Szanowni Państwo,

 

Rzeczpospolita Polska i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Ojczyzna i Alma Mater, niepodległość i służba – to słowa, które przewijają się przez większość artykułów wypełniających bieżący numer „Przeglądu Uniwersyteckiego”. Po 100 latach od epokowego wydarzenia w dziejach Polski i po 100 latach od wizjonerskiej inicjatywy utworzenia uniwersytetu o profilu katolickim wracamy do przeszłości, przeżywamy i świętujemy obydwie rocznice, a także zastanawiamy się nad przyszłością. Wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Niepodległej i którzy ją budowali, wspominamy światłych, odważnych i niezłomnych ludzi zasłużonych dla KUL. Piszemy o jubileuszowych obchodach. To dominująca tematyka numeru.

 

W tym roku ostatni numer „Przeglądu Uniwersyteckiego” ukazuje się wyjątkowo na początku grudnia, oczywiście na okoliczność 100. rocznicy powstania KUL, obchodzonej 8 grudnia, dlatego też list Rektora KUL na Boże Narodzenie będą Państwo mogli przeczytać w numerze styczniowo-lutowym roku 2019.

 

U progu adwentowego czasu roku 2018 przekazuję zaś Państwu serdeczne życzenia. Składam je rokrocznie słowami ważnych postaci związanych z naszą Uczelnią. Tym razem sięgam po myśl bł. ks. Jerzego Popiełuszki, uczestnika Studium Pastoralnego na Wydziale Teologii KUL, jednego z – przygotowanego na rok podwójnego jubileuszu – pocztu nauczycieli wolności naszej Alma Mater: „[Maryja] najbardziej oczekiwała Chrystusa, bo oczekiwała Go jako matka, a nikt bardziej nie potrafi czekać na dziecko jak matka. Ona też nam pomaga czekać na Boże Narodzenie i Ją prosimy, aby święta w naszych rodzinach były przeżyte w duchu chrześcijańskiej miłości, przebaczeniu i radości”.

 

dr Marzena Krupa

redaktor naczelna