Aktualności

Od negocjacji do integracji. Polskie doświadczenia procesu akcesyjnego a droga do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

W imieniu organizatorów: Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich oraz Fundacji Instytutu na rzecz Państwa Prawa serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji "Od negocjacji do integracji. Polskie doświadczenia procesu akcesyjnego a droga do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej", która odbędzie się dnia 25 marca 2024 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wydarzenie stanowi podsumowanie projektu „From discourse of ‘Europeanness’ to EU membership: integration narratives in Poland and Ukraine in comparative perspective. Merging theoretical and utilitarian approach”, finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

1 maja 2024 r. przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydarzenie to, które nastąpiło 15 lat po upadku systemu komunistycznego w Polsce stanowi moment przełomowy, otworzyło drogę młodej demokracji do integracji europejskiej. Świętowanie jubileuszu odbywa się jednak w cieniu rozgrywającego się za wschodnią granicą dramatu - trwającej od dwóch lat pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą, którą poprzedziła blisko dekada konfliktu hybrydowego i destabilizacji politycznej wschodniego sąsiada Polski. Toczące się walki wzmocniły istniejące od wielu lat proeuropejskie nastroje w ukraińskim społeczeństwie. Zapoczątkowany przed trzema dekadami w Polsce, zakończony sukcesem proces i wypracowane wówczas praktyki mogą okazać się pomocne również w przypadku Ukrainy. Podstawowym celem naszej konferencji jest zatem wymiana doświadczeń teoretyków i praktyków procesu negocjacji europejskich po stronie przedstawicieli Polski, Ukrainy, oraz instytucji UE. Równie istotne jest także zapoznanie szerszego grona odbiorców z ukraińską drogą ku strukturom europejskim.

Program konferencji

Prosimy o potwierdzenie zainteresowania udziałem w planowanej konferencji i przesłanie go na adres Pana dr. Michała Bednarczyka, sekretarza konferencji (michal.bednarczyk@kul.pl) najpóźniej do dnia 22 marca 2024 r.

Link do transmisji:

Część 1

Część 2