Zmarł prof. Władysław Bartoszewski

wb-cb24 kwietnia, w wielu 93 lat zmarł prof. Władysław Bartoszewski,

jeden z najwybitniejszych Polaków XX wieku.

 

W latach 1973-1985 wykładowca historii najnowszej w I Katedrze Historii Nowożytnej Polski na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL.

 

Polityk, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania warszawskiego. Dwukrotnie minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji, sekretarz stanu i pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do ostatnich dni aktywny działacz społeczny i polityczny.

 

Pisarz, którego bogata twórczość piśmiennicza obejmuje ok. 40 książek i blisko 1500 artykułów, publikowanych w kilku językach. Dotyczy ona przede wszystkim zagadnień związanych z historią najnowszą (Powstanie Warszawskie, pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej) oraz dyplomacją.

 

Za wybitne zasługi, których świadectwem pozostaje niezwykle bogaty życiorys, profesor Władysław Bartoszewski został uhonorowany dziesiątkami nagród i odznaczeń. Do najważniejszych należą: Order Orła Białego (1995), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (nadany przez prezydenta RP na wychodźstwie, Edwarda Raczyńskiego w 1986 r.), Krzyż Orderu Zasługi RFN, papieski Order św. Grzegorza Wielkiego, Wielki Krzyż Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy, Wielki Krzyż estońskiego orderu Krzyża Ziemi Maryjnej oraz austriacki Krzyż Honorowy za Naukę i Sztukę I klasy.

 

Od 2008 r. Władysław Bartoszewski był doktorem honoris causa KUL. W sumie tytuł ten przyznało Profesorowi 8 uczelni: PUNO w Londynie, Hebrew College w Baltimore, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Filipa w Marburgu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, KUL oraz Uniwersytet Opolski.

To najwyższe uniwersyteckie odznaczenie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przyznał prof. Bartoszewskiemu jako wyraz najwyższego uznania za konsekwentne świadectwo wartości inspirowane niezłomnym przekazem prawdy o najnowszych dziejach Polski, dotyczących w szczególności okupacji niemieckiej, Powstania Warszawskiego, pomocy udzielanej ludności żydowskiej oraz powojennej opozycji wobec totalitarnego systemu władzy.

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...

 

 

Rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński o prof. Władysławie Bartoszewskim:

 

Wiadomość o śmierci prof. Władysława Bartoszewskiego przyjęliśmy ze smutkiem. Profesor Bartoszewski był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim od lat. Wielu z nas pamięta Go jako charyzmatycznego wykładowcę historii. Jako starszy wykładowca od 1973 do 1985 prowadził wykłady z historii najnowszej, ze szczególnym uwzględnieniem czasu wojny i okupacji w Katedrze Historii Nowożytnej Polski KUL. Był świadkiem tego, o czym mówił. Towarzyszył nam w czasie wielu ważnych dla Uniwersytetu wydarzeń. W 2008 roku przyjął tytuł doktora honorowego naszego Uniwersytetu i w ten sposób na zawsze został włączony w społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

2015-04-24

Wielka powtórka przed MATURĄ 2015, czyli ostatnia deska ratunku

Zapraszamy w dniu 29 kwietnia na Wielką powtórkę przed MATURĄ 2015! Specjaliści z Instytutu Filologii Polskiej udzielą wskazówek, jak analizować literackie, językowe i ikoniczne polecenia maturalne, jak interpretować teksty kultury oraz jak napisać na maturze wypracowanie. Przypomną także najważniejsze pojęcia i terminy, których znajomość jest niezbędna do zdania matury. Zajęcia prowadzone są bezpłatnie.

Program

 

Wydarzenie na Facebooku

2015-04-23

Bogu i Ojczyźnie - hrabina Aniela Potulicka - wystawa

Aniela_hr._Potulicka

8 kwietnia minęła 154. rocznica urodzin Anieli hrabiny Potulickiej (8 IV 1861 - 17 X 1932), katolickiej działaczki społecznej i oświatowej, ofiarodawczyni Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

Z tej okazji Biblioteka Uniwersytecka KUL oraz Archiwum Uniwersyteckie KUL zorganizowały wystawę pt. Bogu i Ojczyźnie - hrabina Aniela Potulicka. Wystawa upamiętnia związki hrabiny Potulickiej z Uniwersytetem oraz rolę jej dobroczynności dla społeczności akademickiej. Ponadto obrazuje wspaniałą Osobowość, która również w naszych czasach jest znakomitym przykładem szlachetnej postawy, ukazującej różne możliwości hojnej służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

 

Wystawę można oglądać w dniach 8 kwietnia -15 czerwca 2015 r. w holu Czytelni Głównej Biblioteki Uniwersyteckiej KUL (ul. Chopina 27) w godzinach pracy Biblioteki.

