Wolontariat w Lubelskim Hospicjum im. Małego Księcia

 

Wraz z początkiem marca 2022 roku, Studenci i Pracownicy Pedagogiki Specjalnej KUL oraz Studenci Politechniki Lubelskiej (głównie studenci ukraińscy, którzy pełnili rolę  tłumaczy), rozpoczęli działania wspierające rodziny przybyłe z Ukrainy do Polski z powodu wojny za naszą wschodnią granicą. Rodziny te, z racji niepełnosprawności  wraz z postępującymi chorobami przewlekłymi dzieci, znalazły przystań w Lubelskim Hospicjum Dziecięcym im. Małego Księcia.

 

Wolontariusze chętnie zaangażowali się w pomoc i organizację zajęć najpierw dla zdrowego rodzeństwa , a z czasem dla chorych dzieci, a nawet chętnych rodziców. Oferta zajęć była bardzo bogata  od kreatywnych zabaw, przez warsztaty plastyczne, muzykoterapię i eksperymenty, po naukę języka polskiego. Ważnym elementem spotkań było zaznaczanie na mapie Ukrainy miejsc, z których przybyli do Lublina. Dzieci powoli zaczęły się oswajać z Polską, z wolontariuszami oraz nową sytuacją. Zawiązały się też nici przyjaźni polsko-ukraińskiej.

 

Na początku lipca, jako zakończenie pierwszego roku wolontariatu, zostało wystawione przedstawienie ,,Śpiąca Królewna" po ukraińsku (tłumaczył Paweł - ukraiński student z Politechniki Lubelskiej, a narratorem była Ksenia - ukraińska studentka pedagogiki specjalnej KUL). Było to niesamowite wydarzenie, w którym uczestniczyły całe rodziny. Kolorowa sala była wypełniona po brzegi! Po przedstawieniu wolontariusze usłyszeli wiele ciepłych słów podziękowań za okazane serce. 

 

W drugim roku wolontariatu działaliśmy z równie dużym zaangażowaniem organizując kreatywne spędzanie wolnego czasu. W czerwcu 2023 roku na zakończenie tej części działalności, wolontariusze wystawili przedstawienie ,,Smok Wawelski" po ukraińsku (tłumaczem i narratorem była Ludmiła - ukraińska studentka z Politechniki Lubelskiej).

 

 

 


Koło Naukowe Pedagogiki Specjalnej ma już 5 lat...

zobacz prezentację -> 


 

 

 

Spotkanie Koła Naukowego Pedagogiki Specjalnej

 

Szanowni Państwo,

jutro, w czwartek 20 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się krótkie
spotkanie Koła Naukowego Pedagogiki Specjalnej.

Zebranie związane jest z koniecznością wyboru nowego Prezesa Koła.

Proszę o obecność, pozdrawiam serdecznie

Ewa DZ

 


Ewa Domagala-Zysk is inviting you to a scheduled Zoom meeting.

Topic: My Meeting
Time: Aug 20, 2020 06:00 PM Warsaw

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/82548183864?pwd=MTB1blBaT1RXdjc4bE50K0JhTkdVdz09

Meeting ID: 825 4818 3864
Passcode: xb9nsf

 


 

Spotkanie z cyklu Dobre Warsztaty 

10 kwietnia 2019 roku w godzinach 10:00-11:30 na Kampusie Wschodnim Majdanek w sali M-06 odbędą się warsztaty pt. ,,Uczeń z dysfunkcją ruchu - co każdy nauczyciel wiedzieć powinien?" Przeprowadzone przez mgr Paulinę Korach. 

 


Spotkanie z cyklu Dobre Warsztaty 

 

Dnia 3 kwietnia 2019 roku o godzinie 8:30 zorganizowane zostaną warsztaty dla studentów z Koła Naukowego Pedagogiki Specjalnej. Przeprowadzone będą  w Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Na spotkaniu zostaną przekazane pieniądze zebrane na kiermaszu bożonarodzeniowym. 

 


Kiermasz ciast

5 marca 2019 roku na Kampusie Wschodnim Majdanek Koło Naukowe Pedagogiki Specjalnej przygotowało kiermasz ciast. Celem kiermasz była zbiórka pieniędzy dla  Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym ,,Krok za krokiem" w Zamościu. 

 

 


Spotkanie z Prorektorem

W dniu 13 grudnia 2018 roku zorganizowane zostało spotkane z Prorektorem - ks. dr hab. Andrzejem Kicińskim, prof. KUL, na którym zostały omawiane sprawy bieżące Koła. 

