Senat RP ustanowił rok 2018 Rokiem 100-lecia KUL

7 grudnia 2017 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W uchwale senatorowie podkreślili znaczenie KUL w dziejach naszego kraju: „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. Za przyjęciem uchwały głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała

3000 gości na Światowym Zjeździe Absolwentów KUL

Przez dwa dni absolwenci KUL z całej Polski, wielu krajów Europy (m.in. z Czech, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Chorwacji, Włoch), z USA, Kanady i z Australii uczestniczyli w Światowym Zjeździe Absolwentów i wydarzeniach przygotowanych dla nich przez Uczelnię. W zjeździe wzięło w sumie udział ok. 3 tys. osób. Przy obsłudze gości pracowało 80 wolontariuszy oraz pracownicy KUL.

 

Światowy Zjazd Absolwentów KUL

Zjazd był czasem spotkań po latach w gronie przyjaciół i znajomych ze studiów oraz licznych wspomnień. Goście Uniwersytetu brali udział we wspólnej modlitwieuroczystym posiedzeniu Senatu KUL, wykładach, spotkaniach autorskich, wystawach i koncertach. Jubileuszowy wykład zatytułowany „100 lat Uniwersytetu katolickiego w Lublinie – zamierzenia i wyzwania" wygłosił wybitny literaturoznawca prof. Stefan Sawicki. Wszystkie wydarzenia przygotowane przez organizatorów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wśród nich także specjalnie na tę okazję zaprojektowany panel „Uczniowie wolności”.

 

Swoje "pozdrowienia oraz zapewnienie o duchowej więzi i bliskości z całą wspólnotą akademicką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II" na ręce Rektora KUL dla wszystkich uczestników zjazdu przesłali biskupi Konferencji Episkopatu Polski, obradujący w tym czasie na 379. zebraniu plenarnym w Janowie Podlaskim. Przypomnijmy, że obrady Zebrania Plenarnego KEP na KUL towarzyszyły rozpoczęciu jubileuszowego roku akademickiego w październiku.

 

Zjazd

 

Dla uczestników zjazdu zagrali znakomici artyści. Słynny cykl koncertów skrzypcowych Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku" zaprezentowała w wypełnionej po brzegi sali CSK skrzypaczka Natalia Walewska, która wystąpiła z Orkiestrą Kameralną AMBERTO. Tego samego wieczoru dziedziniec KUL zmienił się w KULowską kawiarenkę, gdzie w tropikalnej atmosferze i siestowych klimatach absolwentom KUL czas umilał muzycznie znany i ceniony dziennikarz Marcin Kydryński. Przed północą zaś zakończyło się widowisko plenerowe w wykonaniu studenckiego Teatru ITP zatytułowane „Niebieski ptak”. Drugiego wieczoru znakomity koncert dla absolwentów KUL na dziedzińcu uniwersyteckim zagrali światowej sławy zespół KROKE wraz z Anną Maria Jopek.

 

W grupie zarejestrowanych absolwentów najstarsi ukończyli KUL 66 lat temu, w roku  1952 i odwiedzili swoją Alma Mater mając 90 lat, najmłodsi ukończyli KUL w ubiegłym roku. Wielu absolwentów przyjechało z dziećmi i z wnukami. Często można było spotkać wielopokoleniowe rodziny absolwentów KUL. Psychologia, teologia, filozofia, historia, filologia polska, prawo i historia sztuki to kierunki najliczniej reprezentowane przez absolwentów.

 

Zjazd

Spotkanie i wyjątkowe urodziny Uczelni świętowano także toastem i urodzinowym tortem, który miał 3 metry długości i prawie metr szerokości  oraz ważył ponad 120 kg, wspólnym odśpiewaniem  "Plurimos annos" oraz pamiątkowym zdjęciem.

 


Jak wszystkie ważne uniwersyteckie wydarzenia, uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kościele Akademickim. Homilię wygłosił Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik.

 

 

Pierwszy rektor KUL ks. Idzi Radziszewski wybrał za patrona uniwersytetu Najświętsze Serce Pana Jezusa. Każdego roku w dniu Święta Patronalnego rektor na nowo zawierza Sercu Jezusowemu społeczność akademicką KUL.

 

 

Wykład otwierający Światowy Zjazd Absolwentów wygłosił jeden z najstarszych profesorów, długoletni prorektor KUL prof. Stefan Sawicki.

 

 

 


 

 

Zdjęcia ze Zjazdu

Trwa rejestracja na studia

Rejestracja na studia10 kwietnia 2018 r. KUL rozpoczął rejestrację kandydatów na studia. Maturzyści będą mieli czas na elektroniczną rejestrację do 9 lipca, a ogłoszenie wyników postępowania rekrutacyjnego nastąpi 14 lipca. Rejestracja kandydatów na studia II stopnia odbędzie się w terminie 25 kwietnia – 16 lipca, a ogłoszenie wyników - 20 lipca. W ofercie uczelni jest ponad 40 kierunków studiów humanistycznych, społecznych, teologicznych, prawnych, filozoficznych, ścisłych oraz studia międzyobszarowe w Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych.

 

W tegorocznej rekrutacji uniwersytet przygotował 4 nowości, są to:

Od 100 lat jest KUL - jubileuszowa impresja filmowa

 

Z okazji stulecia KUL przygotowaliśmy film promocyjny, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy.

 

  

XV Lubelski Festiwal Nauki - rezerwacja uczestnictwa

Lubelski Festwial NaukiRuszyła rezerwacja uczestnictwa w XV edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w 15-21 września 2018 r. pod hasłem "Człowiek inspiracją nauki".

