Magiczny Opłatek IFP

Tegoroczny opłatek naszego Instytutu był magiczny i niezapomniany. 15 grudnia o godzinie 18:00 pracownicy, studenci oraz przyjaciele IFP zebrali się w sali GG-110, aby rozpocząć wspólne świętowanie.

2016-01-08 Czytaj dalej...

Poloniści z wizytą w Warszawie

24-25 listopada członkowie Koła Polonistów Studentów wraz z zaprzyjaźnionym Kołem Dydaktyków Polonistów, koleżankami z filologii słowiańskiej oraz dr Anną Jeziorkowską-Polakowską odbyli wycieczkę do stolicy.

2016-01-06 Czytaj dalej...

Koło Polonistów Studentów z wizytą w Lubelskich Podziemiach

Przedpołudnie 18 listopada 2015 roku upłynęło członkom Koła Polonistów Studentów KUL w lubelskich podziemnych korytarzach, które mieliśmy przyjemność odwiedzić z Kołem Dydaktyków Polonistów KUL, uczestnikami specjalizacji nauczycielskiej oraz antropologiczno-kulturowej, a także z panią dr Anną Jeziorkowską-Polakowską.

 

 

2015-12-28 Czytaj dalej...

Zwiedzanie Teatru Starego

Członkowie Koła Polonistów Studentów KUL we współpracy z członkami Koła Dydaktyków Polonistów KUL, uczestnikami specjalizacji nauczycielskiej i antropologiczno-kulturowej oraz panią dr Agnieszką Karczewską 9 listopada 2015 r. wyruszyli na niezapomniany spacer, mający na celu propagowanie dziedzictwa kulturalnego miasta Lublina. Miejscem docelowym na mapie polonistycznej wycieczki był Teatr Stary mieszczący się przy ulicy Jezuickiej 20 na Starym Mieście. Za sprawą pani przewodnik – Izabeli Zin – zapoznaliśmy się z historią tegoż miejsca.

 

2015-12-28 Czytaj dalej...

Pierwsze spotkanie Koła w roku akademickim 2015/2016

Dzień 28 października 2015 roku był dniem szczególnym w historii naszego Koła. O godzinie 17:20 w sali GG-042 odbyło się pierwsze w tym roku akademickim spotkanie. 

 

2015-12-28 Czytaj dalej...

Spotkanie z Andrzejem Tadeuszem Kijowskim.

Spotkanie z Andrzejem Tadeuszem Kijowskim.


Koło Polonistów KUL, Katedra Teorii i Antropologii Literatury KUL oraz Wydawnictwo "AnTraKt" zapraszają naspotkanie z Andrzejem Tadeuszem Kijowskim, autorem książki pt. Opis Obyczajów w 15-leciu międzysojuszniczym 1989-2004. Spotkanie odbędzie się 23 marca 2011 r., o godz. 17.00, w Collegium Norwidianum, w sali CN-208.

 

Rozprawa, którą recenzent „Rzeczpospolitej" Krzysztof Masłoń nazwał „Jedną z najciekawszych książek ostatnich lat", to zdaniem Marcina Wolskiego traktat, w którym: „Poruszając się sprawnie po kręgach krajowych i emigracyjnych, autor opowiada o transformacji jako o procesie urządzania się ludzi przedsiębiorczych i pozbawionych skrupułów". Bohaterami tej książki jest wiele osób ze świata polityki, mediów i kultury w Polsce. To także traktat o emigracji: Kolumbów, marcowej i solidarnościowej - oraz późniejszych losach przedstawicieli tych generacji w III RP lat 1989-2004.

2011-12-02

Spotkanie poetyckie z Vivienne Plumb i Adamem Wiedemannem.

Koło Polonistów Studentów KUL oraz Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” serdecznie zapraszają na spotkanie poetyckie z Vivienne Plumb i Adamem Wiedemannem

Spotkanie odbędzie się 18 października (wtorek) 2011 roku o godzinie 16.00 w Izbie Drukarstwa TNN, ul. Żmigród 1.

Wydarzenie ma na celu przybliżenie twórczości Adama Wiedemanna  i jego przyjaciółki – nowozelandzkiej pisarki.

Prowadzenie: Maciej Topolski

Vivienne Plumb (ur. 1955 r. w Sydney) – aktorka teatralna, pisarka i poetka nowozelandzka. Wydała sześć tomików wierszy: „Salamanca” (1998), „Avalanche” (2000), „Nefarious” (2004), „Scarab” (2005), „From Darkness to Light” (2007) i „Crumple” (2010), dwie powieści: „The Diary as a Positive in Female Adult Behaviour” (1999) i „Secret City” (2003), jak również zbiór opowiadań „The Wife who Spoke Japanese in Her Sleep” (1993), za który otrzymała nagrodę Huberta Churcha. Przeróbka sceniczna tytułowego utworu z tego tomu, jak również inne sztuki autorki („The Cape”, „Oyster” oraz uhonorowane nagrodą Bruce’a Masona „Love Knots”) grane są z powodzeniem w nowozelandzkich teatrach.

Adam Wiedemann (ur. 1967 r. w Krotoszynie) – poeta, prozaik, krytyk muzyczny, tłumacz z ukraińskiego i słoweńskiego, rysownik. W swojej twórczości bywa sfinksem – lubi zagadki i paradoksy. Debiutował tomem „Samczyk”, za „Pensum” otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia. Laureat Nagrody Kościelskich z 1999 roku.

2011-12-02

"Rozmowy o Miłoszu. Spotkanie z Julią Hartwig".

