W niedzielę 22 lutego prof. Jerzy Kłoczowski, jeden z najwybitniejszych polskich historyków oraz jeden z nestorów humanistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, który w grudniu 2014 r. obchodził jubileusz 90- lecia urodzin, został uhonorowany nagrodą Angelus w kategorii Dzieło życia.

Laudatorem był pan dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Nagrodzonych zostało w sumie siedem osób. Lubelskie Angelusy zostały przyznane po raz dziesiąty.

 

Angelus Lubelski jest jedną z dwóch nagród o takiej samej nazwie. Inicjatywa powstała w katolickich kręgach w Lublinie, związanych z Duszpasterstwem środowisk Twórczych i Angelusa Bronowickiego, rok przed nagrodą o tej samej nazwie - Angelusem Wrocławskim. Nagrodę "Angelus Lubelski" przyznaje Kapituła powołana przez Duszpasterza Środowisk Twórczych Ks. Prałata Ryszarda Krzysztofa Winiarskiego w 2005 roku, "dla promocji ludzi i postaw, które są zarazem znakiem sprzeciwu i nadziei. Otrzymują ją ludzie, którzy żyją dla innych. Niosą pomoc i radość słabszym. Swoją postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka." Nagrodą jest Angelus, pozłacana, rzeźbiona statuetka zaprojektowana przez Andrzeja Widelskiego przedstawia, uskrzydloną sylwetkę nachylonego człowieka.

 

 

Nakładem Wydawnictwa Infort Editions ukazał się tom

Spes in virtute, salus in victoria.

 

Zawiera on materiały z IX Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Historyków Wojskowości, która odbyła się w IH KUL w grudniu 2011 roku.

 

Redaktorami tomu są Joanna Gładysz, Dominika Lipska oraz Andrzej Gładysz.

 

Prof. Mirosław Piotrowski, kierownik Katedry Historii Najnowszej w Instytucie Historii KUL, poseł do Parlamentu Europejskiego, wygrał plebiscyt "Kuriera Lubelskiego" na Człowieka Roku 2014

 

Czytelnicy "Kuriera Lubelskiego" wybierali Człowieka Roku 2014 spośród 30 nominowanych, wskazanych przez mieszkańców Lublina. Na prof. Piotrowskiego oddało swoje głosy 3893 osoby, spośród 7304, które wzięły udział w głosowaniu.

 

 

Zapraszamy do lektury rozmowy z prof. Mirosławem Piotrowskim na stronie Kuriera Lubelskiego.

12.04.2011

Zakup książek

Biblioteka Instytutu Historii zwraca się z prośbą do pracowników Instytutu o zgłaszanie tytułów prac naukowych, o które powinnien zostać powiększony zakładowy księgozbiór. Sugestie dotyczące zakupu nowych książek proszę kierować do mgr Anny Pawłowskiej.