2015-04-13

Rowerem na uczelnię

Wszystkich pracowników i studentów zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie "Rowerem na uczelnię", organizowanym przez Urząd Miasta Lublin przy współudziale sześciu lubelskich szkół wyższych (KUL, UMCS, UP, UM, Politechnika Lubelska, WSPA, WSSP).  Akcję objął honorowym patronatem Ambasador Królestwa Danii w Polsce, Pan Steen Hommel.

 

SZCZEGÓŁY

 

 

2015-04-23

Wystawa Od obcych do obywateli: Irlandczycy w Europie

Ambasada Irlandii oraz Katedra Filologii Celtyckiej KUL zapraszają na wystawę Od obcych do obywateli: Irlandczycy w Europie. Strangers to Citizens: The Irish in Europe. Wystawa jest dostępna w dniach 9 - 30.04.2015 r., w godz. 9.00-19.00 w Gmachu Collegium Norvidianum.

 

Wystawa "Od obcych do obywateli" została przygotowana przez Ambasadę Irlandii na bazie wystawy Biblioteki Narodowej Irlandii "Strangers to Citizens: The Irish in Europe". Zawiera ona unikalne materiały dostępne w muzeach, galeriach i archiwach z całej Europy. Klęska zrywów niepodległościowych w Irlandii w XVI w. zmusiła tysiące Irlandczyków do emigracji do kontynentalnej Europy. Wystawa opowiada losy żołnierzy, studentów, księży, rzemieślników i kupców, którzy udali się do Hiszpanii, Francji, Włoch, Holandii, Rosji i Szwecji.

2015-04-24

27.04 Zbiory sztuki z KUL na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

W dniu 27 kwietnia 2015 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Śląska rzeźba gotycka ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

 

W zbiorach muzealnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II znajduje się największa w tej części Polski kolekcja późnośredniowiecznej plastyki śląskiej. Ten liczący czternaście obiektów zbiór pod względem artystycznym stanowi prawdziwy ewenement. Znalazły się w nim bowiem dzieła czołowych warsztatów śląskich późnego średniowiecza - m.in. Mistrza Lat 1486-1487, Jakoba Beinharta, Mistrza Ołtarza z Gościszowic, a także rzeźby z kręgu oddziaływań Mistrza Figur Lubińskich. Dzieła te przekazane zostały do KUL w 1956 r. w darze Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej dla potrzeb rodzącego się wówczas Studium Sztuki Sakralnej przy Sekcji Historii Sztuki. Na wystawie zaprezentowanych zostanie dwanaście zabytków powstałych w XV i XVI w.

WIĘCEJ

 

2015-04-17

27.04 Celtic Day 2015

Katedra Filologii Celtyckiej oraz Instytut Filologii Angielskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zapraszają na CELTIC DAY, który odbędzie się 27.04.2015 r.
W programie liczne prelekcje, koncerty tradycyjnej muzyki irlandzkiej i walijskiej, warsztaty językowe oraz wystawy.

2015-04-09

28.04 Prof. Gerald J. Beyer z wykładem w Instytucie Jana Pawła II

Na zaproszenie Instytutu Jana Pawła II KUL prof. Gerard J. Beyer z Villanova University (Filadelfia, Pensylwania) przestawi wykład zatytułowany Pejzaż chrześcijańskiej etyki społecznej w Stanach Zjednoczonych. Przegląd problemów i stanowisk.

Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia 2015 r. o godz. 15.00 w sali C-220 (budynek Kolegium Jana Pawła II).

2015-04-23

28.04 Zbieranie. Kolekcja versus archiwum

Instytut Historii Sztuki KUL, Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Galeria Labirynt zapraszają na dwunasty wykład z cyklu Obraz w kolekcji nowoczesnej - modernizm i jego paradygmaty28 kwietnia dr Marcin Pastwa wygłosi wykład pt. Zbieranie. Kolekcja versus archiwum - godz. 17.00, Galeria Labirynt, ul. Ks. J. Popiełuszki 5, wstęp wolny.

2015-04-27