 


Kiermasz bożonarodzeniowy 

W dniach 10-13 grudnia 2018 roku Studenci Koła Naukowego Pedagogiki Specjalnej zorganizowali kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego zostały sprzedawane kartki świąteczne, ozdoby z masy solnej i pierniczki wykonane przez członków Koła. Sprzedaż odbywała się na Kampusie Wschodnim Majdanek oraz w Collegium Jana Pawła II. Zebrany dochód został przeznaczony na Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. 

 

 


Konferencja

W dniach 27-29 listopada 2018 r. w Centrum Kongresowym hotelu „Victoria” Lublinie przy  ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 58/60 odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja ,,GENOM". Jedna z sesji była poświęcona tematyce Zespołu Downa podczas, której studenci z Koła Naukowego Pedagogiki Specjalnej zaprezentowali poster. 

 

 


Spotkanie z cyklu Dobre Warsztaty 

11 maja 2018 roku na naszej uczelni odbyły się warsztaty pt. ,,Wiek osoby z autyzmem, a prowadzona terapia". Przeprowadziła je Pani Doktor Anna Prokopiak. Na spotkaniu zostały przekazane fundusze dla Fundacji Alpha, które zebrane były na kiermaszu wielkanocnym. 

 


 

Kiermasz wielkanocny

 

W dniach 19-22 marca 2018 roku Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Specjalnej KUL zorganizowało kiermasz wielkanocny, na którym sprzedawane były kartki oraz inne ozdoby wielkanocne. Miało to miejsce zarówno w Collegium Jana Pawła jak i w Campusie Wschodnim (Majdanek). Zebrane środki zostaną przekazane na Fundację Alpha (działającą na rzecz osób z autyzmem) w Lublinie.
 
 

Światowy Dzień Zespołu Downa

 

17 marca 2018 roku w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie odbyły się 4 lubelskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zorganizowane przez Stowarzyszenie ,,Ukryty Skarb". Nasze koło pełnio funkcje jednego z licznych sponsorów, członkowie koła byli wolontariuszami. W programie tego dnia były: przedstawienia, w których udział brały osoby z zespołem Downa, tort dla przybyłych gości, spektakl wykonany przez aktorów teatru. 
Niżej podajemy linki o tym dniu i zaangażowaniu koła: 
1) Panorama lubelska 17 marzec 2018
2) Audycja radiowa 19 marzec 2018

 

 Noc w szkole

Członkowie Koła Naukowego Pedagogiki Specjalnej mieli możliwość uczestnictwa
w akcji “Noc w szkole”, która odbyła się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym na Ulicy Głuskiej w Lublinie 26 stycznia 2018 roku.
Studenci mieli okazję poznać i spędzić czas z młodzieżą gimnazjalną z zaburzeniami takimi jak: niepełnosprawność intelektualna, Zespół Downa.
Na początku spotkania każdy uczestnik się przedstawił. Następnie studenci udzielali pomocy uczniom podczas wykonywania kart pracy. Kolejny punktem programu było dekorowanie sali ( wykonywanie plakatów, dmuchanie balonów, ustawianie stolików) oraz wykonywanie pizzy. Po przygotowaniu przeszliśmy do świętowania urodzin dwójki uczniów (wręczanie prezentów, tort). Główną atrakcją wieczoru był pokaz sztukmistrza, który uczył dzieci żonglowania chustami oraz pokazywał wiele innych sztuczek. Następnie została zorganizowana dyskoteka, podczas której wolontariusze mogli się integrować z uczniami placówki poprzez wspólny taniec i zabawę. Ostatnim punktem spotkania było nocne kino, podczas którego wyświetlany był film Merida Waleczna. Po zakończeniu każdy udał się spać. Następnego dnia zjedliśmy wspólne śniadanie, które zakończyło całe spotkanie.

 


 

Spotkanie z cyklu Dobre warsztaty

Katedra Pedagogiki Specjalnej
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
w Lublinie
oraz Studenckie Koło Naukowe Pedagogiki Specjalnej KUL

 

Zapraszają serdecznie na spotkanie z cyklu Dobre warsztaty:

Temat:

Jak budować wspierające relacje z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością intelektualną?

 

Ekspert:
mgr Anna Cieplińska,
prezes Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa "Ukryty Skarb" w Lublinie.

