Referaty plenarne i zaproszone wygłoszą:

 

PROF. DR HAB. ADAM JAWORSKI (UNIWERSYTET ŁÓDZKI, SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK W ŁODZI)

Adam Jaworski -  biochemik, mikrobiolog, specjalność biologia molekularna i genetyka drobnoustrojów

Studiował na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego.

  • Tytuł magistra uzyskał w 1964 r. (promotor, prof. W. Maciejewska-Potapczyk).
  • W 1971 r został doktorem nauk przyrodniczych (Instytut Mikrobiologii UŁ, promotor dr hab. L. Sedlaczek).
  • Habilitował się w 1983 r. (Zakład Mikrobiologii Przemysłowej, Inst. Mikrobiologii UŁ).
  • Tytuł naukowy profesora  uzyskał w 1992 r.
  • Od 1964 r. pracował w Zakładzie Mikrobiologii Przemysłowej Instytutu Mikrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego jako asystent, adiunkt i docent.
  • W latach 2013 – 2017 związany ze Społeczną Akademią Nauk w Łodzi.
  • W latach 1986-1988 odbył podoktorski staż w University of Alabama w Birmingham, USA.
  • W latach 1989-2005 odbywał liczne długo- i krótko-terminowe staże naukowe jako Visiting Professor w  Texas A&M University, USA; Osaka University, Japonia. 

Jest autorem/współautorem ok. 88 oryginalnych prac twórczych, z których większość w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, w tym Science, Nature Genetics, Gene; Proc. Natl. Acad. Sci. USA; Journal of Molecular  Biology; Nucleic Acids Research.

Profesor towarzyszy wszystkim cyklom naszej konferencji, począwszy od 2016 r., wygłaszając referaty plenarne i/lub inauguracyjne.

 

MAGDALENA GAJDZIŃSKA (DYREKCJA GENERALNA ds. BADAŃ NAUKOWYCH I INNOWACJI KOMISJI EUROPEJSKIEJ W BRUKSELI)

Magdalena Gajdzinska jest urzędnikiem ds. polityki w zakresie transformacji systemów żywnościowych w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej w Brukseli, odpowiedzialnym za mikrobiom, Unię Afrykańską i współpracę międzynarodową.

  • Wcześniej pracowała dla Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w Azji Środkowej.
  • Ponadto ma doświadczenie w pracy z administracją weterynaryjną i bezpieczeństwem żywności w innych instytucjach UE i Polskiej Administracji Weterynaryjnej.
  • Uzyskała dyplom z medycyny weterynaryjnej i bioinżynierii produkcji żywności na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, specjalizując się w higienie żywności pochodzenia zwierzęcego.

 

PROF. DR HAB. ŁUKASZ DZIEWIT (UNIWERSYTET WARSZAWSKI)

Prof. dr hab. Łukasz Dziewit mikrobiolog środowiskowy i genetyk.

Od początku kariery naukowej jest związany z Instytutem Mikrobiologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obecnie zajmuje stanowisko dyrektora.

  • Jest autorem i współautorem ponad 80 publikacji i 6 rozdziałów w książkach; współautorem 4 patentów; kierownikiem, opiekunem naukowym i wykonawcą w ponad 30 projektach polskich i międzynarodowych (NCN, NCBR, MNiSW. FNP, Horyzont); recenzentem projektów naukowych i publikacji w licznych czasopismach o zasięgu międzynarodowym.
  • W 2019 roku otrzymał zespołową nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za działalność wdrożeniową.
  • W 2015 roku otrzymał stypendium naukowe Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

Tematyka jego prac badawczych i wdrożeniowych łączy zagadnienia z zakresu mikrobiologii środowiskowej, ekologii molekularnej i biotechnologii mikroorganizmów. Główne kierunki jego badań to: (i) analiza różnorodności mobilnych elementów genetycznych i ich wpływu na biologię, ekologię i adaptację bakterii ekstremofilnych; (ii) bakterie oporne na antybiotyki i geny oporności na antybiotyki w różnych środowiskach; (iii) bioprospekcja i wykorzystanie mikroorganizmów w biotechnologii środowiskowej; (iv) opracowanie nowych narzędzi do analiz (meta)genomicznych i bioinformatycznych.

 

DR HAB. SYLWIA RÓŻALSKA, PROF. UŁ (UNIWERSYTET ŁÓDZKI)

Dr hab. Sylwia Różalska, prof. UŁ - biotechnolog, mykolog i mikrobiolog.

Od początku kariery naukowej jest związana z Katedrą Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

  • W latach 2016-2020 zastępca Prezesa Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.
  • Od 1999 r. Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (KT 190 ds. Biologii Gleby).
  • Jest autorką i współautorką ponad 60 publikacji, kierownikiem i wykonawcą projektów polskich i międzynarodowych (NCN, COST Actions), recenzentką publikacji w licznych czasopismach o zasięgu międzynarodowym.
  • W 2021 roku otrzymała zespołową nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za podręcznik akademicki „Biotechnologia drobnoustrojów w laboratorium i w praktyce”.

