Instytut Nauk Biblijnych KUL zaprasza na XI Międzynarodowe Jesienne Dni Biblijne Bóg objawiający się w swoim Słowie. Prawda Pisma Świętego, które odbędą się w dniach 20- 21 października 2015 r. w Auli C-1031. Tematyka tegorocznych Dni koncentruje się na dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej Natchnienie i prawda Pisma Świętego.

PLAKAT

Katedra Języka Polskiego i Towarzystwo Naukowe KUL zapraszają na konferencję Polszczyzna dawna i współczesna honorującą Profesora Mariana Kucałę, wieloletniego pracownika Katedry, doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Konferencja odbędzie się w dniach 20-21 października 2015 r. w budynku Centrum Transferu Wiedzy, sale CTW-219 i CTW-220.

Program

Redakcja Kwartalnika „Ethos” oraz Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II - Instytut Jana Pawła II w dniu 20 października 2015 o godz. 17.00 zapraszają na spotkanie dyskusyjne pt. Teraźniejszość i przyszłość humanistyki.

W dniach od 18 października do 3 listopada 2015 r. w Gmachu Głównym KUL przy Al. Racławickich 14 (hol na I piętrze) w godzinach otwarcia Uniwersytetu dostępna będzie wystawa "Utracone na zawsze? Przedwojenne Muzeum Uniwersyteckie im. Księdza Kanonika Jana Władzińskiego".

Towarzystwo Naukowe KUL zaprasza przez cały październik na Kiermasz książek.
Od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, parter Kolegium Jana Pawła II.

Instytut Historii Sztuki KUL oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają na VII edycję otwartych wykładów o sztuce Nieskończony eksperyment - sztuka i obrazy nowoczesności.

Michał Boruciński (1885-1976); Studium głów apostołów; węgiel na papierze; wys. 57,7 cm, szer. 63,4 cm w świetle ramy; nr inw.: MU KUL II-234 Sygn. p.d.: M. BORVCIŃSKI Dar Stanisławy i Tadeusza Witkowskich w 1991 r.Z okazji otwarcia nowego gmachu Instytutu Inżynierii Środowiska KUL w Stalowej Woli zaprezentowane zostaną w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli rysunki, akwarele, pastele i grafiki ze zbiorów muzealnych naszej uczelni. Do tej pory zorganizowanych zostało kilka wystaw prezentujących wybrane obiekty ze zbiorów KUL. Po raz pierwszy, w zdecydowanej większości, pokazane zostaną prace na papierze. Goście stalowowolskiego Muzeum będą mieli niepowtarzalną okazję poznać mało znane dzieła tak wybitnych artystów jak Jan Matejko, Piotr Michałowski, Józef Chełmoński, Józef Pankiewicz, Stanisław Noakowski, Leon Wyczółkowski i in. Dopełnieniem prezentacji będzie wybór najcenniejszych miedziorytów nowożytnych, sztychowanych m.in. przez Dominicusa Custosa, Willema Jacobsz. Delffa, Charlesa de La Haye i Claude'a Roya oraz japońskich drzeworytów barwnych m.in. Ichiyuusaiego (Utagawy) Kuniyoshiego i Kawase'go Hasuiego. Oficjalny wernisaż wystawy odbędzie się 16 września 2015 r. w stalowowolskim budynku Instytutu Inżynierii Środowiska KUL. Poza tym jednym dniem prace eksponowane będą w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli od 13 września do 25 października 2015.

Rysunek
Grafika

Kuratorzy wystawy:
dr Krzysztof Przylicki, Pracownia Zbiorów Muzealnych KUL w Lublinie
Monika Kuraś, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

LOGO_MUZEUM__male

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Katolicki Uniwersytet Lubelski podjął inicjatywę wzniesienia w Lublinie pomnika założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego.

ks._Idzi_RadziszewskiKs. Idzi Benedykt Radziszewski był nie tylko pomysłodawcą i pierwszym rektorem KUL, ale także prekursorem szkolnictwa wyższego w Lublinie. Jego idea zapoczątkowała akademicki charakter Lublina i dała podwaliny pod powstawanie kolejnych uczelni, w których dziś studiuje kilkadziesiąt tysięcy studentów, a miasto Lublin jest prężnym ośrodkiem akademickim.

14.04.2019 - 24.05.2019

Wystawa „Muzeum od kuchni!”

muzeum_plakat_kuchnia_www1 Muzeum KUL we współpracy ze studentami historii sztuki KUL  zaprasza na wystawę „Muzeum od kuchni!”, której wernisaż odbędzie się 15 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w pomieszczeniach Muzeum w Gmachu Głównym KUL.  Ekspozycja będzie czynna do 24 maja.

W Poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia 2019 r., o godz.9.00 Rektor KUL ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński odprawi Mszę św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie. Będzie ona transmitowana przez Polskie Radio Program I. Oprawa muzyczna Mszy św. w wykonaniu Chóru KUL pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki.

kul_plakat_2019_konserwatorium_mysli_1 Instytut Jana Pawła II KUL, w ramach cyklu Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II "Filozof, teolog, poeta, papież", zaprasza na wykład prof. dra hab. Wojciecha Kaczmarka (Katedra Dramatu i Teatru KUL) zatytułowany „Osoba i relacje osobowe w twórczości literackiej Karola Wojtyły - Jana Pawła II". Spotkanie konwersatoryjne odbędzie się 24 kwietnia 2019 r. w  Kolegium Jana Pawła II w sali C-220 o godz. 17.00.

Czytanie z kawą Biblioteka Uniwersytecka KUL przed długim weekendem majowym chcąc zapewnić czytelnikom lepsze warunki do przyswajania wiedzy organizuje akcję "Czytanie z kawą".  W związku z tym w dniach 24-26 kwietnia 2019 r. zmienione zostają godziny otwarcia Biblioteki: Czytelnia Główna,  oraz Wypożyczalnia będą otwarte  do  godz. 21.00. Co więcej, w tych dniach każdy Czytelnik korzystający do późna z zasobów bibliotecznych zostanie poczęstowany kawą i ciastkiem.

Zapraszamy na serię wykładów z cyklu Stanisław Kamiński Memorial Lectures. Tegoroczna edycja wykładów „Foolishness - an anatomy of cognitive vice” odbędzie się 13-17 maja 2019 r., a poprowadzi ją Professor Kevin Mulligan (University of Italian Switzerland, Lugano, and University of Geneva).

Szczegóły na stronie www Stanisław Kamiński Memorial Lectures.

Wydział Filozofii zaprasza na serię wykładów z cyklu Karol Wojtyła Memoral Lectures. Tegoroczną edycję wykładów Value and Morality in the Philosophy of Dietrich von Hildebrand w dniach 23-30 maja poprowadzi Prof. Martin Cajthaml (Palacký University Olomouc).

Serdecznie zapraszamy!