W dniach 25 i 26 października br. miały miejsce obrady studenckiego jury konkursu Liste Goncourt – choix polonais. Sobota została przeznaczona na zakwaterowanie, natomiast wszystkie oficjalne punkty programu miały miejsce w niedzielę.

 

Obrady rozpoczęły się rankiem w siedzibie Instytutu Francuskiego w Krakowie i trwały kilka burzliwych godzin, podczas których przedstawiciele 12 wydziałów romanistycznych polskich uniwersytetów analizowali mocne i słabe strony książek nominowanych do nagrody. Przewodnictwo honorowe nad obradami objął zeszłoroczny zwycięzca konkursu, Pan Frédérik Verger.

 

Po zakończeniu tej części obrad, członkowie jury udali się na tradycyjny obiad do restauracji Cyrano de Bergerac, gdzie raz jeszcze przedyskutowali swój wybór. Podczas spotkania przedstawiciele uniwersytetów wypowiedzieli się na temat najwyżej ocenionych tekstów, w tym zwłaszcza na temat książki Davida Foenkinosa „Charlotte”, która w ich opinii została uznana za najlepszą w tegorocznej edycji.

 

Oficjalne ogłoszenie wyników obrad odbyło się tego samego dnia w Pałacu pod Baranami na konferencji prasowej, po której nastąpiło spotkanie autorskie z ubiegłorocznym laureatem nagrody, Panem Frédérikiem Vergerem.

 

Joanna Marczuk

Autor: Joanna Kudełko
Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014, godz. 12:23 - Joanna Skrzat