Aktualności / Wydarzenia

„Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego” – prezentacja w Warszawie

„Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego”, czyli 57 mądrych, ale prostych w przekazie katechez, które przedstawiają najważniejsze prawdy wiary katolickiej, został zaprezentowany w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. – Ten katechizm ma pomóc budować most międzypokoleniowy. To nie tylko zaproszenie do ważnej rozmowy z dzieckiem, ale również rachunek sumienia dla dorosłych – podkreślił ks. dr hab. Andrzej Kiciński, prof. KUL, który jest redaktorem publikacji.

Spotkanie z dziennikarzami, w którym poza ks. prof. Andrzejem Kicińskim wzięła udział siostra dr hab. Maria Opiela, prof. KUL, z Katedry Historii Wychowania, Opieki i Pedagogiki Społecznej KUL, dotyczyła nie tylko wydanego w formie książkowej katechizmu, ale również zasad wychowania katolickiego w rodzinie w duchu bł. Edmunda Bojanowskiego.

Poprosiłem ojca wielodzietnej rodziny, by przejrzał ten katechizm i powiedział co o nim sądzi. Tak po prostu, bez dodatkowych pytań. Jego odpowiedź mnie zaskoczyła. Pierwszą rzeczą, na którą zwrócił uwagę było bowiem tylko jedno zdanie i tak naprawdę wokół tego zdania zbudował całą swoją wypowiedź. O jakie zdanie chodzi? „Porozmawiaj z dzieckiem” – napisał we wstępie katechizmu ks. prof. Andrzej Kiciński, który na KUL-u kieruje pracami Katedry Katechetyki Szczegółowej i Współczesnych Form Przekazu Wiary.

„Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego”, który skierowany jest do rodziców, a także do nauczycieli religii i duszpasterzy, dostępny jest pod tym linkiem. Publikacja składa się z czterech części: Wyznanie wiary – „kamień wiary”, Celebracja misterium chrześcijańskiego – „ślady wiary”, Życie w Chrystusie – „słońce przed domem” (w tej części wyróżnione są katechezy dotyczące dekalogu) oraz Modlitwa – „kładka”. Twórcy opracowania, które łącznie składa się z 57 katechez, zwracają uwagę, że czerpie ono z bogactwa wypowiedzi bł. Edmunda Bojanowskiego, które również współcześnie może inspirować treścią i formą.

Do publikacji w słowie wstępnym odniósł się również przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. – Czyniąc refleksję nad tym czym jest katecheza, prócz naukowych definicji, przychodzi nam konstatacja, że katecheza to dialog. Dialog z Bogiem i dialog z człowiekiem (katecheo, to „wołać z góry”, ale i „wywoływać echo”). Bez autentycznego dialogu z Bogiem nie ma mowy o prawdziwym dialogu z człowiekiem. Ten, który katechizuje jest echem Boga, a jego uczniowie są echem katechety, on zaś jest jakby echem pytań uczniów. Tak więc pouczenie nigdy nie dokonuje się tylko w sposób jednostronny jako wykład, ale także na drodze rozmowy, poprzez pytania i odpowiedzi – podsumował abp Gądecki.

Na spotkaniu z dziennikarzami, które poprowadził rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak, obecni byli także siostra Małgorzata Kaput – wikaria generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, które wydało katechizm oraz dzięki transmisji online ks. prof. Paweł Malecha – promotor sprawiedliwości w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej i postulator w procesie kanonizacyjnym bł. Edmunda Bojanowskiego.

W dzisiejszym bardzo zsekularyzowanym świecie coraz więcej wiernych słabo zna podstawowe prawdy wiary lub interpretuje je błędnie, co w konsekwencji prowadzi do różnego rodzaju kryzysów duchowych, kończących się niejednokrotnie obojętnością religijną, synkretyzmem, porzuceniem regularnych praktyk religijnych, herezją lub apostazją (...). W obliczu wspomnianych zagrożeń, niczym jako ich antidotum, jawi się Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego, który w sposób bardzo przystępny przedstawia najważniejsze prawdy wiary – ocenił ks. prof. Paweł Malecha.

***

Edmund Bojanowski (1814-71) był jednym z wybitnych polskich myślicieli i działaczy społeczno-patriotycznych XIX w. Był inspiratorem wielu dzieł wychowawczych, charytatywnych, kulturalnych i religijnych oraz pedagogiem-praktykiem, który przedstawił oryginalną myśl pedagogiczną uwzględniającą wychowanie religijne, intelektualne, fizyczne, zdrowotne, społeczne, patriotyczne czy wychowanie przez pracę. Jako człowiek świecki założył zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej. Uważany jest za jednego z prekursorów apostolstwa świeckich. 13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II zaliczył Edmunda Bojanowskiego do grona błogosławionych, czyniąc go patronem laikatu.

Zdjęcia: Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.