 

Festiwal jest wydarzeniem o charakterze naukowo-kulturalnym, które promuje i popularyzuje najnowsze osiągnięcia naukowe i techniczne. Jego głównym celem jest upowszechnianie nauki poprzez pokazanie, że nauka nie jest tak niedostępną i niezrozumiałą częścią rzeczywistości, jak mogłoby się wydawać.

 

Serdecznie zapraszamy do inspirowania się i zgłębiania tajników nauki w ramach projektach, które będą realizowane na KUL (17-21 września 2018 r.) oraz odwiedzenia nas podczas Lubelskiego Pikniku Naukowego 16 września 2018 r. na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

 

Obecnie zgłoszone projekty oraz pojawiające się codziennie nowości znajdą Państwo w zakładce "Program" na stronie festiwal.lublin.pl 

Na Wydziale Filozofii budowane są ontologie dla wyszukiwarki Google

Właśnie ukazała się wersja 3.4 ontologii Schema.org tworzonej przez Google w kooperacji z takimi firmami jak Microsoft, Yahoo czy Yandex. Miło nam poinformować, że w najnowszej wersji Schema.org znajdziemy ontologię dziedziny motoryzacji utworzoną m.in. przez pracownika Wydziału Filozofii KUL dra hab. Roberta Trypuza.

27.10-30.09.2018 Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała na wystawie w Muzeum KUL

Kolekcja mistrzów MusiałaPonad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, jest prezentowanych na wystawie czasowej w Muzeum KUL. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę. Wystawa będzie prezentowana do 30 września 2018 r.
Godziny otwarcia Muzeum KUL

  

Więcej

23.03-30.06 "Praktyczne piękno" - wystawa prac Marii Chomentowskiej

wystawa ChomentowskaW piątą rocznicę śmierci Marii Chomentowskiej (1924-2013), jednej z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz – współtwórczyni „stylu mebli IWP” – polskiego funkcjonalizmu – Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II we współpracy ze studentami historii sztuki KUL przygotowało pierwszą monograficzną wystawę jej twórczości. Wystawę "Praktyczne piękno" w Gmachu Głównym KUL będzie można oglądać do 30 czerwca 2018 r., a jej wernisaż odbędzie się 23 marca o godz. 18.30.

 

Więcej

15.06-15.08 Zapisy na obóz Duszpasterstwa Akademickiego w Tatrach

Obóz Duszpasterstwa Akademickiego 2018Duszpasterstwo Akademickie KUL organizuje obóz studencki w miejscowości Małe Ciche w Tatrach w terminie 1-11 września 2018 r. Termin zgłoszeń upływa 15 sierpnia 2018 r.

 

 

26.06 Wykład "Jak rozwiązać problem relacji Bóg-zło?"

Wydział Filozofii zaprasza na wykład "Jak rozwiązać problem relacji Bóg-zło?" i dyskusję. Wykład, w ramach Otwartego Seminarium z historii i filozofii religii, wygłosi prof. Jacek Wojtysiak (KUL).

 

Seminarium realizowane w ramach grantu FNP Mistrz kierowanego przez prof. Piotra Gutowskiego odbędzie się 26 czerwca 2018 r., o godz. 16.00 w s. C-220.


Wstęp wolny

28.06 Ekumeniczne nabożeństwo oraz debata o Eucharystii

Lublin ekumeniczny28 czerwca o godz. 18.00 w Katedrze Prawosławnej przy ul. Ruskiej 15 odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo oraz debata o Eucharystii w ramach cyklu „Lublin ekumeniczny 2018. W stulecie odzyskania niepodległości (1918-2018)”. Homilię w czasie nabożeństwa wygłosi bp Paweł Hause (Kościół Ewangelicko-Augsburski), po nabożeństwie o godz. 19.00 ekumeniczna debata teologów o Eucharystii „Oddzielnie teraz – razem na wieki?” z udziałem ks. prof. Przemysława Kantyki (KUL), abp. Paisjusza (Kościół Prawosławny), abp. Stanisława Budzika (Kościół Rzymskokatolicki), bp. Pawła Hause (Kościół Ewangelicko-Augsburski) oraz bp. Marka Izdebskiego (Kościół Ewangelicko-Reformowany).

28-29.06 III Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne „Metagenomy różnych środowisk”

Katedra Biochemii i Chemii Środowiska zaprasza na III Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne „Metagenomy różnych środowisk”, które odbędzie się 28–29 czerwca 2018 r. w Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala CTW-113.

 

Więcej

28.06-01.07 XII Warsztaty Filozofii Przyrody

Sekcja Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych Polskiego Towarzystwa Filozoficznego zaprasza na XII Warsztaty Filozofii Przyrody.
 
Warsztaty odbędą się w Domu Pracy Twórczej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Kazimierzu Dolnym w dniach 28 czerwca – 1 lipca 2018 r.
 
 

5-8.09 Twórczy umysł. II Letnia Szkoła Kognitywistyki

Letnia Szkoła KognitywistykiKognitywistyka KUL i Wydział Filozofii KUL zapraszają na II Letnią Szkołę Kognitywistyki pt. Twórczy umysł, która odbędzie się w Kazimierzu Dolnym 5-8 września 2018 r. Ideą przewodnią II Szkoły jest przedstawienie stanu badań oraz kognitywistycznego ujęcia zjawisk związanych z kreatywnością, wyobraźnią (zwłaszcza — wyobraźnią twórczą) oraz myśleniem.

 

Dlaczego kreatywność?

Plakat

 

 
 
SZKOLA_2.jpg
 UO_2.jpg