Szanowni Państwo,

 

po wpisaniu w internetową wyszukiwarkę frazy „Światowy Zjazd Absolwentów KUL” pojawia się wiele stron: mediów krajowych i lokalnych, parafii i diecezji, organizacji i osób prywatnych..., a na nich zaproszenia, relacje, zdjęcia, wspomnienia. Historyczne wydarzenie zapisało się już w annałach Uniwersytetu, ale wciąż z przyjemnością, sentymentem, a niekiedy ze wzruszeniem wracamy do tych czerwcowych dni, które dały okazję do przeżycia niepowtarzalnych chwil w czasie trwania jedynego w swoim rodzaju jubileuszu. Wracamy do nich również na łamach bieżącego numeru, by nieobecnym pokazać, a uczestnikom przypomnieć, oczywiście w ogromnym skrócie, to, co wypełniło ramy dwudniowego spotkania.

 

Do licznego grona absolwentów KUL dołączyli w tym roku kolejni, którzy za 25 czy za 50 lat będą mieli szczęście przeżywać następne piękne jubileusze swojej Alma Mater. Podobnie jak większość z tych, którzy w tym roku wybrali nasz Uniwersytet na miejsce kształcenia i formacji, a jest ich zdecydowanie więcej niż w latach poprzednich.

 

W pierwszym numerze „Przeglądu Uniwersyteckiego” w nowym roku akademickim prezentujemy również inne inicjatywy jubileuszowe, a także ważne i ciekawe wydarzenia naukowe, rocznicowe i nie tylko. Wspominamy raz jeszcze ks. Idziego Radziszewskiego, tym razem w belgijskim wątku z jego biografii, tak istotnym w kształtowaniu się koncepcji nowego uniwersytetu o profilu katolickim. Wracamy też myślą do św. Jana Pawła II w nawiązaniu do pamiętnego roku dwóch konklawe, a czynimy to dokładnie po upływie 40 lat od dnia, w którym z loży błogosławieństw bazyliki św. Piotra ogłoszono urbi et orbi: „Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam [...] Carolum [...] Wojtyła”.

 

 

dr Marzena Krupa

redaktor naczelna