"Przegląd Uniwersytecki" 1/2018

 

Szanowni Państwo,

 

8 grudnia – to pośród innych ważnych dat w kalendarzu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dzień szczególny, obchodzony jako rocznica otwarcia Uniwersytetu.

 

W roku 2017 świętowaliśmy powstanie KUL po raz 99. W ramach obchodów 8 grudnia odprawiona została Msza św. dziękczynna w kościele akademickim oraz odbyła się uroczystość wręczenia pracownikom odznaczeń państwowych, resortowych i lokalnych. W niedzielę zaś, 10 grudnia, ta wyjątkowa w dziejach Uczelni data została uczczona koncertem Chóru KUL i zespołu instrumentów dętych pod dyrekcją Grzegorza Pecki w kościele akademickim oraz koncertem kameralnym w ramach cyklu OPUS MAGNUM – KULowskie wieczory z muzyką.

 

W dniu poprzedzającym 99. rocznicę utworzenia KUL, 7 XII 2017 r., Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednomyślnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. „W ciągu swojej 100-letniej historii – jak podkreślili senatorowie – KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. 

 

Wielki jubileusz KUL rozpoczynamy pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego.

 

 

 

dr Marzena Krupa

redaktor naczelna