Pszczelarskie Oscary

img_6033 Podczas II edycji konkursu ,,Bliżej pszczół” (2018 r.) po raz pierwszy rozdane zostały Pszczelarskie Oscary. Statuetki przygotował artysta Arkadiusz Szwed, który od 2008 roku prowadzi własną pracownię Ceramiczną ALEZJA. Zajmuje się tworzeniem małych form ceramicznych, postaci, rzeźb. Autorska galeria Arka Szweda oferuje niepowtarzalną ceramikę artystyczną, oryginalne rzeźby ceramiczne oraz sztukę ceramiki użytkowej. Wszystkie prace wytwarzane są ręcznie.

Specjalnie na potrzeby konkursu artysta wykonał sześć rzeźb ceramicznych, img_6090 przedstawiających pszczelarza z ulem założonym na plecy. Pszczelarz ubrany jest w specjalistyczny strój, na głowie ma kapelusz pszczelarski, a w dłoni trzyma jeden ze sprzętów pszczelarskich (podkurzacz). Sylwetka pszczelarza i ul, przymocowany do niego za pomocą pasów, symbolizuje niezwykłą bliskość człowieka z pszczołami. Bliskość, która każdego pasjonata pszczelarstwa nierozerwalnie wiąże z jego skrzydlatymi przyjaciółmi. Stanowi to dosłowne rozumienie tytułu naszego konkursu i zachęca, aby także być ,,bliżej pszczół”.

6584_97644 Artysta wykonał projekt statuetki, którą otrzymują laureaci konkursu w kategorii podstawowej oraz ponadpodstawowej. Cokoły statuetek są wykonane w trzech charakterystycznych kolorach: brązowym (dla III miejsca), srebrnym (dla II miejsca) i złotym (dla I miejsca).
Autor: Grzegorz Tutak
Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020, godz. 12:43 - Agnieszka Trepka