logo.png

 


W dniach 23-31 maja 2011 roku Niezależne Zrzeszenie Studentów uroczyście świętowało 30-tą rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Przez cały tydzień na Placu Litewskim można było oglądać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej Łódź dotyczącą powstania i działalności NZS'u w całej Polsce.

 

Od 27 maja do 2 czerwca w Akademickim Centrum Kultury - Chatka Żaka dostępna była inna wystawa, tym razem Instytutu Pamięci Narodowej Lublin pokazująca początki funkcjonowania NZS'u lubelskiego. 

 

Najważniejszym dniem obchodów 30-lecia NZS'u był 28 maja 2011r., rozpoczęty uroczystą Mszą świętą, która odbyła się w Kościele Garnizonowym. Następnie o godz. 10.30 została rozpoczęta konferencja poświęcona byłym działaczom NZS podczas której, wspominano  działalność NZS'u regionu lubelskiego. Wspomnienia te rysowały się w różnych barwach i wywoływały skrajne uczucia. Niektóre wzruszały, inne bawiły - pewne jest jednak to, że długo pozostaną w pamięci uczestników konferencji, szczególnie młodych ludzi, którzy swoją przygodę z NZS'em dopiero zaczynają. Kolejnym punktem konferencji była  projekcja najnowszego filmu o NZS "Pierwsze Kroki. Konferencja oraz projekcja odbyły się w Auli Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

 

Po części oficjalnej przyszła kolej na koncert pana Jana Kondraka podczas, którego nie zabrakło utworów, które w 1981 roku towarzyszyły ówczesnym studentom zaangażowanym w działalność dla NZS, podczas "walki" o demokratyzację życia akademickiego, przestrzeganie praw człowieka i podstawowych swobód politycznych w kraju.

Po wspólnym śpiewaniu piosenek mniej i bardziej znanych przyszedł czas na urodzinowe przyjęcia międzypokoleniowe, którego główną atrakcją był tort z logo NZS. Była to doskonała okazja dla byłych działaczy na to, żeby przywołać wydarzenia sprzed 30-lat, spotkać się ze znajomymi z lat studenckich a także, żeby poznać ludzi, którzy tworzą NZS 30 lat po jego rejestracji. Natomiast dla obecnych władź NZS KUL i NZS UMCS oraz ich członków była to możliwość poznania ludzi, którym zawdzięczają możliwość rozwijania się w jednej z największych organizacji studenckich w Polsce, porozmawiania nie tylko o jej przeszłości ale i przyszłości. 

 

 

PATRONAT HONOROWY


             

Prezydent Miasta Lublin
Krzysztof Żuk
Przewodniczący Rady Miasta Lublin

Piotr Kowalczyk

                            

        

                Marszałek Województwa Lubelskiego

              Krzysztof Hetman      

  

 

          Genowefa Tokarska          

 

Rektor KUL

 ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk

 

 

 

 

Rektor UMCS

 

prof. dr hab. Andrzej Dąbrowski 

 

 

 

PATRONAT MERYTORYCZNY

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

 

 

PARTNERZY 

            

 

 

 

 

 

Autor: Kamil Woliński
Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012, godz. 00:46 - Magdalena Gębala