Senat RP ustanowił rok 2018 Rokiem 100-lecia KUL

7 grudnia 2017 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W uchwale senatorowie podkreślili znaczenie KUL w dziejach naszego kraju: „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. Za przyjęciem uchwały głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała

2017-12-07

Metropolita Lubelski o KUL w liście pasterskim na Wielki Post 2018

Metropolita Lubelski i Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik część listu pasterskiego na Wielki Post 2018 poświecił jubileuszowi 100-lecia KUL. Czytamy w nim:

 

„W obchody rocznicy odzyskania niepodległości wpisuje się także jubileusz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który obchodzi setną rocznicę swojego powstania. Jego założyciel i pierwszy rektor, ksiądz Idzi Radziszewski, był człowiekiem wielkich pragnień i proroczych wizji – i potrafił je zrealizować. Jeszcze jako rektor Akademii Duchownej w Petersburgu zgromadził wokół siebie najwybitniejszych przedstawicieli tamtejszej Polonii i już w lutym 1918 roku założył Komitet Organizacyjny Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie. Był przekonany, że odradzającej się Ojczyźnie bardzo potrzebna będzie uczelnia katolicka.

 

Zaskakująco aktualne są jego diagnozy dotyczące polskiego katolicyzmu: „Polska – mówił – uchodzi i słusznie, za kraj katolicki, ale znający bliżej stosunki wiedzą doskonale, że, niestety, bardzo często ten katolicyzm jest czymś bardzo powierzchownym, niepobudzającym do czynu, owszem w bardzo wielu wypadkach jest tylko resztką pozostałej tradycji bez głębszego uświadomienia. I jeśli kiedy, to zwłaszcza teraz uniwersytet katolicki ma olbrzymie zadanie do spełnienia, rozpoczęła się bowiem budowa państwa polskiego”.

 

Ksiądz Idzi Radziszewski był przekonany, że nie wystarczy mieć dobrych fachowców od ekonomii i polityki, potrzeba także uwzględnić wymiar kultury i ducha. Projekt Uniwersytetu został zaakceptowany przez Konferencję Episkopatu Królestwa Polskiego a funkcję rektora biskupi powierzyli księdzu Radziszewskiemu. Dzięki jego dynamicznym działaniom nowy uniwersytet został otwarty już kilka tygodni po odzyskaniu niepodległości. Pierwsza inauguracja miała miejsce w gościnnych progach Seminarium Duchownego w Lublinie, 8 grudnia 1918 roku.

 

Pięknie skomentował to wydarzenie Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, a przedtem biskup lubelski i Wielki Kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: „Zanim oficjalnie ogłoszono wolną Polskę, tutaj, w skromnych murach miasta dopiero co wyzwolonego, rodzi się myśl przekazywania zmartwychwstałej Polsce prawdy zaślubionej z miłością. Jeszcze ciało Ojczyzny omdlałe, ale już duch ochoczy! Ten duch podrywa się, aby dać świadectwo, że Polska, która przez wielką zbrodnię narodów rozbiorczych została złożona do grobu, nie umarła, ale zgromadziła potężne siły na moment swojego zmartwychwstania. Był to pierwszy śpiew wolnego narodu, który rozlegał się jeszcze niemal na gruzach, w ubóstwie i szatach podartych. Zwiotczałe członki narodu jeszcze nie rozprostowały się do nowego życia, a tutaj już budziło się życie zapowiadające służbę «Deo et Patriae» (Bogu i Ojczyźnie) – prawdę czynioną w miłości, bo tego najbardziej potrzeba odradzającej się Ojczyźnie”.

 

List pasterski na Wielki Post 2018

2018-02-19

Wręczenie odznaczeń państwowych oraz promocje doktorskie

promocje doktorskieW rocznicę śmierci założyciela uczelni i jej pierwszego rektora ks. Idziego Radziszewskiego (22 lutego 2018 r.) miała miejsce uroczystość promocji doktorskich połączona z wręczeniem odznaczeń państwowych. Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczonych zostało 6 pracowników KUL: dr Krzysztof Ciepliński (Instytut Psychologii), dr hab. Konrad Klimkowski (Instytut Filologii Angielskiej, Prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych), dr hab. Bogusław Marek (Dyrektor Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL), dr hab. Hubert Łaszkiewicz, prof. KUL (Instytut Historii), dr hab. Zbigniew Pańpuch (Instytut Filozofii), dr hab. Wiesław Pawlak, prof. KUL (Instytut Filologii Polskiej). Wręczenia odznaczeń w imieniu Ministra Edukacji Narodowej dokonał Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.

 

Społeczność akademicka KUL wzbogaciła się 49 nowych doktorów. Dyplomy doktorskie otrzymało 16 młodych naukowców z Wydziału Nauk Humanistycznych (WNH), 12 z Wydziału Teologii (WT), 10 z Wydziału Nauk Społecznych (WNS), 9  z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji (WPPKiA) oraz 4 z Wydziału Filozofii (WF).

 

Dyplomy doktora habilitowanego otrzymało 7 naukowców: ks. dr hab. Walerian Bugel (WT), dr hab. Sebastian Kwiecień (WPPKiA), dr hab. Paweł Nowik (WPPKiA), dr hab. Grzegorz Wolak (WPPKiA), dr hab. Natasza Szutta (WF), pracownik Uniwersytetu Gdańskiego), dr hab. Anna Krochmal (WNH), dr hab. Monika Sidor (WNH).

