Życzenia Rektora KUL na Wielkanoc

 

 

Słowo Rektora KUL na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2019 roku

Słowo Rektora KUL"Zmartwychwstanie Chrystusa jest fundamentem, stoi w centrum naszej wiary i naszej nadziei. Ufamy, że nasz Pan nie pozostawił nas samym sobie, ale idzie z nami i wskazuje nam pewną drogę ku Bogu Ojcu. On także posyła nas z radosnym i pełnym otuchy orędziem do naszych sióstr i braci. Posyła nas, by dzielić się nadzieją ze wszystkimi ludźmi, zwłaszcza z tymi, którzy ją utracili”- pisze Rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński w Słowie na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2019 roku. List, którego tytuł brzmi „Zmartwychwstały Chrystus ostoją naszej nadziei” będzie odczytany w kościołach w drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

 

Zapraszamy do zapoznania się z całym listem.

Prezentacja monet „100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”

moneta jubileuszowaNarodowy Bank Polski, doceniając rolę KUL w historii Polski, wybił dwie monety upamiętniające 100-lecie uniwersytetu – złotą dwustuzłotówkę i srebrną dziesięciozłotówkę. Monety weszły do emisji w kwietniu 2019 r., a zaprojektował je Robert Kotowicz. Ich uroczysta prezentacja z udziałem Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL abp. Stanisława Budzika oraz członka zarządu NBP prof. Andrzeja Kaźmierczaka miała miejsce 15 kwietnia 2019 w Sali Senatu KUL.

 

Na awersie monety o nominale 200 zł w środkowej części znalazły się symbole władz KUL, napis Deo et Patriae, a w tle organy z auli im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Na rewersie zaś centralnie umieszczony został orzeł z herbu KUL. Na awersie monety srebrnej znalazł się napis: Deo et Patriae - dewiza KUL oraz liczba 100, stanowiąca nawiązanie do jubileuszu uniwersytetu. Na rewersie natomiast centralnie stylizowane popiersie księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora uczelni. W tle z lewej i prawej strony, stylizowane logotypy ośmiu uniwersyteckich wydziałów.

 

Fotorelacja

Pracownicy naukowi KUL powołani do Komisji Przygotowawczej Synodu

Już w przyszłym roku rozpoczną się obrady III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. W Niedzielę Zmartwychwstania Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik ogłosił nominacje na członków Komisji Przygotowawczej Synodu. Z radością informujemy, że w jej składzie znalazło się liczne grono pracowników naukowych KUL: ks. bp. dr hab. Józef Wróbel, prof. KUL, ks. dr hab. Bogusław Migut, prof. KUL, ks. dr hab. Alfred Wierzbicki, ks. dr hab. Leszek Adamowicz, ks. dr hab. Jarosław Marczewski, prof. dr hab. Wojciech Kaczmarek.

 

Zadaniem Komisji będzie przygotowanie regulaminu synodu, zbadanie istotnych problemów i potrzeb archidiecezji, zebranie uwag i wniosków duchowieństwa i wiernych, określenie tematów do dyskusji, pomoc w wyznaczeniu członków synodu oraz składu i zakresu prac poszczególnych komisji synodalnych

 

Serdecznie gratulujemy!

Przekaż 1% podatku na rzecz Fundacji Rozwoju KUL

 

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych. Zachęcamy do przekazania 1% podatku na rzecz Fundacji Rozwoju KUL.

 

 

 

15.02-07.06 Wystawa „Kierunek sztuka. Zbiory Muzeum KUL na Zamku Książ”

„Kierunek sztuka. Zbiory Muzeum KUL na Zamku Książ”Muzeum KUL, Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA serdecznie zapraszają na wystawę „Kierunek sztuka. Zbiory Muzeum KUL na Zamku Książ”. Wernisaż odbył się 15 lutego 2019 r. w oddziale WGS BWA w Zamku Książ. Wystawa będzie czynna do 7 czerwca.

15.04-24.05 Wystawa „Muzeum od kuchni!”

muzeum_plakat_kuchnia_www1 Muzeum KUL we współpracy ze studentami historii sztuki KUL  zaprasza na wystawę „Muzeum od kuchni!”, której wernisaż odbędzie się 15 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w pomieszczeniach Muzeum w Gmachu Głównym KUL.  Ekspozycja będzie czynna do 24 maja.

 

Więcej

 

 

 

 

24-26.04 "Czytanie z kawą" w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL

Czytanie z kawą Biblioteka Uniwersytecka KUL przed długim weekendem majowym chcąc zapewnić czytelnikom lepsze warunki do przyswajania wiedzy organizuje akcję "Czytanie z kawą".  W związku z tym w dniach 24-26 kwietnia 2019 r. zmienione zostają godziny otwarcia Biblioteki: Czytelnia Główna,  oraz Wypożyczalnia będą otwarte  do  godz. 21.00. Co więcej, w tych dniach każdy Czytelnik korzystający do późna z zasobów bibliotecznych zostanie poczęstowany kawą i ciastkiem.

19.05 OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką: Nadzwyczajny Koncert Fortepianowy

Tomasz Ritter koncertRektor KUL serdecznie zaprasza 19 maja 2019 r. na koncert z cyklu OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką.  Z okazji Święta Patrona Studentów bł. Piotra Frassatiego z Nadzwyczajnym Recitalem Fortepianowym wystąpi Tomasz Ritter. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, wstęp wolny.

Więcej

 

 

31.05 Konferencja „Integralny rozwój osoby i ochrona dzieła stworzenia"

„Integralny rozwój osoby i ochrona dzieła stworzeniaKUL oraz Międzynarodowa Sieć  Pedagogiczna PILGRIM zapraszają na międzynarodową konferencję naukową „Integralny rozwój osoby i ochrona dzieła stworzenia – teoria i praktyka międzynarodowej sieci pedagogicznej PILGRIM”, która rozpocznie się 31 maja 2019 r. o godz. 10.00 w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Gmachu Głównym.