Umowa KUL z Wołyńską Prawosławną Akademią Teologiczną w Łucku

19 października została podpisana umowa bilateralna pomiędzy Wołyńską Prawosławną Akademią Teologiczną w Łucku a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Umowę podpisali ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, Rektor KUL oraz ks. Wolodymyr Wakin, Rektor Wołyńskiej Prawosławnej Akademii Teologicznej. Przedmiotem umowy jest współpraca w dziedzinie badań naukowych, wymiany naukowców i studentów, organizowanie wspólnych konferencji naukowych i seminariów, wymiana publikacji, organizowanie przedsięwzięć kulturalnych.

2014-10-20

Srebrny KUL

Reprezentacja Konwiktu Księży Studentów KUL zdobyła srebrny medal podczas V Mistrzostw Polski Księży w Siatkówce, które odbyły się w dniach 17-18 października 2014 r. w Szczecinie. Drużyna KUL wystartowała po raz pierwszy i od razu osiągnęła wielki sukces. Gratulujemy!

2014-10-20

Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa

W październiku na KUL rozpocznie się cykl wykładów otwartych pt. Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa. Wykłady będą odbywały się raz w miesiącu. Skierowane są do studentów KUL oraz zaproszonych uczniów. Pierwszy wykład odbędzie się 23 października.

2014-10-19

Studenci z University of Notre Dame na KUL

W dniach 19-26 października Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II gościć będzie studentów z University of Notre Dame w Stanach Zjednoczonych.

 

Dziewięciodniowy program przygotowany specjalnie dla studentów jednego z najbardziej prestiżowych katolickich uniwersytetów na świecie zatytułowany jest The Church in Poland, Iconography, and John Paul II on the Human Person. W intensywny plan pobytu wpisane są wykłady z takich dziedzin jak historia Polski, historia Kościoła na ziemiach polskich oraz teologia i filozofia. Nie zabraknie więc prowadzonych przez specjalistów z KUL wykładów dotyczących historii mniejszości narodowych w Polsce, zmian społeczno-politycznych ostatniego ćwierćwiecza, roli nauczania Karola Wojtyły na KUL w czasach komunizmu oraz personalizmu w jego myśli filozoficznej. Uczestnicy spotkają się z Panią prof. Urszulą Paprocką-Piotrowską, Prorektor KUL ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą. Czekają ich również spotkania z JE Abp. Stanisławem Budzikiem, JE Abp. Ablem i ks. prof. Andrzejem Szostkiem, uczniem Karola Wojtyły. Ponadto zaplanowane są spotkania z polskimi studentami. Pierwsze dni pobytu w Polsce goście spędzą w Lublinie, następnie udadzą się do Krakowa, Wadowic, Częstochowy i Warszawy. W czasie podróży odwiedzą miejsca szczególnie związane z Janem Pawłem II.


Program został przygotowany i jest koordynowany przez Uniwersytet Otwarty KUL.

2014-10-17

Prof. Piotr Francuz wśród laureatów tegorocznej Nagrody Teofrasta

Pan prof. Piotr Francuz, Dyrektor Instytutu Psychologii KUL jest wśród laureatów tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu „Charaktery” za najlepsze książki psychologiczne.

2014-10-17

Trwają zapisy na zajęcia Uniwersytetu Otwartego

Uniwersytet Otwarty KUL zaprasza na zajęcia wszystkich: dzieci, młodzież, dorosłych, w tym również seniorów, a także całe rodziny. W ofercie znajduje się wiele ciekawych zajęć. Wszystkie to oryginalne, różnorodne w treści i formie, dostosowane do wieku i poziomu wiedzy odbiorców wykłady, warsztaty, kursy i szkolenia. Ich tematy odpowiadają wszystkim dziedzinom nauki reprezentowanym na uniwersytecie. Są więc zajęcia z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych, humanistycznych, a także teologicznych. Szczegóły na stronie www.open.kul.pl.

2014-10-02

Warsztaty dla studentów w Uniwersytecie Otwartym KUL

Uniwersytet Otwarty KUL zaprasza studentów na następujące cykle warsztatów, rozpoczynające się w październiku:


• Stuninguj swój mózg - warsztaty technik pamięciowych
• Laboratorium kreatywności, czyli jak myśleć kreatywnie
• Włochy bez tajemnic, czyli krótki kurs włoskiej kultury i języka (dwa poziomy zaawansowania)


Cena dla studentów KUL to jedynie 6,40 zł za godzinę zajęć! Informacje i zapisy: www.open.kul.pl oraz w sekretariacie (Gmach Główny KUL, s. 109A; tel. 81 445 4290; otwarty@kul.pl).

2014-10-16

17.10-5.11 Wystawa ikon autorstwa Pani Katarzyny Bieniasz

wystawa_ikon_K._Bieniasz_2Instytut Filologii Słowiańskiej KUL w ramach obchodów jubileusz 25-lecia zaprasza na wystawę ikon autorstwa Pani Katarzyny Bieniasz. Wernisaż wystawy odbędzie się 17 października o godz. 13.00 w Atrium Collegium Norwidianum. Wystawa będzie czynna od 17 października do 5 listopada w Atrium Collegium Norwidianum.

2014-10-17

10.09-31.10 Ks. Profesor Remigiusz Popowski (1936-2014) - wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL

ks._R._Popowski_-_wystawa

 

W dniach od 10 września do 31 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej KUL (ul. Chopina 27, IV p.) czynna będzie wystawa pośmiertna: "Ks. Profesor Remigiusz Popowski (1936-2014)".

2014-09-09