Mamy przyjemność zaprosić Państwa
do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Pracownię Wojskowo-Historyczną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,
Zakład Historii Sztuki Wojennej i Polemologii Instytutu Strategii Wojskowej Wydziału Wojskowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie-Rembertów,
która będzie miała miejsce w dniach 19-20 kwietnia 2018 r.
Alkohol w wojsku i na wojnie
Z dziejów wojskowości polskiej i powszechnej
„Dadzą mi manierkę z gorzałczyną…” śpiewali ongiś żołnierze, opowiadając o swoim niełatwym losie. Alkohol, który towarzyszył ludzkości od najdawniejszych czasów, zaznaczał swoją obecność także na prowadzonych przez nią wojnach. W ich opisach często pojawiają się informacje o napojach zawierających tę substancję, spożywanych przez uczestników zbrojnych walk.
Wśród wielu znanych w naszych dziejach epizodów alkoholowo-militarnych można wskazać dla przykładu choćby odmowę uczestnictwa w krucjacie do Ziemi Świętej ze strony księcia Leszka Białego, uzasadnioną przez niego brakiem na tamtym terenie piwa i miodu, bez których nie mógł się obejść. To także spowodowane brakiem gorzałki masowe zachorowania w wyprawie wiedeńskiej wśród żołnierzy Sobieskiego, odżywiających się z konieczności surowymi owocami. To również słowa piosenki o szwoleżerach pijących wino, które miało wybawić ich od trosk.
Spożywanie alkoholu na wojnach podyktowane codzienną potrzebą albo skłonnością do hulanek i swawoli… Zgubne bądź dobroczynne skutki tego zjawiska dla wojskowej egzystencji, jego praktyka, a także kulturowe czy obyczajowe normy i ich przekraczanie w ciągu wieków. Tego typu zagadnienia, jak też inne, o pokrewnej tematyce, chcemy podjąć na kolejnej konferencji naukowej z cyklu „Człowiek i wojna”.
Osoby zainteresowane prosimy o przygotowanie wystąpień konferencyjnych [max. 20 minut] i nadesłanie abstraktów. Zgłoszenia prosimy nadsyłać drogą elektroniczną [niewin@kul.pl] do 15 marca 2018 r.
Komitet organizacyjny
dr hab. Jan Ptak prof. KUL
ppłk dr Jacek Lasota ASzWoj
dr hab. Andrzej Niewiński KUL
dr Marcin Baranowski KUL
dr Andrzej Gładysz KUL
dr hab. Jan Ptak, prof. KUL - Kierownik
Podpisanie umowy o współpracy naukowej pomiędzy Wydziałem Nauk Humanistycznych KUL a Wydziałem Wojskowym Akademii Sztuki Wojennej
W dniu 20 lutego 2017 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II gościliśmy pracowników naukowych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Przybyli do nas: Dziekan Wydziału Wojskowego płk dr hab. Krzysztof Krakowski, Dyrektor Instytutu Strategii Wojskowej płk dr hab. Juliusz Tym oraz Kierownik Zakładu Historii Sztuki Wojennej i Polemologii ppłk dr Jacek Lasota.
Gospodarzem spotkania była Pani Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych dr hab. Magdalena Charzyńska-Wójcik. Towarzyszył Jej Pan Prodziekan do spraw nauki i kontaktów z zagranicą dr hab. Dariusz Skórczewski, prof. KUL. W spotkaniu wzięli udział także: Dyrektor Instytutu Historii dr hab. Tomasz Nowicki oraz pracownicy Pracowni Wojskowo-Historycznej Instytutu Historii: dr hab. Andrzej Niewiński, dr Marcin Baranowski, dr Andrzej Gładysz.
Celem wizyty było podpisanie porozumienia o współpracy naukowej.
14 grudnia 2016 r. gościem Instytutu Historii był
płk. dr Jacek Lasota (Akademia Sztuki Wojennej), który wygłosił wykład
pt. Zakład Historii Sztuki Wojennej i Polemologii - misja, obszary
badawcze.
Wizyta płk. Lasoty była związana z kolejnym etapem zacieśniania współpracy pomiędzy Wydziałem Nauk Humanistycznych KUL a Wydziałem Wojskowym Akademii Sztuki Wojennej
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z
Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Przysięga Wojskowa. Idea i praktyka.
Konferencja odbyła się w dniach 8-9 VI 2016 i była czwartą zorganizowaną przez Pracownię Wojskowo-Historyczną w ramach cyklu "Z dziejów wojskowości polskiej i powszechnej".
Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018, godz. 19:22 - Marcin Baranowski