIŃSKI, prof. KUL

ds. kształcenia - dr hab. Iwona NIEWIADOMSKA, prof. KUL

 

Dziekani:

Wydział Teologii - ks. dr hab. Sławomir NOWOSAD, prof. KUL

Wydział Filozofii - dr hab. Monika WALCZAK, prof. KUL

Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji - dr hab. Krzysztof WIAK, prof. KUL

Wydział Nauk Humanistycznych - dr hab. Magdalena CHARZYŃSKA-WÓJCIK

Wydział Nauk Społecznych – ks. dr hab. Stanisław FEL, prof. KUL

Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku – prof. dr hab. Ryszard SZYSZKA

Wydział Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu – ks. dr hab. Jacek ŁAPIŃSKI, prof. KUL

Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli – prof. dr hab. Andrzej KUCZUMOW

 

Nowe władze uczelni swoją kadencję rozpoczną 1 września 2016 roku a zakończą 31 sierpnia 2020 roku.

2016-06-30

Legitymacja studencka KUL z funkcją karty płatniczej Banku Pekao S.A. nagrodzona w konkursie Contactless & Mobile Awards w Londynie

Nowa wielofunkcyjna Legitymacja studencka KUL (KULkarta) z funkcją płatniczą – efekt współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Banku Pekao S.A., nagrodzona na londyńskiej prestiżowej konferencji „Contacless Inteligence”. To jedyne rozwiązanie z Polski nagrodzone przez międzynarodowe jury. Teraz każdy absolwent, pracownik czy sympatyk KUL-u może mieć także kartę z wizerunkiem i emblematem uczelni w portfelu.

Od początku roku akademickiego 2015/2016 studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego korzystają z wielofunkcyjnej legitymacji studenckiej z funkcją płatniczą wydanej we współpracy z Bankiem Pekao S.A. To innowacyjny produkt: przy pomocy jednej karty studenci mogą korzystać z nowoczesnych form płatności elektronicznych czy korzystać z biblioteki, a w przyszłości także jeździć komunikacją miejską - karta może być bowiem nośnikiem biletów okresowych. Dodatkowo, legitymacja-karta daje możliwość uaktywnienia innych użytecznych i ułatwiających życie studenta funkcjonalności: karta może być wykorzystywana jako narzędzie weryfikacji uprawnień poszczególnych osób, czy używana jako klucz dostępu.

- Tworząc KULkartę chcieliśmy ułatwić życie studentowi, tak żeby przy pomocy jednej karty mógł płacić, wypłacać gotówkę w bankomacie, czy wypożyczać książki. Cieszy nas, że KULkarta została zauważona również poza murami lubelskiej uczelni, na londyńskiej prestiżowej konferencji „Contactless Inteligence”. Jury złożone z międzynarodowych ekspertów nie miało wątpliwości, że KULkarta jest po prostu „cool” – powiedziała Katarzyna Karpiuk, rzecznik prasowy Banku Pekao S.A.

Konferencja „Contactless Intelligence” odbyła się już po raz dziesiąty. W konkursie Contactless & Mobile Awards odbywającym się podczas konferencji wyróżnione zostały te rozwiązania, które trwale przyczyniają się do rozwoju rynku płatności bezgotówkowych w Europie oraz poza nią. KULkarta jest jedynym rozwiązaniem z Polski, które zostało nagrodzone.

Link do komunikatu organizatorów CMA

Dodatkowo od kilku dni studenci, pracownicy, absolwenci, przyjaciele i sympatycy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, mogą mieć w portfelu także kartę Banku Pekao S.A. z wizerunkiem i emblematem KUL-u. Aby mieć w portfelu taką kartę, wystarczy udać się do oddziału Banku Pekao S.A. Karta z wizerunkiem uczelni może być wydana jako karta debetowa do każdego rachunku prowadzonego w Banku Pekao S.A.

- Bardzo się cieszymy, że w wyniku współpracy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Banku Pekao S.A. w ofercie naszego partnera pojawił się już drugi produkt dedykowany naszemu Uniwersytetowi. Krata przedstawia godło i nazwę naszej Uczelni oraz znany i rozpoznawany nie tylko w Polsce dziedziniec uniwersytecki, tak bardzo lubiany przez społeczność akademicką. Karta może znaleźć się w portfelu każdego, kto ją wybierze –jesteśmy pewni, że będą nią zainteresowani w sposób szczególny studenci, pracownicy i absolwenci KUL, ale także przyjaciele i sympatycy naszego Uniwersytetu. Dodatkowo pracownicy KUL posiadający tę kartę będą mogli korzystać z przygotowanego specjalnie dla nich programu rabatowego, co także nas cieszy – informuje Lidia K. Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

 

2016-04-29