W dniu 11 marca 2018 r. w Katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu odbył się koncert, w programie którego wykonane zostało Stabat Mater Józefa Zeidlera

 

Wykonawcy: Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie, Ewa Wołoszkiewicz– sopran, Małgorzata Papiewska – mezzosopran, Kamil Król – tenor, Andrzej Gładysz – baryton, Grzegorz Pecka – dyrygent.

 

Koncerty wielkich zespołów w radomskiej katedrze stały się już dobrą tradycją. Po zeszłorocznych występach zespołu Mazowsze oraz Filharmonii Narodowej, czas przyszedł na Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który powstał w 1921 roku i stale koncertuje w wielu miastach w kraju i za granicą, uczestniczył już w ponad stu festiwalach krajowych i międzynarodowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

 

W Radomiu Chór KUL wykonał Stabat Mater Józefa Zeidlera, polskiego kompozytora z XVIII wieku, którego muzyczna spuścizna przez 200 lat była kompletnie zapomniana. Dopiero w roku 2006, w 200 rocznicę śmierci kompozytora, wykonano jego dzieła na I Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Muzyka ta wzbudziła zainteresowanie krytyków i publiczności. Niektórzy nazwali nawet kompozytora „polskim Mozartem”.

 

Organizatorzy:

Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny, DK "Idalin", Stowarzyszenie Młyńska Verum Bonum Pulchrum.

 

Patronat honorowy: Biskup Radomski Henryk Tomasik, Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski.

 

Patronat medialny: Radio PLUS Radom, Gość Niedzielny, Telewizja Zebra.

 

 

Foto_Radom.[1]

 

Plakat_koncert_w_Radomiu_11_marca_2018_r.