Zagłosuj na koncerty OPUS MAGNUM w plebiscycie "Wydarzenie Kultury Strzały 2014"

Szanowni Państwo,

 

z radością informujemy, że koncerty z cyklu OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką zostały nominowane w plebiscycie na "Wydarzenie Kultury "Strzały 2014".

 

Plebiscyt "Wydarzenie Kultury Strzały 2014", organizowany przez Gazetę Wyborczą to podsumowanie roku w lubelskiej kulturze. Cykl OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką, który organizowany jest przez KUL oraz Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie, znalazł się wśród 10 najlepszych wydarzeń kulturalnych minionego roku.

 

Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, że te znakomite koncerty muzyki klasycznej wpisują się już nie tylko w kalendarium wydarzeń naszego Uniwersytetu, ale także ubogacają listę wydarzeń kulturalnych naszego miasta, a światowej sławy artyści, zapraszani w ramach cyklu, są gwarantem prawdziwej uczty muzycznej.

 

Serdecznie zachęcamy Państwa do oddania głosu na cykl OPUS MAGNUM!

 

Głosowanie trwa do 18 marca br.

 

Jednocześnie zapraszamy już teraz na kolejne koncerty. Najbliższy odbędzie się w kwietniu z okazji rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

 

2015-02-27

Lubelski Angelus dla prof. Jerzego Kłoczowskiego

prof._j._koczowski

 

W niedzielę, 22 lutego, pan prof. Jerzy Kłoczowski, jeden z najwybitniejszych polskich historyków oraz jeden z nestorów humanistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, który w grudniu 2014 r. obchodził jubileusz 90- lecia urodzin, został uhonorowany nagrodą Angelus w kategorii Dzieło życia. Laudatorem był pan dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Nagrodzonych zostało w sumie siedem osób. Lubelskie Angelusy zostały przyznane po raz 10.

 

Angelus Lubelski to inicjatywa lubelskich kręgów katolickich, związanych z Duszpasterstwem środowisk Twórczych i Angelusem Bronowickim. Wyróżnienie po raz pierwszy przyznano na rok przed ustanowieniem nagrody o podobnej nazwie - Angelus Wrocławski. Nagrodę Angelus Lubelski przyznaje Kapituła powołana w 2005 r. przez Duszpasterza Środowisk Twórczych, ks. prałata Ryszarda Krzysztofa Winiarskiego. Ideą nagrody jest "promocja ludzi i postaw, którzy żyją dla innych, niosą pomoc i radość słabszym, swoją postawą przywracając nadzieję i szacunek dla każdego człowieka. Nagrodą jest zaprojektowana przez Andrzeja Widelskiego, pozłacana, rzeźbiona statuetka - Angelus - przedstawiająca uskrzydloną sylwetkę pochylonego człowieka.

2015-02-26

Konkursy o nagrody im. Anieli hrabiny Potulickiej

Senat KUL ustanowił konkursy o Nagrody im. Anieli hrabiny Potulickiej

1. za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu katolickiej nauki społecznej 

2. za sukces gospodarczy w duchu solidarnego humanizmu

Termin zgłaszania kandydatur - 1 marca 2015 r

2015-02-11

Niezrealizowana polichromia Jerzego Nowosielskiego dla kościoła akademickiego KUL - wystawa

 

wystawa_Nowosielski_zapr.

 

Rektor KUL oraz Dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL zapraszają do Muzeum Uniwersyteckiego Historii KUL na wystawę prac z Galerii Starmach pt. Niezrealizowana polichromia JERZEGO NOWOSIELSKIEGO dla kościoła akademickiego KUL

 

Wystawę będzie można oglądać do 9 marca w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL (Gmach Główny, s. 29) w godzinach:

poniedziałek - środa: 9.00-18.30

czwartek - piątek: 9.00-15.30

 

 

 

2015-02-23

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Integracji Europejskiej

Zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Integracji Europejskiej pod hasłem  „Rada Europejska w systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej. Nagrodą główną w Konkursie jest indeks na kierunek Europeistyka (prowadzony w języku polskim lub angielskim) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, przewidujemy także atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 20 marca 2015 r. (decyduje data stempla pocztowego)

2015-02-25

28.02 II Turniej piłki nożnej o Puchar Rektora KUL

W najbliższą sobotę, 28 lutego, na KUL odbędzie się II Turniej piłki nożnej o Puchar Rektora KUL. Organizatorem turnieju są Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Uczniowski Klub Sportowy "Widok" SP 51.

W turnieju udział wezmą chłopcy z rocznika 2003 w drużynach Górnika Łęczna, Lublinianki, Wisły Annopol, Vrotcowii Lublin i UKS Widok. Rozgrywki ponad setki zawodników odbędą się w hali sportowej KUL w budynku Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Konstantynów 1G. Początek imprezy o godz. 9.00, zakończenie ok. 15.30.

Dla wszystkich uczestników turnieju niespodziankę przygotował Uniwersytet Otwarty KUL, który na spotkanie z młodymi sportowcami zaprosił Jerzego Wyroślaka, trenera piłki nożnej I klasy UEFA, prowadzącego najlepsze kluby piłkarskie w Lublinie (Motor Lublin, Lublinianka, Wieniawa). W latach 2008-2012 Jerzy Wyroślak prowadził sekcję piłki nożnej AZS KUL, z którą wywalczył srebrny i brązowy medal Mistrzostw Polski Uniwersytetów. Gość wygłosi wykład zatytułowany "Będę kiedyś piłkarzem. Najlepszym!"

2015-02-26

28.02 Wystawa w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

28 lutego o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL przy Rynku 8 zostanie otwarta wystawa rzeźby Antoniego Janusza Pastwy (ASP Warszawa).

2015-02-24

1.03 Koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca 2015 r. o godz. 13.00 w Kościele Garnizonowym w Lublinie odbędzie się koncert „Polsko święta! Polsko wieczna!”.

Koncert objął patronatem Rektor KUL. 

2015-02-13

1.03 Prawykonanie nowej aranżacji Gorzkich Żali

W niedzielę  1 marca 2015 r. zapraszamy do Kościoła Akademickiego KUL, na godz. 18.00 na premierowe wykonanie Gorzkich Żali w współczesnej aranżacji. Organizatorami koncertu są Duszpasterstwo Akademickie KUL, Katedra Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych KUL, Koło Hiszpańsko-Polskie przy KUL, Instytut Hiszpańsko-Polski, Pro Iberia oraz Fundacja Niepodległości.

2015-02-20