 

Na stanowisko profesora nadzwyczajnego awansowani zostali: ks. dr hab. Jarosław Jęczeń (Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej), dr hab. Anna Kawalec (Instytut Kulturoznawstwa) oraz dr hab. Piotr Kopiec (Instytut Ekumeniczny).

2018-02-22

26.02 JA JESTEM. Koncert z okazji jubileuszu 100-lecia KUL

wyd_plakat_ja-jestem_multimediaFragmenty Pisma Świętego w wyjątkowej interpretacji czołowych polskich artystów (m.in. Anny Dymnej, Małgorzaty Kożuchowskiej,  Stanisława Soyki czy Wojciecha Malajkata) będzie można usłyszeć 26 lutego 2018 r. o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur podczas koncertu „Ja Jestem”, dedykowanego Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu Jana Pawła II w stulecie jego istnienia. Tekstom, które poprowadzą nas śladami historii zbawienia człowieka, towarzyszyć będzie muzyka symfoniczna.  Bilety do nabycia w kasie CSK oraz w sprzedaży internetowej na portalu www.eventim.pl

 

Koncert „Ja Jestem” to  wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Na scenie wystąpią Anna Dymna, Małgorzata Kożuchowska, Jerzy Trela, Stanisław Soyka, Adam Woronowicz, Wojciech Malajkat, Miłogost Reczek. W ich interpretacji usłyszymy fragmenty Pisma Świętego ukazujące historię zbawienia człowieka, od Księgi Rodzaju aż do Apokalipsy św. Jana. Reżyserem koncertu jest aktor i reżyser oraz pomysłodawca projektu BIBLIA AUDIO Krzysztof Czeczot. Oprawę muzyczną koncertu zapewni 40-osobowy zespół Orkiestry Trybunału Koronnego, a Chór KUL wykona Psalm 139.

 

Bilety, w cenach: 40, 60, 80 i 120 zł, można nabyć w kasie CSK oraz na www.eventim.pl.

 

Koncert stanowi zwieńczenie trzyletniej pracy nad przygotowaniem pierwszego nagrania całego Pisma Świętego (BIBLIA AUDIO superprodukcja) w języku polskim. Efekt to trwające 113 godzin profesjonalne słuchowisko z dźwiękami tła i własną muzyką, w przygotowaniu którego wzięło udział wielu znanych aktorów oraz setki amatorów-wolontariuszy. Partnerem projektu był KUL. Na uniwersytecie zrealizowanych zostało część nagrań w grudniu 2016 r. Wzięli w nich udział studenci i pracownicy oraz Chór KUL. Słuchowisko dostępne jest online na stronie www.bibliaaudio.pl, a także na płytach CD oraz na pendrive’ach.

 

Rektor KUL zaprasza na koncert

 

Wywiad z Krzysztofem Czeczotem

 

Partnerzy koncertu:

Lubelskie 

 

 

Koncert wsparli także Fundacja PZU, Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz PGE Dystrybucja S.A.

2018-02-08

KUL wśród uczelni najlepiej przygotowujących do egzaminów na aplikacje prawnicze

Absolwenci prawa KUL zajęli bardzo dobre 5. miejsce wśród osób ubiegających się o przyjęcie na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą w 2017 roku. Jak wynika z analizy wyników egzaminów wstępnych, przedstawionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zdawalność absolwentów KUL wyniosła 72,1%, podczas gdy zdawalność ogółem to 54,1% (do egzaminów przystąpiło 7997 osób, absolwentów 44 uczelni).

Więcej

2018-02-09

Od 100 lat jest KUL - jubileuszowa impresja filmowa

 

Z okazji stulecia KUL przygotowaliśmy film promocyjny, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy.

 

  

2017-12-20

27.10-17.06.2018 Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała na wystawie w Muzeum KUL Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni

Kolekcja mistrzów MusiałaPonad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, jest prezentowanych na wystawie czasowej w Muzeum KUL. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę. Wystawa będzie dostępna do 17 czerwca 2018 r.
Godziny otwarcia Muzeum KUL

  

Więcej

2017-10-17

19.01-30.09 Sztuka jest KUL. Wystawa ze zbiorów Muzeum KUL w malborskim zamku

Sztuka jest KULPochodzące ze zbiorów sztuki KUL dzieła m.in. Matejki, Chełmońskiego czy Tetmajera można podziwiać na przygotowanej dla uczczenia stulecia KUL wystawie „Sztuka jest KUL”. Bogate zbiory polskiego i zagranicznego malarstwa oraz rysunku prezentowane są w Muzeum Zamkowym w Malborku. Wystawa będzie otwarta do 30 września 2018 r.

 

Więcej

 

2018-01-16

13.02-29.03 Wystawa fotografii Leszka Mądzika „Faktura czasu“

Galeria Instytutu Polskiego w Wiedniu zaprasza na wystawę fotografii Leszka Mądzika  „Faktura czasu“, którą będzie można oglądać do 29 marca 2018 roku.

2018-02-07

25.02 OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką: Gliere Quartet

Opus MagnumRektor KUL serdecznie zaprasza w niedzielę 25 lutego 2018 r. na koncert z cyklu OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką. Z okazji 96. rocznicy śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego Rektora KUL z koncertem kameralnym wystąpi Gliere Quartet.

 

Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL, godz. 18.00, wstęp wolny.

 

 

 

Więcej

2018-02-13