Aktualności / Wydarzenia

Rehabiltacja prawna ks. prof. Antoniego Słomkowskiego w toku

Ks. Antoni Słomkowski

Wiele wskazuje na to, że ks. prof. Antoni Słomkowski, pierwszy powojenny rektor KUL, nazywany odnowicielem uniwersytetu, zostanie sądownie zrehabilitowany. Usunięty w 1951 r. z uniwersytetu za sprzeciw wobec dążeń władzy komunistycznej do podporządkowania sobie KUL, został niesłusznie oskarżony o przestępstwa gospodarcze i skazany na trzy lata pozbawienia wolności. Na prośbę Rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził kwerendę archiwalną, która umożliwi skierowanie do sądu wniosku o unieważnienie wyroku. Poinformowali o tym na konferencji prasowej 26 czerwca 2017 r. Prezes IPN Jarosław Szarek i dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prok. Andrzej Pozorski.

  

Ksiądz profesor Antoni Słomkowski po wyzwoleniu Lublina w lipcu 1944 r. został wybrany na rektora i w wyniku trudnych pertraktacji z PKWN uzyskał zgodę na reaktywowanie uczelni, zachowanie jej katolickiej tożsamości i autonomii. Niezwykle zasłużony dla KUL, powszechnie nazywany jest drugim założycielem Uniwersytetu. Oddany sprawom Uczelni, z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem zabiegał o jej codzienny byt, powierzając ją nieustannie Bożej opatrzności. Położył ogromne zasługi w powojennym reaktywowaniu uniwersytetu, uchronieniu go od przejęcia przez władzę komunistyczną, zorganizowaniu zaplecza naukowego i administracyjnego. Władze komunistyczne  po bezskutecznych próbach podporządkowania sobie KUL, którym sprzeciwiał się ks. Słomkowski, doprowadziły w 1951 r. do usunięcia go z urzędu rektora. W 1952 r. został aresztowany, niesłusznie oskarżony o przestępstwa gospodarcze, a następnie skazany na trzy lata więzienia pod zarzutem  „handlu zagranicznymi środkami płatniczymi”. Po odzyskaniu wolności przez kilka lat prowadził na KUL zajęcia zlecone, a 1960 r. Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego zakazało prowadzenia mu zajęć uniwersyteckich. Mimo pożegnania z KUL-em kontynuował aktywną działalność naukową i kapłańską, był inicjatorem i kierownikiem Prymasowskiego Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie, prowadził wykłady w seminariach duchownych oraz liczne rekolekcje. W 1978 r. otrzymał od Senatu KUL Medal za Zasługi dla KUL. Zmarł cztery lata później. W 2008 r. został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia społeczność akademicka KUL chce nie tylko upamiętnić postać założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego poprzez budowę pomnika, ale również przypomnieć równie ważną dla historii uniwersytetu osobę ks. Antoniego Słomkowskiego.