"Rozmowy o Miłoszu. Spotkanie z Julią Hartwig" organizowane przez Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN" oraz Instytut Filologii Polskiej KUL.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "Miłosz w Lublinie" 6 października 2011 o godz. 17.00 w Izbie Drukarstwa, ul. Żmigród 1.

***

Spotkanie poetki ze studentami ma symboliczne odniesienie do spotkań Czesława Miłosza z lubelskimi polonistami w 1981 i 1999r.
Ostatni raz Miłosz przybył do Lublina na zaproszenie studentów KUL 7-8 października 1999 r.
Zbliżające się spotkanie ma charakter wspomnieniowy. Niesie także ze sobą refleksję nad twórczością Miłosza.
W wydarzenie zaangażowani są również studenci Koła Polonistów KUL oraz Koła Edytorów KUL. 
Niemniej jednak, zapraszamy wszystkich młodych ludzi do udziału w tym niezwykłym spotkaniu z poetką!
Przewidziane upominki dla pierwszych gości.


Wprowadzenie: Tomasz Pietrasiewicz, Aleksandra Zińczuk
Prowadzenie: Anna Maria Koźbiel, Karol Grzechnik

2011-12-02

Spotkanie promocyjne antologii: "Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna".

Spotkanie promocyjne antologii:

 

Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna
 
2 czerwca 2011 roku
godz. 18.00
KUL - Collegium Norwidianum 208
 
 
W spotkaniu wezmą udział:
Michał Larek, Jerzy Borowczyk, Andrzej Niewiadomski
 
Prowadzenie:
Maciej Topolski
 
Organizator:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
 

 

Antologia Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna (Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2011) ułożona przez Jerzego Borowczyka i Michała Larka obejmuje obszerny wybór wierszy ponad trzydziestu polskich poetów XX i XXI wieku.
 
Ryszard K. Przybylski o antologii Powiedzieć to inaczej:
 
„Projekt Jerzego Borowczyka i Michała Larka proponuje zmianę. Zmianę gwałtowną, dzięki temu jednak wyrazistą. To bez wątpienia propozycja przewietrzenia biblioteki, w której dawno nie otwierano okien. Radykalizm nie wiąże się w tym przypadku jednak z zapędami likwidatorskimi. Fakt, iż pewnych poetów czytelnik w niej nie znajdzie, nie idzie w parze z pozbawianiem ich znaczenia i wagi. Sprawa wydaje się o wiele prostsza: otóż nie wnoszą oni niczego istotnego do narracji na temat poezji nowoczesnej. Oczywiście, jeśli zgodzimy się z Borowczykiem i Larkiem na ich sposób definiowania samej nowoczesności. Aby to uczynić, pierwej musimy zaangażować się w spór, wziąć udział w debacie. A co może bardziej sprzyjać samej poezji, jeśli nie dyskusja jej dotycząca?"
 
Michał Larek (ur. w 1978 r.), adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej IFP UAM, redaktor „Czasu Kultury", wykładowca w WSNHiD; krytyk literacki, czasem teatralny. Zajmuje się literaturą XX i XXI wieku, antropologią mediów i kulturą popularną. Wydał tom wywiadów z pisarzami Rozmowa była możliwa (razem z J. Borowczykiem), współredagował Kres logocentryzmu i jego kulturowe konsekwencje. Publikował m.in. w „Kresach”, „Tekstualiach”, „Teatrze”.

Jerzy Borowczyk (ur. w 1968 r.), jako historyk literatury (na polonistyce UAM) zajmuje się romantyzmem. Ogłosił doktoratRekonstrukcja procesu filomatów i filaretów 1823-1824 (Poznań 2003), pisał do tomów zbiorowych poświęconych Mickiewiczowi, Słowackiemu, Norwidowi i Krasińskiemu. Pisuje również o literaturze dwudziestego wieku i najnowszej. Publikuje w „Czasie Kultury”, którego jest redaktorem, a ponadto drukował swoje teksty w „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Literackim”, „Kresach”, „Polonistyce”, „Frondzie”, „Arcanach”. Zdarzają mu się publikacje na portalu sztukapilki.pl
 
Andrzej Niewiadomski (ur. w 1965 r.), pracuje w Zakładzie Literatury Współczesnej na UMCSie. Współzałożyciel i członek redakcji kwartalnika „Kresy”. Autor sześciu tomów poezji, książek literaturoznawczych, licznych artykułów i szkiców. Publikował m.in. w „Odrze”, „Twórczości”, „Pamiętniku Literackim”, „Arkadii”, „Akcencie”. Nominowany do Literackiej Nagrody Gdynia 2011. Mieszka w Lublinie.

2011-12-02

Spotkanie z Romanem Honetem i Bartoszem Konstratem.

Koło Polonistów KUL, Koło Krytyków Literackich,
Dworzec Wschodni oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają na spotkanie z Romanem Honetem i Bartoszem Konstratem
 
Spotkanie odbędzie się 11 maja (środa) o godz. 18.00 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w sali CN 208 – prowadzenie: Anna Maria Koźbiel i Maciej Topolski, patronat: Miasto Poezji.
 
Roman Honet – (ur. 1974 r.) poeta, redaktor dwumiesięcznika ,,Studium” oraz antologii ,,Poeci na nowy wiek”. Prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przedstawiciel nurtu ośmielonej wyobraźni, jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów. Mieszka w Krakowie.
 
Bartosz Konstrat – (ur. w 1977 r.) poeta, z wykształcenia animator i menedżer kultury. Zwycięzca IX edycji (2003) Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina na debiut poetycki roku, laureat wielu innych konkursów literackich. Autor trzech książek poetyckich: thanatos jeans (2005), Traktaty Konstrata (2008) oraz Samochody i krew(2009). Mieszka w Warszawie.

2011-12-02