KONCERTY ŚWIATA

 

Zapraszamy do Klubokawiarni Komitet (Deptak) na koncert flamenco z cyklu „Koncerty Świata" Carlosa Piñany /gitara/ i Miguela Angela Orengo /perkusja/.

Po koncercie swoje niezwykłe umiejętności taneczne zaprezentuje Grupa Tańca Flamenco z Instytutu Hiszpańsko-Polskiego. Na zakończenie czekają taneczne dźwięki DJ Dr Embe grającego wraz z saksofonistą Tomaszem Piątkiem.

 

Program:

godz. 21.00 Koncert Carlos Piñana /gitara/ Miguel Angel Orengo /perkusja/ ( Klubokawiarnia KOMITET, ul. Krakowskie Przedmieście32, Deptak),
godz. 22.00 Grupa Tańca Flamenco z Instytutu Hiszpańsko - Polskiego w Lublinie,
godz. 22.30 DJ Dr Embe + Tomasz Piątek ( saksofon).

 

Wstęp płatny:
5/10 zł

 

 

O Artystach:

 

Hiszpan Carlos Piñana urodził się w 1976 roku. Pierwszych lekcji gry na gitarze udzielał mu ojciec - znany gitarzysta flamenco Antonio Piñana. Sztukę gry na gitarze klasycznej kontynuował w Konserwatorium Muzycznym w rodzinnej Kartagenie, a następnie w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Murcji. Muzyk i kompozytor. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: nagrody Fundacji Egea „Alumbre 2001", pierwszego miejsca i Bordon Minero w Międzynarodowym Festiwalu Cantes Minores, nagród na festiwalach „Ramon Montoya" w Kordobie, oraz „Sabicas" w Calasparra.
Koncertował w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, we Włoszech, Irlandii, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Iranie, Egipcie, Tunezji i w Maroko.
Piñana wydał pięć płyt: „El Cuidado de una Esencia" (1996), „Cal-libri" (1999), „Palo Santo" (2001), „Mundos Flamencos"(2003) i „Misa Flamenca"(2007). Skomponował także ścieżkę dźwiękową do filmu „Naked" w reżyserii Juan Manuela Chumilla.
Piñana jest współdyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Gitary w Murcji i koordynatorem „Niño Ricardo" Międzynarodowego Konkursu Gitary Flamenco w Murcji.

 

Miguel Angel Orengo urodził się w południowo-wschodniej Hiszpanii. Karierę muzyczną rozpoczął w wieku pięciu lat, grając na bębnach w lokalnym zespole z rodzinnej Gwadelupy. Absolwent Wyższego Konserwatorium Muzycznego w Murcji, specjalność - perkusja symfoniczna. Swoją fascynację folklorem afro-kubańskim realizował pod kierunkiem perkusisty kubańskiego Jose Armando Garcia. W roku 1993 został przyjęty do Big Bandu - orkiestry przy Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Murcji. Koncertował w Hiszpanii, na Węgrzech i w Maroko. Od 1997 r. członek Zespołu Profesorów Muzyki i Sztuk Scenicznych (specjalność - perkusja) Konserwatorium Muzycznego w Kartagenie. Obecnie prowadzi zajęcia w Zawodowym Konserwatorium Muzycznym w Murcji. Orengo eksperymentował ze stylem, akompaniując zespołom jazzowym na festiwalach i koncertach, m.in. w Murcji, Kartagenie, Abaran, Walencji i Alicante. Współpracuje zespołami Los Parrandboleros, Por Herencia, Bionda, The Hot 5, oraz z solistami, m.in. Carlosem Piñaną i Naseerem Shammą. Wspólnie z Piñaną występował m.in. w Portugalii, Francji, we Włoszech, Grecji, Maroko, Iranie, Egipcie, ZEA i Japonii.

 

Organizator:

Stowarzyszenie Konotacje Sztuki SZTUKON,

Instytut Hiszpańsko - Polski w Lublinie,

Lubelskie Towarzystwo Gitarowe,

Katedra Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL

Niezależne Zrzeszenie Studentów KUL

Autor: Paweł Potakowski
Ostatnia aktualizacja: 03.11.2008, godz. 10:46 - Paweł Potakowski