Koło Naukowe Romanistów działa od wielu lat przy Instytucie Filologii Romańskiej KUL.  Jest organizacją zrzeszającą głównie studentów Filologii Romańskiej pragnących pogłębiać swoją wiedzę i kontakt z językiem poprzez np. oglądanie filmów, wspólne wyjścia na koncerty, spektakle czy inne imprezy związane z językami i kulturą krajów romańskich.

 

Członkami Koła są także studenci innych kierunków chętni do współpracy. Studenci realizują i rozwijają swoje zainteresowania włączając się aktywnie w działalność innych kół, w tym działających na innych uczelniach.

 

Oprócz wewnętrznych spotkań Koła do jego działalności należy zaliczyć wielokrotny udział reprezentantów Koła w literackim konkursie La Liste Goncourt – Le Choix Polonais pod patronatem Instytutu Francuskiego w Krakowie, organizację Dnia Otwartych Drzwi KUL dla kandydatów oraz konkursów promujących języki i kulturę krajów romańskich w ramach Dni Kultury Studenckiej.

 

Koło wydaje również gazetkę pt. "Pourquoi pas?" w której zamieszczane są debiutanckie teksty studentów, recenzje, relacje, a także informacje o wydarzeniach kulturalnych.

 

Wród ostatnich dokonań członków Koła znajduje się przekład opowiadania Eugeniusza Małaczewskiego (1897–1922) pt.: „Koń na wzgórzu” na język hiszpański. Przekład pod tytułem „El caballo en el monte” ukazał się  nakładem wydawnictwa Werset w Lublinie w 2011 roku, a w 2012 roku przekład opublikowało  hiszpańskie wydawnictwo Encuentro.

 

 

Autor: Joanna Kudełko
Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013, godz. 19:30 - Joanna Skrzat