Celem konferencji jest przedstawienie najnowszych osiągnięć metagenomiki, metataksonomiki, metatranskryptomiki, metabolomiki, proteomiki, mikrobiologii i mykologii w kontekście współczesnych, europejskich i światowych trendów związanych z rolnictwem i ogrodnictwem, w tym jakością środowiska, bioróżnorodnością oraz fitopatologią. Konferencja ma na celu promowanie badań dotyczących mikrobiomów i mykobiomów, głównie w agroekosystemach.

 

Celem Sympozjum jest również dyskusja naukowa i pokazanie najnowszych metod badania mikroorganizmów obejmujących genomikę, genetykę, proteomikę i biologię molekularną, które pozwalają poznać lepiej biochemię i fizjologię bakterii i grzybów, a także ich znaczenie w ochronie środowiska, biotechnologii, biologii medycznej i rolnictwie. Sympozjum będzie miejscem wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów do realizacji wspólnych projektów badawczych oraz wydarzeniem naukowym na temat kompleksowego rozpoznania bioróżnorodności mikroorganizmów w różnych środowiskach i najnowocześniejszych metod badawczych stosowanych w naukach przyrodniczych. Kontynuacja organizacji Sympozjum pozwoli na integrację i zacieśnienie kontaktów środowiska naukowego z obszaru nauk rolniczych, biologicznych, medycznych, środowiskowych i biotechnologicznych, zwłaszcza w zakresie prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad bioróżnorodnością mikroorganizmów różnych środowisk, uwzględniając najnowsze narzędzia badawcze i wpisując się doskonale w cele aktualnych dokumentów strategicznych, takich jak Europejski Zielony Ład , Strategia na rzecz Bioróżnorodności czy też Strategia Od pola do stołu rekomendowane do zastosowania do 2030 r.

 

Sympozjum jest jedynym w Polsce, cyklicznym wydarzeniem, obejmującym, promującym i rozpowszechniającym wykorzystanie technik wysokoprzepustowego sekwencjonowania do kompleksowego rozpoznania bioróżnorodności mikroorganizmów w agroekosystemach, a wśród sesji tematycznych znajduje się miejsce również na prezentacje z zakresu bioinformatyki i analizy danych, co jest nierozerwalnie związane z zastosowaniem technik „omicznych” w badaniach środowiskowych i zapewnia podejmowanie interdyscyplinarnych działań naukowych oraz integrację społeczności naukowej.

 

Niniejsza konferencja jest również doskonałym miejscem, dającym możliwość zaprezentowania wyników badań przez młodych adeptów nauki. W każdej dotychczasowej edycji Sympozjum uczestniczyło ponad 100 naukowców, będących specjalistami i ekspertami z zakresu ekologii mikroorganizmów, fitopatologii, genetyki, mikrobiologii, bioinformatyki, ochrony środowiska oraz rolnictwa.

 

Ósma edycja Sympozjum będzie okazją do spotkania badaczy wykorzystujących w pracy różne techniki sekwencjonowania i umożliwi kontynuację dyskusji nad skutecznością i wiarygodnością stosowanych metod metagenomicznych w analizie próbek środowiskowych.

 

Przewidujemy organizację następujących sesji naukowych:

Sesja I

MIKROBIOMY RÓŻNYCH ŚRODOWISK

Sesja II

MYKOBIOMY RÓŻNYCH ŚRODOWISK

Sesja III

METAGENOMY ŚRODOWISKA GLEBOWEGO I ICH POTENCJALNE ZASTOSOWANIA W BIOTECHNOLOGII

Sesja IV

METAGENOMIKA APLIKACYJNA, METABOLOMIKA, PROTEOMIKA I ICH ZNACZENIE W MONITORINGU JAKOŚCI ŚRODOWISKA I ZDROWIU CZŁOWIEKA

 

O zbliżającej się VIII edycji Metagenomy różnych środowisk na KUL opowiadamy w Lubelski Podcast Naukowy 🎥🎬🎙️🧬🧬🧬

Link do odcinka: https://youtu.be/ewt74O4wjR4

 

 

Autor: Artur Banach
Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024, godz. 14:39 - Artur Banach