Badania dr hab. Sylwii Różalskiej obejmują możliwości wykorzystania grzybów mikroskopowych w procesach biotechnologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem ich zdolności do degradacji substancji toksycznych. Obecnie koncentruje się na potencjale degradacyjnym i biotransformacyjnym grzybów entomopatogennych, a także na możliwościach ich niekonwencjonalnego zastosowania w biotechnologii. Jej badania dotyczą również wpływu substancji toksycznych na produkcję metabolitów wtórnych przez grzyby. Interesuje się również wpływem czynników zewnętrznych na interakcje grzyb-roślina.

 

DR HAB. URSZULA ZIELENKIEWICZ (INSTYTUT BIOCHEMII I BIOFIZYKI PAN W WARSZAWIE)

Dr hab. U. Zielenkiewicz – biolog molekularny I mikrobiolog środowiskowy.
Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie również uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Od początku kariery naukowej związana z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, w którym obecnie jest kierowniczką Pracowni Środowiskowej i Ewolucyjnej Biologii Systemów.

  • Głównym celem badań dr hab. UZ jest poznanie mechanizmów powstawania i ewolucji naturalnych systemów biologicznych oraz charakterystyka wybranych środowisk. Metodami metagenomicznymi bada m.i. naturalne biofilmy, mikrobioty gleb, w tym skażonych substancjami toksycznymi, konsorcja bioreaktorów i zbiorników oczyszczalni oraz mikroorganizmy zasiedlające historyczne tkaniny jedwabne.
  • Wykorzystuje eksperymentalną ewolucję populacji drożdży do badania mechanizmów ewolucyjnych adaptacji organizmów do nowych nisz ekologicznych oraz pochodzenia złożonych systemów komórkowych.
  • W obszarze jej zainteresowań znajdują się również krótkie peptydy o właściwościach przeciw-drobnoustrojowych i roślinne miRNA o właściwościach przeciwzapalnych.
  • Jest autorką i współautorką ponad 50 publikacji, 2 rozdziałów w książkach, współautorką 2 patentów oraz kierownikiem i wykonawcą projektów NCN, MNiSW i NCBiR.

 

PROF. DR HAB. EMILIA FORNAL (UNIWERSYTET MEDYCZNY W LUBLINIE)

Prof. Emilia Fornal jest chemiczką analityczką, ekspertką w zakresie w chromatografii cieczowej i spektrometrii mas, nisko i wysokorozdzielczej.

  • Po uzyskaniu stopnia doktora nauk chemicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła dwa staże naukowe, roczny w Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) w Gif-sur-Yvette we Francji oraz dwuletni, jako stypendystka Marie Curie, w GlaxoSmithKline Research and Development (GSK R&D), Stevenage, Wielka Brytania.
  • Stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych uzyskała na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • Ukończyła studia podyplomowe menedżer projektów badawczych, zarządzanie projektami badawczymi i public relations w badaniach naukowych (WSEI, Lublin).
  • Jest uczestniczką studiów podyplomowych EMBA (INE PAN, Warszawa). Odbyła cykl szkoleń i staży w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju SIMS - zarządzanie infrastrukturą badawczą realizowanych w NCBR (Warszawa), Instytucie Max-Planck-Gesellschaft (Drezno, Niemcy) Instytucie Fraunhofera (Lipsk, Niemcy), Politechnice Drezdeńskiej (Drezno, Niemcy) i IBM TJ Watson Research (Yorktown Heights, NY, USA) oraz staż naukowy w Laboratorium Spektrometrii Mas Uniwersytetu Stanforda (Stanford, CA, USA) i wizytę studyjną w Imerial College (Londyn, UK).

Od 2016 roku pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, obecnie w Zakładzie Bioanalityki. Pełni funkcję prodziekanki Wydziału Biomedycznego, kieruje Katedrą Dietetyki i Bioanalityki oraz Zakładem Bioanalityki.

Jest członkinią Komitetu Chemii Analitycznej PAN, Amerykańskiego Towarzystwa Spektrometrii Mas (ASMS), Polskiego Towarzystwa Spektrometrii Mas i Polskiego Towarzestwa Chemicznego. Jej badania naukowe koncentrują się na zastosowaniach chromatografii cieczowej i spektrometrii mas w medycynie, farmacji i naukach o żywności. Posiada bogate doświadczenie w identyfikacji nowych substancji psychoaktywnych, analizach metabolomicznych i protemicznych, badanich żywności i metabolizmu leków.

Autor: Artur Banach
Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024, godz. 19:40 - Artur Banach