 

Spotkanie odbędzie się 16 stycznia 2018 roku
o godz. 10.00 w sali M-04

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

W ramach cyklu Dobre warsztaty Katedra Pedagogiki Specjalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie oraz Studenckie Koło Naukowe Pedagogiki Specjalnej KUL warsztaty pt.: Jak budować wspierające relacje
z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, które odbyły się 16 stycznia 2018 roku. Spotkanie było prowadzone przez Panią mgr Annę Cieplińską- prezesa Stowarzyszenia Rodzin Osób z Zespołem Downa "Ukryty Skarb" w Lublinie.

 

Przebieg warsztatów:

  • Przedstawienie historii Stowarzyszenia- inicjatywa, powstanie, główne założenia.
  • Funkcjonowanie Stowarzyszenia "Ukryty Skarb"- organizowanie comiesięcznych spotkań dla rodziców dzieci z Zespołem Downa, uczestnictwo i przygotowywanie wydarzeń związanych z tematyką Zespołu Downa ( Światowy Dzień Zespołu Downa, Bal na 47 chromosomów, przedstawienia teatralne, wycieczki, itp.).
  • Przedstawienie żywej praktyki. Przekazanie uczestnikom spotkania własnych doświadczeń życiowych związanych z posiadaniem dziecka z Zespołem Downa (funkcjonowanie dziecka, trudności z jakimi można się spotkać
    i sposoby radzenia sobie z nimi, miejsca gdzie można szukać pomocy).
  • Dyskusja- rozmowa na temat osobistych doświadczeń uczestników, którzy mieli kontakt z dzieckiem z Zespołem Downa, zadawanie pytań prowadzącej.
  • Zaprezentowanie uczestnikom pomocy i materiałów dydaktycznych w postaci książek, ćwiczeń, książeczek ilustrowanych dla dzieci o tematyce Zespołu Downa.

Studenckie Koło Naukowe Pedagogiki Specjalnej KUL w okresie przedświątecznym zorganizowało kiermasz bożonarodzeniowy. W ramach kiermaszu sprzedawane były kartki świąteczne, z których dochód został przekazany na koniec spotkania na rzecz Stowarzyszenia Rodzin Osób
z Zespołem Downa "Ukryty Skarb" w Lublinie.


Członkowie koła uczęszczają na wolontariat do Stowarzyszenia ,,Ukryty Skarb"

 


 

Kiermasz bożonarodzeniowy 

W dniach 14-19 grudnia 2017 roku Studenci Koła Naukowego Pedagogiki Specjalnej zorganizowali kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego zostały sprzedawane kartki świąteczne wykonane przez członków Koła. Sprzedaż odbywała się na Kampusie Wschodnim Majdanek oraz w Collegium Jana Pawła II. Zebrany dochód został przeznaczony na Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa "Ukryty Skarb" w Lublinie.

Spotkanie z cyklu Dobre warsztaty 

Studenckie Koło Naukowe Pedagogiki Specjalnej KUL
zaprasza serdecznie na VI spotkanie z cyklu
Dobre warsztaty

 

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?
Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?

 

Warsztaty poprowadzi dr Aneta Paszkiewicz
Tematyka spotkań (każde po ok. 1,5 godz.):

  • Granice w wychowaniu. Jak należy je wyznaczać i chronić
  • Uczucia – podstawa rozwoju człowieka
  • O karach i konsekwencjach słów kilka

 

Pierwsze warsztaty z cyklu odbędą się
21.10.2017 o godz. 10.00 w sali M-137

Chętne osoby proszę o mail: ewadom@kul.pl

 


Zrozumieć FAS - konferencja

 FAS-20.04.2017

 


Spotkanie z cyklu Dobre warsztaty

 

Katedra Pedagogiki Specjalnej
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II
w Lublinie
oraz Studenckie Koło Naukowe Pedagogiki Specjalnej KUL

 

Zapraszają serdecznie na spotkanie z cyklu Dobre warsztaty:

 

które odbędzie się 25 kwietnia 2017 roku
o godz. 13.00 w sali 109


Zajęcia przeprowadzą terapeuci prowadzący centrum
terapeutyczno - rehabilitacyjne REST (www.restlublin.pl)

 

 

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, wymagane jest zgłoszenie telefoniczne. Prowadzący proszą, aby uczestnicy byli wyposażeni w wygodny strój sportowy.

 

Zgłoszenia w imieniu Studenckiego Koła Naukowego Pedagogiki Specjalnej KUL przyjmuje Agnieszka Amilkiewicz-Marek
kom.: 668-164-646

Autor: Kinga Małek
Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024, godz. 15:04 - Aleksandra Borowicz