Senat RP ustanowił rok 2018 Rokiem 100-lecia KUL

7 grudnia 2017 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W uchwale senatorowie podkreślili znaczenie KUL w dziejach naszego kraju: „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. Za przyjęciem uchwały głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała

2017-12-07

Odszedł do Pana Prof. Jerzy Kłoczowski

Społeczność akademicka KUL

z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie

żegna

 

Prof. Jerzego Kłoczowskiego

 

jednego z najwybitniejszych historyków polskich, nestora humanistyki na KUL. 

Żołnierza ZWZ AK, uczestnika Powstania Warszawskiego.

Profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, inicjatora, autora i redaktora pionierskich prac z dziejów polskiego i europejskiego chrześcijaństwa.

Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL w latach 1968-74.

Założyciela Instytutu Geografii Historycznej Kościoła w Polsce przy KUL

oraz Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej.

 

Uroczyści pogrzebowe:

Msza Święta w Archikatedrze Lubelskiej we wtorek, 12 XII o godz. 12.00.

Msza Święta w kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta w Warszawie, 13 XII o godz. 14.00.

Msza Święta, uroczystości pogrzebowe i złożenie prochów Zmarłego do grobu na cmentarzu parafialnym w Krzynowłodze Wielkiej, 14 XII o godz. 13.00.

 

Bliscy Prof. Jerzego Kłoczowskiego proszą, by zamiast kwiatów
złożyć datek na Fundację Domy Wspólnoty Chleb Życia

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie

 

2017-12-02

Dwoje wykładowców KUL odebrało nominacje profesorskie

O. TkaczykPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 7 grudnia 2017 r. akty nominacyjne 43 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. W tym gronie znalazło się dwoje pracowników naukowych KUL: prof. Małgorzata Łukaszuk-Piekara (kierownik Katedry Krytyki Literackiej) oraz o. prof. Marcin Tkaczyk OFM Conv. (kierownik Katedry Logiki).

 

Serdecznie gratulujemy!

2017-12-12

Nowe obiekty sportowe KUL oddane do użytku

korty KULKUL systematycznie rozbudowuje swoją bazę sportową. W poniedziałek, 11 grudnia 2017 r., do użytku uroczyście oddane zostały kolejne obiekty sportowe: hala do tenisa ziemnego z czterema kortami, hala z boiskiem wielofunkcyjnym oraz budynek obsługi z dwoma boksami do gry w squasha wraz z niezbędnym zapleczem i infrastrukturą towarzyszącą.

 

Nowe obiekty  zostały wybudowane obok już istniejącej hali sportowej i boisk do siatkówki plażowej na Poczekajce. Wszystkie obiekty są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Pierwsze prace rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku. Koszt inwestycji to niemal 7,2 mln zł brutto, w tym dofinansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości ok. 40% jej wartości (2 mln 900 tys. zł).

 

Fotorelacja

2017-12-11

Odznaczenia państwowe, resortowe i lokalne dla pracowników KUL

odznaczenia dla pracowników KUL8 grudnia 2017 r. w 99. rocznicę powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, ministerialnych i lokalnych pracownikom KUL. W imieniu Prezydenta RP wręczenia medali dokonała Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pani Minister Anna Maria Anders, Pełnomocnik Rządu ds. Dialogu Międzynarodowego. W imieniu Minister Edukacji Narodowej dekoracji dokonała Lubelska Kurator Oświaty - Pani Teresa Misiuk. 

 

Fotorelacja


Więcej

2017-12-11

Medal Signum Universitatis dla prof. Marty Lempart-Geratowskiej

prof. Lempart-GeratowskaRektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński 8 grudnia 2017 r. uhonorował Medalem Signum Universitatis prof. Martę Lempart-Geratowską, Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wyróżnienie jest wyrazem wdzięczności za pomoc okazaną przez prof. Lempart-Geratowską w przywracaniu blasku najbardziej zniszczonym dziełom sztuki ze zbiorów KUL.

 

Słowo Rektora KUL

 

Fotorelacja

 

Więcej

2017-12-12 Czytaj dalej...

Naukowcy z KUL wyróżnieni tytułem „Bene Meritus Terrae Lublinensi”

W 13. edycji konkursu „Bene Meritus Terrae Lublinensi” wyróżnieni zostali dwaj naukowcy z KUL – nagrodę specjalną otrzymał prof. Bogusław Marek, Dyrektor Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, a laureatem w kategorii nauka został prof. Piotr Gutowski z Wydziału Filozofii KUL.
Nagroda jest inicjatywą drukarni Intrograf oraz Agencji Reklamowej Vena Art. Wręczenia nagród miało miejsce 7 grudnia 2017 r. podczas uroczystej gali w Centrum Konferencyjnym w Lublinie.

 

Serdecznie gratulujemy!

2017-12-11

Medal św. Maksymiliana Kolbe dla prof. Grzegorza Pecki

medal św. maksymilianaW piątek 8 grudnia 2017 r. w kościele św. Maksymiliana w Lublinie wręczone zostały Medale św. Maksymiliana Kolbe. Tym wyjątkowym wyróżnieniem za dotychczasową postawę i służbę na rzecz drugiego człowieka, która wpisuje się w misję zawartą w słowach "Kochaj i służ", został uhonorowany prof. Grzegorz Pecka, kierownik Katedry Dydaktyki Muzycznej Instytutu Muzykologii KUL, dyrygent Chóru Akademickiego KUL. Laureatami zostali także: Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta oraz Muzeum na Majdanku.

 

Serdecznie gratulujemy!

2017-12-11

27.10-17.06.2018 Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała na wystawie w Muzeum KUL Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni

Kolekcja mistrzów MusiałaPonad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, jest prezentowanych na wystawie czasowej w Muzeum KUL. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę. Wystawa będzie dostępna do 17 czerwca 2018 r.
Godziny otwarcia Muzeum KUL

  

Więcej

2017-10-17

7-14.12 Akcja społeczna „Razem pokolorujmy ich świat”

Pokolorujmy ich światDziekanat Wydziału Nauk Humanistycznych KUL  zaprasza do udziału w akcji społecznej „Razem pokolorujmy ich świat”. W ramach akcji od 7 do 14 grudnia 2017 r. prowadzona będzie zbiórka materiałów plastycznych dla dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. Antoniego Gębali w Lublinie. Dary można przynosić do Dziekanatu WNH (GG-147).

2017-12-05