„Miasto, którego nie widać” c.d.

miasto

W sobotę 18.11.2017 w ramach projektu "Miasto, którego nie widać" pomysłodawczyni projektu dr Magdalena Szubielska z Instytutu Psychologii KUL zabrała grupę niewidomych studentów do wnętrza Bramy Krakowskiej, gdzie mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina. Oprócz poznania legend o naszym mieście niewidomi studenci mieli możliwość czytania tyflografik przygotowanych przez Centrum Adaptacji Materiałów Dydaktycznych działającym przy KUL CAN. Obejrzeli także dotykiem wybrane eksponaty (m.in. uszkodzony podczas wojny dzwon z herbem miasta, fragmenty dawnych wodociągów miejskich, reprodukcje herm z kamienicy Konopniców). Grupę oprowadzały pracujące w Bramie panie kustoszki Małgorzata Surmacz i Anna Syta, którym pomagał przewodnik miejski pan Marek Duda.


2017-11-20 Czytaj dalej...

Nowa publikacja pracowników KUL

swiatgluchoniewidomych

 

Nowa publikacja pracowników KUL o niepełnosprawnych

 

Świat osób głuchoniewidomych. Wyzwania współczesności

red. Ewa Domagała-Zyśk
Grzegorz Wiącek
Małgorzata Książek

2017-10-24 Czytaj dalej...

Sukces polskich książek na międzynarodowym konkursie Typhlo&Tactus 2017

tactus2

Wyłonione we wrześniu w KUL CAN w krajowych eliminacjach książki z dotykowymi ilustracjami dla niewidomych dzieci odniosły sukces we Francji. Wszystkie uzyskały pozytywne opinie jurorów i przeszły do drugiego etapu konkursu.  "Captain Seo's Sea Tale" ("Morskie opowieści kapitana Seo") autorstwa Patrycji Zalejskiej i Kiryła Konowałowa zajęła 3-cie miejsce a  "Gimnastyka wyobraźni: Kształt i kształcik", zaprojektowana przez panią Karolinę Banaszkiewicz-Badurę zdobyła wyróżnienie jurorów belgijskich i zainteresowanie włoskich wydawców. Polski juror, dr hab. Bogusław Marek (dyrektor KUL CAN) wyróżnił wykonaną w Indiach dotykową adaptację pięknej, pouczającej książki Shel Silverstain pt. "The Giving Tree". Tekst dostępny na stronie: https://www.storyjumper.com/book/index/11944632/The-Giving-Tree#   

 

Gratulujemy wyróżnionym autorom! A następny konkurs Typhlo&Tactus już za dwa lata!

 

 

2017-11-06 Czytaj dalej...

27 października Biuro KUL CAN - nieczynne

nieczynne

W dniu 27 października 2017 roku w związku z konferencją naukową z okazji 5-lecia ratyfikacji przez Polskę Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych Biuro KUL CAN (CTW-43) będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

2017-10-25

KUL CAN w ICEVI

icevi-europe

 

dr hab. Bogusław Marek, dyrektor KUL CAN został przedstawicielem Polski w ICEVI - International Council for Education of Persons with a Visual Impairment. Funkcję tę będzie sprawował wraz dr Grażyną Walczak z Akademii Specjalnej w Warszawie. W najbliższym czasie uruchomiona zostanie strona www "ICEVI Poland" na której zamieszczane będą ważne wydarzenia związane z edukację osób niewidomych w Polsce i na świecie. Strona prowadzona będzie w języku angielskim i polskim.

2017-10-24

"Miasto, którego nie widać"

miasto

 

W ramach  pierwszego etapu projektu realizowanego we współpracy z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego niewidomi podopieczni KUL CAN odbyli integracyjny spacer pod hasłem "Miasto, którego nie widać". Okazało się, że Lublin jest bardzo interesującym miastem nawet wtedy, kiedy ogląda się go dotykiem! Niedługo kolejny etap projektu - wizyty w lubelskich muzeach  i galeriach sztuki. Projekt realizowany prze dr Magdalenę Szubielską z Instytutu Psychologii przy współpracy z KUL CAN.

 

 

2017-10-16 Czytaj dalej...

Międzynarodowy Dzień Białej Laski

dzienbialejlaski
Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski wszystkim naszym "laskowiczom" składamy najlepsze życzenia!
 
Pracownicy KUL CAN
2017-10-16

KUL CAN partnerem w projekcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn

W ramach projektu MKiDN "Miasto, którego nie widać" kierowanego przez panią dr
Magdalenę Szubielską z Instytutu Psychologii KUL niewidomi studenci będą mieli
okazję poznać zabytki naszego miasta oraz odwiedzić kilka muzeów i galerii sztuki.
Niezbędne dotykowe adaptacje materiałów graficznych przygotowali pracownicy KUL
CAN. Pierwszy integracyjny spacer po lubelskiej starówce już jutro, 14 października!

2017-10-13

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018

inaguracja

Zapraszamy wszystkich podopiecznych KUL CAN na uroczystą Inaugurację nowego roku akademickiego. Szczególnie serdecznie zapraszamy studentów I roku dla których będzie to okazja do pierwszego w życiu wspólnego odśpiewania hymnu społeczności uniwersyteckich Gaudeamus igitur!

Inaugurację rozpocznie Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej, która będzie sprawowana o godz. 8.30 pod przewodnictwem JE Abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, Przewodniczącego KEP. 

 

Główne uroczystości - 11:00 Aula KUL im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego/Al.Racławickie 14.

 

2017-10-13 Czytaj dalej...

Nabór Erasmus+ dla studentów

erasmus2

Uprzejmie informujemy, że rozpoczął się nabór na wyjazdy studentów na studia (na II semestr roku 2017/18) w ramach programu Erasmus+ z krajami UE i z krajami spoza UE. Szczegółowe informacje, w tym formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.kul.pl/Erasmus_studia Nabór potrwa do 31 października 2017.

 

 

 

2017-10-03 Czytaj dalej...