O KONFERENCJI

     Wejście Polski do Unii Europejskiej było określane przez wielu za największe wydarzenie ostatnich dekad. Referendum, które zostało przeprowadzone w dniach 7 - 8 czerwca 2003 wykazało, że większość Polaków pragnie dołączyć do strefy krajów Unii Europejskiej. Z dniem 1 maja 2004 Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niewiele osób skupiało się na tym, że Polska przystępując do Wspólnoty wyraziła tym samym zgodę na przyjęcie wspólnej europejskiej waluty - Euro. Wtedy wydawało się to jeszcze perspektywą nazbyt długoterminową. Z biegiem lat temat ten powrócił. Najpierw w 2007 roku  za sprawą Słowenii a następnie Słowacji, która z dniem 1 stycznia 2009 przyjęła walutę Wspólnoty. Euro geograficznie zbliżyło się do Polski. I tylko "potknięcie" Litwy o około 0,07% w ramach kryterium inflacyjnego sprawiło, że kolejny kraj nie dołączył do eurolandu. Kiedy podczas XVIII Forum Ekonomicznego odbywającego się w Krynicy w dniach 10-13 września 2008 roku premier Donald Tusk niejako wyznaczył datę wejścia Polski do strefy euro przez kraj przetoczyła się fala dyskusji. Narastający kryzys gospodarczy sprawił, że temat zastąpienia polskiego złotego powrócił ze zdwojoną siłą. Wraz z możliwościami wprowadzenia euro w Polsce wzrosła liczba pytań, wątpliwości, nadziei.

 

     Jakie szanse niesie za sobą wstąpienie Polski do grona państw posługujących się wspólna walutą oraz jakie mogą być konsekwencje przyjęcia euro? Te pytania towarzyszą nam dzisiaj na każdym kroku w radiu, prasie, telewizji. Zalewani informacjami, medialnymi doniesieniami powinniśmy sami wypracować własne zdanie ponieważ to my możemy już wkrótce zostać użytkownikami monet i banknotów euro.

 

Czy euro to dla Polski "dobry biznes"???

     Pojawienie się tego tematu wstąpienia Polski do strefy euro na spotkaniu Koła Naukowego Studentów Ekonomii, wynikało z racji nieuporządkowanej, w naszej ocenie, rzeczowej debaty ekonomicznej w tym wymiarze. Zrodziła się ona także z olbrzymiego zainteresowania tym tematem wśród studentów oraz środowisk naukowych. Nas jako studentów, interesują przede wszystkim szanse i zagrożenia wynikające z przyjęcia wspólnej waluty. Pragniemy, aby uczestnictwo w głównej konferencji programowej, każdy mógł wykształcić swoje zdanie na temat wad i korzyści zamiany polskiego złotego na euro. Uważamy, że każdy z nas powinien mieć szansę poznać poglądy euro entuzjastów jak i eurosceptyków. Nasza debata będzie doskonałą okazją do zaprezentowania i jednoczesnego skonfrontowania poglądów zwolenników jak i przeciwników euro.

 

    Jeżeli zastanawiasz się "Czy Polska potrzebuje euro?", "Jaki będzię koszt wprowadzenia wspólnej waluty" i "Czy naprawdę musimy je mieć?"- to znaczy, że nurtują Cię te same pytania co nas! ... Więc przyjdź! Odwiedź naszą konferencję i poznaj opinnie zaproszonych prelegentów.

 

    Poprzez organizację konferencji chcieliśmy umożliwić wszystkim zainteresowanym dostęp do rzetelnej wiedzy. Wykłady zaproszonych ekspertów, niekwestionowanych znawców tematu, wybitnych ekonomistów dadzą Ci unikalną szansę wypracować własną ocenę na temat korzyści i zagrożeń jakie niesie za sobą wprowadzenie euro. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie bój się pytać...

 

 

Plakat XIX Tydzień Ekonomiczny

 

 

                                                                           

Dnia 5 maja 2009 o godz 11.00 w auli im kard. Stefana Wyszyńskiego KUL odbyła się konferencja organizowana przez Koło Naukowe Studentów Ekonomii. Temat konferencji to: „Szanse i zagrożenia wynikające z wprowadzenia waluty euro w Polsce w czasie kryzysu gospodarczego". Jest to konferencja inaugurująca XIX Tydzień Ekonomiczny.

Autor: Jakub Paruch
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2010, godz. 13:27 - Jakub Paruch