Lubelskie spotkania z flamenco

Stowarzyszenie SZTUKON zaprasza na jedyne w swoim rodzaju warsztaty gitarowe „FlamencoViva - Spotkanie z muzyką flamenco". Warsztaty rozpoczną się o godzinie 11.00 21-go listopada w siedzibie Instytutu Polsko-Hiszpańskiego przy ul. Kowalskiej 4 i potrwają do godziny 15.00 następnego dnia.

Warsztaty poprowadzi Carlos Piñana, hiszpański muzyk i kompozytor. Jest on laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki i Afryki. Piñana jest współdyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Gitary w Murcji i koordynatorem „Nino Ricardo" Międzynarodowego Konkursu Gitary Flamenco w Murcji.

Na podsumowanie pierwszego dnia warsztatów w Instytucie Hiszpańsko - Polskim odbędzie się koncert gitarowy Carlosa Piñany /gitara/ i Miguela Angela Orengo /perkusja/. Po koncercie swoje niezwykłe umiejętności taneczne zaprezentuje Grupa Tańca Flamenco z Instytutu Hiszpańsko-Polskiego.


Warsztaty zakończy o godz. 19.30 sobotni koncert duetu Carlos Piñana - Marek Bochniak /organy/ w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9 w Lublinie.

Zajęcia warsztatowe (ilość miejsc ograniczona) oraz koncerty; wstep wolny.


Zgłoszenia na bezpłatne zajęcia warsztatowe:

e-mail: sztukon@sztukon.com

gg: 1898464

 

Program
Flamenco Viva - spotkanie z muzyką flamenco

Prowadzi Hiszpan - Carlos Piñana: utalentowany gitarzysta flamenco młodego pokolenia.

21 listpada - piątek

godz 11.00- I cz. warsztatów ( Instytut Hiszpańsko-Polski, Ul. Kowalska 4 strona: www.ihp.com.pl)

godz.14.00 przerwa obiadowa

godz 15.00- II cz. warsztatów

godz 18.00 koncert Carlos Piñana /gitara/ Miguel Angel Orengo /perkusja/ (Instytut Hiszpańsko - Polski w Lublinie, ul. Kowalska 4).
- występ Grupy Tańca Flamenco z Instytutu Hiszpańsko - Polskiego w Lublinie.


22 listopada - sobota

godz. 11. 00- warsztaty ( Instytut Hiszpańsko-Polski)

godz. 15.00 przerwa obiadowa


godz. 19.30 koncert Carlos Piñana /gitara/ Marek Bochniak /organy ( Bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9).
godz. 21.00 zakończenie.

wstęp wolny


Ilość miejsc na warsztatach ograniczona.


Hiszpan Carlos Piñana urodził się w 1976 roku. Pierwszych lekcji gry na gitarze udzielał mu ojciec - znany gitarzysta flamenco Antonio Pinana. Sztukę gry na gitarze klasycznej kontynuował w Konserwatorium Muzycznym w rodzinnej Kartagenie, a następnie w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Murcji. Muzyk i kompozytor. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: nagrody Fundacji Egea „Alumbre 2001", pierwszego miejsca i Bordon Minero w Międzynarodowym Festiwalu Cantes Minores, nagród na festiwalach „Ramon Montoya" w Kordobie, oraz „Sabicas" w Calasparra.
Koncertował w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, we Włoszech, Irlandii, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Iranie, Egipcie, Tunezji i w Maroko.
Piñanawydał pięć płyt: „El Cuidado de una Esencia" (1996), „Cal-libri" (1999), „Palo Santo" (2001), „Mundos Flamencos"(2003) i „Misa Flamenca"(2007). Skomponował także ścieżkę dźwiękową do filmu „Naked" w reżyserii Juan Manuela Chumilla.
Piñana jest współdyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Gitary w Murcji i koordynatorem „Nino Ricardo" Międzynarodowego Konkursu Gitary Flamenco w Murcji.


Miguel Angel Orengo urodził się w południowo-wschodniej Hiszpanii. Karierę muzyczną rozpoczął w wieku pięciu lat, grając na bębnach w lokalnym zespole z rodzinnej Gwadelupy. Absolwent Wyższego Konserwatorium Muzycznego w Murcji, specjalność - perkusja symfoniczna. Swoją fascynację folklorem afro-kubańskim realizował pod kierunkiem perkusisty kubańskiego Jose Armando Garcia. W roku 1993 został przyjęty do Big Bandu - orkiestry przy Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Murcji. Koncertował w Hiszpanii, na Węgrzech i w Maroko. Od 1997 r. członek Zespołu Profesorów Muzyki i Sztuk Scenicznych (specjalność - perkusja) Konserwatorium Muzycznego w Kartagenie. Obecnie prowadzi zajęcia w Zawodowym Konserwatorium Muzycznym w Murcji. Orengo eksperymentował ze stylem, akompaniując zespołom jazzowym na festiwalach i koncertach, m.in. w Murcji, Kartagenie, Abaran, Walencji i Alicante. Współpracuje zespołami Los Parrandboleros, Por Herencia, Bionda, The Hot 5, oraz z solistami, m.in. Carlosem Pinaną i Naseerem Shammą. Wspólnie z Pinaną występował m.in. w Portugalii, Francji, we Włoszech, Grecji, Maroko, Iranie, Egipcie, ZEA i Japonii.

Marek Bochniak urodzony w Lublinie (1976) absolwent Studium Organistowskiego w Lublinie. Od 2001 r jest kierownikiem artystycznym Spotkań z Muzyką Organową w Dąbrowicy. Kompozytor i interpretator. Koncertował w Polsce.Występował w Niemczech (Münster - 1999, 2003), we Włoszech (Parma, 2000) oraz w Hiszpanii (Logrono, Valladolid, Madryt - 2003, 2004). W 2005 r. zaprezentował się podczas prestiżowego międzynarodowego Festiwalu Trzech Kultur (Festival de Tres Culturas) w Murcji. W 2006 wystąpił w duecie z hiszpańskim gitarzystą Carlosem Ramosem w Filharmonii Lubelskiej w koncercie poświęconym papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2002 r. nagrał swoją pierwszą płytę CD pt. Missa pro organo. Płyta spotkała się z życzliwym przyjęciem w Niemczech i Hiszpanii oraz pozytywnymi opiniami muzyków (Anabel Montesinos, Carlos Ramos, Isabel Césped). Jej egzemplarze zostały przesłane do Watykanu jako dar dla papieży Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.
Specjalizuje się w improwizacji organowej, a szczególnym źródłem inspiracji pozostaje dla niego twórczość francuskich kompozytorów XIX wieku.

 

Organizator:

Stowarzyszenie Konotacje Sztuki SZTUKON
Instytut Hiszpańsko - Polski w Lublinie
Lubelskie Towarzystwo Gitarowe
Katedra Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL
Niezależne Zrzeszenie Studentów KUL

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza

Radio Lublin
informator.lublin.pl


Kontakt:

Rafał Stefańczyk - Koordynator FlamencoViva
e- mail: rafal.stefanczyk@sztukon.comAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
gg: 1898464
Stowarzyszenie Konotacje Sztuki SZTUKON
Skr. Poczt. 312
20 - 001 Lublin

 

Autor: Paweł Potakowski
Ostatnia aktualizacja: 03.11.2008, godz. 10:40 - Paweł Potakowski