Aktualności / Wydarzenia

Medal Signum Universitatis dla prof. Marty Lempart-Geratowskiej

prof. Lempart-GeratowskaRektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński 8 grudnia 2017 r. uhonorował Medalem Signum Universitatis prof. Martę Lempart-Geratowską, Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wyróżnienie jest wyrazem wdzięczności za pomoc okazaną przez prof. Lempart-Geratowską w przywracaniu blasku najbardziej zniszczonym dziełom sztuki ze zbiorów KUL.

 

Prof. Marta Lempart-Geratowska jest absolwentką Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Od 30 lat jest zatrudniona na macierzystym wydziale, a od roku 2002 kieruje Pracownią Przenoszenia i Rozwarstwiania Malowideł Sztalugowych - jedyną w Europie, która kształci w zakresie rozdzielania od siebie malowideł znajdujących się na jednym podobraziu. Ma na swoim koncie liczne prace konserwatorskie w zakresie malarstwa sztalugowego, w tym cztery samodzielne realizacje związane z rozwarstwianiem malowideł. Od roku 2013 pełni funkcję rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie konserwacji i restauracji malarstwa sztalugowego. Jest członkiem zespołu doradczego przy Muzeum KUL.

 

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, wręczając to odznaczenie podkreślił bardzo dobrą współpracę z krakowską ASP i podziękował za dotychczas okazywane wsparcie: - Wręczając Medal, wyrażamy szacunek i uznanie dla działalności Pani Dziekan na rzecz odrestaurowania i konserwacji zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uniwersytet chce w ten sposób podziękować Pani za wielką życzliwość i ogromny wkład włożony w przywracanie blasku najbardziej zniszczonym eksponatom naszego nowego Muzeum.

 

Współpraca pomiędzy KUL i ASP trwa od 7 lat. Dzięki niej odrestaurowanych zostało ponad 30 obiektów ze zbiorów sztuki KUL, w tym te najbardziej zniszczone, których konserwacja w warunkach rynkowych byłaby niezwykle kosztowna. ASP wykonuje większość z tych prac nieodpłatnie lub za równowartość zużytych materiałów malarskich. Przykładem szczególnej życzliwości prof. Lempart-Geratowskiej jest przyjęcie do konserwacji wielkiego, ponad 3-metrowego obrazu ołtarzowego ze sceną Ukrzyżowania, które w świetle przeprowadzonych przy okazji konserwacji badań wyszło spod pędzla Jana Bogumiła Plerscha, wybitnego artysty doby stanisławowskiej, którego freski zdobią najważniejsze pomieszczenia Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Obiekt ten, z uwagi na ogromne rozmiary, a także stopień zniszczeń, nie nadawał się na pracę dyplomową dla jednej osoby, został więc powierzony do konserwacji dwóm studentkom. Jest to pierwszy przypadek takiego „podwójnego dyplomu" w ponad 60-letniej historii Wydziału Konserwacji.

 

Słowo Rektora KUL

 

Fotorelacja